W związku z pojawiającymi się ze strony związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej informacjami na temat propozycji zarządu dotyczących Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz nowego Regulaminu Pracy spółka opublikowała swoje stanowisko.
Poniżej prezentujemy pełną jego treść:
"Z całą mocą podkreślamy, że w obu dokumentach nie znajdują się zapisy mówiące o ograniczeniu, bądź likwidacji barbórek, czternastek lub deputatu węglowego. Rozpowszechniane przez związki zawodowe informacje zostały odebrane przez zarząd spółki jako nadużycie, natomiast skierowanie stanowiska w pierwszej kolejności do środków masowego przekazu, a nie do partnera w negocjacjach odbieramy jako złą wolę i niechęć do prowadzenia merytorycznej dyskusji.
Negocjacje ze związkami zawodowymi ws. nowego ZUZP toczą się od przeszło dwóch lat. Spotkania proponowane przez zarząd były bojkotowane, a wszystkie dotychczasowe propozycje zarządu były odrzucane w całości bez uzasadnienia merytorycznego.
W kwietniu 2011 r. związki zawodowe odrzuciły zaproponowany przez zarząd projekt motywacyjnego systemu wynagradzania będącego załącznikiem do ZUZP. Brak argumentów ze strony związków w sprawie ZUZP, ale również pogarszająca się sytuacja na rynkach międzynarodowych i konieczność reagowania na te zmiany spowodowały, że zarząd przystąpił do pracy nad opracowaniem całościowego prawa zakładowego tj. ZUZP z wszystkimi załącznikami.
Prace trwały przez ponad pół roku i 21 listopada 2011 r. propozycja nowego układu zbiorowego wraz z załącznikami została zaprezentowana związkom zawodowym.
Oprócz ZUZP zarząd zaproponował wprowadzenie nowego Regulaminu Pracy. Ma on zastąpić osiem regulaminów obowiązujących obecnie w poszczególnych kopalniach spółki. Sytuacja jest o tyle absurdalna, że różnice nie wynikają z odmiennych warunków geologicznych, zasad bezpieczeństwa czy systemów pracy, a są jedynie efektem zaszłości z okresu łączenia i przejmowania kopalń przez JSW. W praktyce bardzo utrudnia to sprawne zarządzanie spółką jako całością, konieczne jest bowiem dostosowywanie licznych decyzji operacyjnych i strategicznych do odmiennych regulaminów pracy w poszczególnych zakładach. Faktem jest, że Regulamin zakłada możliwość wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy kopalni, a nie pracownika! Zapis umożliwia - ale nie wymusza - organizację pracy w ramach 6-dniowego tygodnia pracy kopalń. Taka możliwość pozwala nie tylko na zwiększenie wydobycia, ale również bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu i kapitału.
Jednocześnie zmiana regulaminu pracy jest spowodowana koniecznością podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy we wszystkich kopalniach JSW. Bezpieczeństwo pracowników jest dla Zarządu najważniejszym priorytetem, stąd pomysł zarządu o premii BHP, a także konieczność wprowadzenia identycznych, najwyższych standardów porządku i bezpieczeństwa pracy we wszystkich zakładach.
Zarząd JSW w dalszym ciągu ma nadzieję, że związki zawodowe mając na uwadze dobro pracowników i firmy przystąpią do merytorycznej dyskusji."
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.