Około 85 proc. województwa pomorskiego objęte jest koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków. Do tej pory w regionie wykonano 8 odwiertów poszukiwawczych surowca. W najbliższych latach może być zrobionych ok. 70 odwiertów.
Pełnomocnik marszałka województwa ds. gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter poinformowała, że odwierty poszukiwawcze zostały wykonane m.in. w Lewinie, Lubocinie, Łebieniu, Lęborku i Starogardzie Gdańskim. Przepływ gazu stwierdzono w odwiercie Lubocino-1 na koncesji PGNiG oraz w dwóch innych odwiertach.
Na terenie województwa poszukiwania może prowadzić ośmiu inwestorów, posiadających koncesje na prowadzenie badań. Prawo do poszukiwań mają: 3Legs Resources, PGNiG SA, BNK Petroleum, Talisman Energy Polska, San Leon Energy, Eni Polska, Marathon Oil Company i Mac Oil.
Łącznie inwestorzy mają 23 koncesje. Na każdej z nich planuje się wykonać po trzy odwierty. W najbliższych latach w regionie można się spodziewać realizacji ok. 70 odwiertów poszukiwawczych.
Klawiter poinformowała, że w pierwszym kwartale 2012 r. inwestorzy planują kolejne odwierty, m.in. PGNiG SA wykona odwiert Opalino-2, spółka Eni Polska - odwiert Mrowice-1, a BNK Polska planuje w przyszłym roku po jednym odwiercie na koncesjach: Bytów, Darłowo i Trzebielino. Pozostali koncesjonariusze prowadzą m.in. wstępne badania sejsmiczne w celu wyznaczenia miejsc na odwierty.
Przewiduje się, że gaz z łupków z odwiertu poszukiwawczego (a nie na podstawie koncesji wydobywczej) może być eksploatowany w 2014 r. Na skalę przemysłową surowiec może być wydobywany dopiero za co najmniej 5 lat.
W związku z poszukiwaniem gazu z łupków w regionie doszło już do kilku sporów. Marszałek województwa Mieczysław Struk uważa, że 'nieporozumienia wynikają bądź z niewiedzy mieszkańców, bądź z zachowania przedstawicieli właścicieli koncesji".
W Pomorskiem planowana jest akcja informacyjna dla mieszkańców gmin, w których prowadzone są lub będą poszukiwania gazu z łupków. Ma być m.in. utworzony portal internetowy przedstawiający najważniejsze informacje dot. gazu z łupków; mają też być organizowane spotkania z udziałem naukowców i urzędników. Przygotowane będą publikacje o prowadzonych poszukiwaniach i ich skutkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.