Aktualności

Hałda, Runmageddon i lód z Władysławowa

Wyczerpani, umorusani, ale szczęśliwi, szczególnie na ostatnich metrach przed metą – tak można opisać uczestników Runmageddonu, który w miniony weekend, 7-9 czerwca, odbył się na terenach po kopalni Boże Dary. Bieg po raz pierwszy w historii zawitał do Katowic. Jego uczestnicy bardzo dobrze ocenili lokalizację, w której główną rolę odegrała hałda Kostuchna. Partnerem

Tak w niedzielę głosowało Śląskie

Okręg  nr 11, czyli województwo śląskie, 9 czerwca zdecydowanie poparło Koalicję Obywatelską. Drugie miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego w regionie zajął PiS. Oto oficjalne wyniki w województwie śląskim: KO - 41,42 proc., PiS - 36,45 proc., Konfederacja - 10,15 proc., Trzecia Droga - 5,56 proc., Lewica - 4,63 proc. Aż 334,8 tys. wyborców zagłosowało na lidera listy KO

Oto oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wybory do europarlamentu wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06 procent poparcia - wynika z pełnych danych, które opublikowano na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Jako pierwszy podał je portal tvn24.pl. Oficjalne wyniki różnią się dość mocno od sondaży. Zmalała znacznie przewaga Koalicji Obywatelskiej nad PiS, z ponad 4 punktów, do niespełna jednego. Nie mniej to

Zaslepka

Złoty rano stracił względem głównych walut

W poniedziałek po godz. 7 złoty osłabił się wobec euro kosztującego 4,31 zł, względem dolara, za którego płacono 4,01 zł i do franka szwajcarskiego wycenianego na 4,47 zł. Złoty staniał względem: euro o 0,16 proc., do 4,31 zł, wobec dolara o 0,58 proc., do 4,01 zł, a o 0,46 proc. względem franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,47 zł. W piątek ok. godz. 17 dolar

1633681532 wmap3tl80ww unsplash

Nowa edycja programu Mój Prąd ruszy we wrześniu

We wrześniu ma ruszyć nowa edycja programu Mój Prąd - przekazała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że dotacja będzie udzielana dla paneli fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Wymóg powiązania instalacji z magazynem energii będzie obowiązywał od ustalonej daty - dodała. Szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota

Borys Budka zdeklasował kontrkandydatów

Borys Budka z KO zdobył największą liczbę głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były minister aktywów państwowych zdeklasował kontrkandydatów. Zagłosowało na niego 334,8 tys. osób - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Śląskie będzie w Brukseli i Strasburgu reprezentować też Łukasz Kohut z KO, na którego głosy oddało około 107 tys.

Rząd ma się zająć wskaźnikami wzrostu wynagrodzeń w budżetówce

W poniedziałek rząd ma zająć się projektem proponowanych średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. - wynika z opublikowanego porządku posiedzenia Rady Ministrów. Zgodnie z przepisami rząd do 15 czerwca powinien przedłożyć propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na kolejny rok

Uruchomiono regularne połączenie kolejowe Rybnik - Gliwice

Koleje Śląskie uruchomiły regularne połączenie Rybnik - Gliwice w niedzielę o poranku. Po drodze pociągi zatrzymują się na stacjach i przystankach pośrednich: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice. Do końca sierpnia pociągi tam i z powrotem będą kursowały cztery razy dziennie. Od września przewoźnik ma zamiar zwiększyć ich liczbę do dziewięciu par na dobę.

50 mln zł w pierwszym naborze na dopłaty do przydomowych wiatraków

50 mln zł przeznaczono w ramach pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie w programie Moja elektrownia wiatrowa - poinformowała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że wkrótce program ma wystartować; będzie można otrzymać do 30 tys. zł dotacji na instalację przydomowego wiatraka. Pod koniec maja br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Bogusław Ziętek na jubileusz Górniczej

BOGUSŁAW ZIĘTEK, przewodniczący WZZ Sierpień 80: O Wydawnictwie Gospodarczym, a wcześniej Wydawnictwie Górniczym i jego publikatorach myślę jak najlepiej. W czasach, kiedy branża wydobywcza była atakowana z różnych kierunków, wydawnictwo bardzo się przydało. Było platformą, która niezwykle obiektywnie i fachowo mówiła o górnictwie, co w Polsce, ale też tu na Śląsku jest

Krzysztof Król na jubileusz Górniczej

Dr inż.KRZYSZTOF KRÓL, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego: Bardzo cenię sobie „Trybunę Górniczą”. Co tydzień na jej łamach pojawiają się aktualne informacje o sytuacji w przemyśle, opinie naukowców i praktyków, analizy ekonomiczne, a także inne ciekawe publikacje związane z życiem branży górniczej. Zespół redakcyjny nie zapomina również o tematach niełatwych,

O zagrożeniach, które czyhają pod ziemią

Największy wpływ na kształtowanie się wypadkowości ogółem w latach 2019-2023 miały wypadki zaistniałe w górnictwie węgla kamiennego. Stanowiły one prawie 87 proc. ogółu wypadków – wynika z najnowszego raportu nadzoru górniczego pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną

Janusz Olszowski na jubileusz Górniczej

JANUSZ OLSZOWSKI, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej: „Trybuna Górnicza” to od 30 lat głos całego, szeroko rozumianego sektora górniczego. Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, jako wieloletni partner tygodnika, wysoce ceni sobie profesjonalizm i fachowość zespołu redakcyjnego oraz szybkość reagowania na wszelkie zdarzenia zagrażające sytuacji polskiego górnictwa. Na

Bartłomiej Szewczyk na jubileusz Górniczej

BARTŁOMIEJ SZEWCZYK, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu: Z okazji jubileuszu 30-lecia składamy całej Redakcji najserdeczniejsze życzenia sukcesów, energii i niezmiennego entuzjazmu! Dziś nie potrafimy sobie wyobrazić rynku prasowego skupionego wokół branży górniczej bez tytułu „Trybuny Górniczej” – a internetu bez netTG.pl. To synonim rzetelności, fachowości

1717672577 morenoiyamatomaya arc

Moreno, didżej z Ziemowita, czaruje Azję

Tajlandia, Japonia i na deser Chiny – to ci dopiero tournée. A jeśli dodać do tego koncerty na festiwalu i w klubach, to po prostu nic innego, jak tylko raj na ziemi. Patryk Bielowicz, inspektor dołowy zespołu odpowiadającego za gospodarkę środkami produkcji, remontową, serwisów i dzierżaw w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, wrócił niedawno z kolejnych artystycznych wojaży

Beata Piecha-van Schagen na jubileusz Górniczej

Dr BEATA PIECHA-VAN SCHAGEN, redaktor naczelna Wydawnictwa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, historyk, pracownik naukowy: Czy branżowy tygodnik górniczy może mieć coś wspólnego z dziedzictwem kulturowym i badaniami naukowymi? Jak najbardziej. Redaktorzy „Trybuny Górniczej” od 30 lat udowadniają, że spojrzenie na górnictwo jest także przyglądaniem się górnikom. Artykuły

Paweł Bogacz na jubileusz Górniczej

Dr hab. inż. PAWEŁ BOGACZ, prof. AGH, koordynator inicjatywy Górnictwo OK, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Proszę przede wszystkim przyjąć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia w związku z jubileuszem 30 lat „Trybuny Górniczej”. Za co najbardziej cenię „TG”? Po pierwsze, „Trybuna” nigdy nie bała się podejmować

1717673806 studzionka wfosigw

Maj pod chmurką w ekopracowni

Dzięki środkom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w maju otwarto w szkołach naszego województwa kolejne ekopracownie pod chmurką. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące uczniowie będą mogli pod okiem nauczyciela przeprowadzać eksperymenty i badania. Kwietniki wyznaczające granicę zielonej klasy stanowią estetyczne i funkcjonalne

Franciszek Plewa na jubileusz Górniczej

Prof. inż. FRANCISZEK PLEWA, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej: Portal netTG.pl i „Trybuna Górnicza” są czytane nie tylko przez środowisko górnicze. Ludzie doceniają te publikatory i moim zdaniem powinny one nadal funkcjonować, ponieważ ewidentnie wspierają górnictwo, a zwłaszcza takie instytucje jak nasza.

Po połączeniu poznamy nowe oblicze Aniołków

Podziemne połączenie kopalń Knurów-Szczygłowice i Budryk to jedna z kluczowych inwestycji zapisanych w Strategii JSW do 2030 r. Aby doszło do realizacji planu, trzeba wydrążyć ok. 6900 m wyrobisk, z czego 1800 m wyrobisk przekopowych i 5100 m węglowych. Połączenie wydatnie wpłynie na komfort pracy załóg, redukcję zagrożenia klimatycznego i metanowego oraz ogólną poprawę

Nadciąga finał Zielonych Pracowni

Już w czwartek, 13 czerwca w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbędzie się finał 10., jubileuszowego konkursu „Zielona Pracownia 2024”. Na konkurs wpłynęło 148 wniosków. Łączna suma dofinansowania wszystkich pracowni wynosi prawie 3,5 mln zł. Niebawem w placówkach oświatowych województwa śląskiego powstanie 70 nowych Zielonych Pracowni. Wszystko to jest zasługą

Adam Rozmus na jubileusz Górniczej

ADAM ROZMUS, zastępca prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych: Jastrzębska Spółka Węglowa, jako producent węgla koksowego, niezbędnego surowca do wytopu stali, odgrywa i jeszcze przez długie lata odgrywać będzie kluczową rolę w europejskiej gospodarce. Natomiast przed całą branżą górniczą stoją wielkie wyzwania. Górnictwo w Polsce