PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna i konsorcjum firm Alstom podpisały ugodę w sprawie roszczeń dotyczących umowy na budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów. PGE żądało ponad 250 mln zł i ponad 44 mln euro za opóźnienie w uruchomieniu bloku.
Jak poinformowała Polska Grupa Energetyczna, ugoda jest wynikiem negocjacji dotyczących płatności kar umownych z tytułu niezakończenia w terminie budowy bloku i zamyka sprawę uregulowania roszczeń PGE w tym zakresie oraz w pełni zaspokaja poniesione straty i utracone korzyści. Strony nie ujawniają warunków ugody - dodała PGE.
Od strony technicznej blok pracuje bez zarzutu, osiągając moc maksymalną 910 MW - poinformował Dyrektor Oddziału Elektrownia Bełchatów Tadeusz Banasiak.
Pod koniec listopada PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA wystawiła firmom Alstom Power Systems SA (Francja), Alstom Power Sp z o.o. (Polska) i Alstom Power Systems GmbH (Niemcy) - tworzącym konsorcjum do realizacji nowego bloku energetycznego w Elektrowni Bełchatów - notę obciążeniową, wzywającą do zapłaty w ciągu 14 dni łącznej kwoty 257 mln 689 tys. 652,43 zł oraz łącznej kwoty 44 mln 348 tys. 975,37 euro.
Roszczenie miało być efektem naliczenia przez PGE GiEK SA kar umownych z tytułu nieosiągnięcia przez konsorcjum zakończenia realizacji w terminie przewidzianym umową, tj. do 30 kwietnia 2011 r. Oddanie bloku do użytku nastąpiło dopiero 28 września 2011 r. Alstom nie chciał komentować sprawy.
Budowa bloku 858 MW pochłonęła ponad miliard euro. To największy i najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jeden z sześciu koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.