Domagają się pilnego spotkania z prezesem. Chodzi o połączenie kopalń

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Zgodnie z oczekiwaniami, w 2022 r. ilość węgla wykorzystywana w produkcji energii elektrycznej, czyli w sektorze o największym zużyciu, wzrośnie o nieco ponad 2 proc.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Związkowcy z kopalni Mysłowice-Wesoła skierowali pismo do prezesa Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w którym domagają się pilnego spotkania. Jak wskazują, powodem spotkania mają być: „niepokojące informacje dotyczące zmian strukturalno-organizacyjnych polegających na łączeniu kopalń Mysłowice-Wesoła i Staszic-Wujek”.

Pismo w tej sprawie związkowcy z kopalni Mysłowice-Wesoła przekazali we wtorek, 1 października. Chodzi o przedstawicieli: NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Górników w Polsce, WZZ „Sierpień 80”, Związku Zawodowego „Kadra”, Związku Zawodowego „Przeróbka”, Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce oraz Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.

„Związki Zawodowe działające w Oddziale KWK Mysłowice-Wesoła domagają się natychmiastowego spotkania z Panem Prezesem ze względu na niepokojące informacje dotyczące zmian strukturalno-organizacyjnych polegających na łączeniu kopalń Mysłowice-Wesoła i Staszic-Wujek” – czytamy w piśmie.

O możliwym połączeniu obydwu zakładów na łamach Górniczej na początku września mówił wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza.

- W załączniku do wniosku notyfikacyjnego umowy społecznej takiego połączenia nie wskazaliśmy. Natomiast z mojego doświadczenia – biorąc pod uwagę sytuację rynkową i funkcjonowanie tych zakładów na osi czasu przewidzianej w umowie społecznej – z przyczyn bezpieczeństwa oraz efektywnego wykorzystania złoża połączenie tych kopalń może być zasadne. Mówię tutaj o połączeniu technologicznym, dołem poprzez przekop łączący te dwa zakłady. Rzeczywiście zastanawiamy się nad tym, bo dzięki temu odblokowana zostałaby pewna część złoża, która znajduje się akurat na granicy pomiędzy obydwoma kopalniami. Chodzi o pole C i znajdujące się tam pokłady 416, 501 i 510. Dzięki połączeniu można by to złoże w sposób bardzo efektywny wyeksploatować – mówił wiceprezes PGG.

- Jesteśmy na razie na etapie tworzenia technicznych uwarunkowań takiego ewentualnego połączenia. Natomiast jeśliby rzeczywiście nastąpiło takie połączenie technologiczne, to wiadomo, że z automatu wcześniej czy później następuje też połączenie administracyjne. Dla mnie akurat połączenie administracyjne ma mniejsze znaczenie niż technologiczne, bo jak się chce wykorzystywać synergię dwóch kopalń, to trzeba mieć możliwość przekazania pomiędzy nimi powietrza, transportu materiału, urobku czy ludzi – dodał Skuza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.