O tym donoszą górnicze media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W sprawie hałdy Szarlota odbędzie się spotkanie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Bytom przejmuje od SRK kolejne pokopalniane tereny. Górnicy z wolną Wigilią i Sylwestrem. Zorganizowanie spotkania w sprawie hałdy Szarlota i nowe informacje o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Tak minął 7 października w branży surowcowej.

* SRK przekazała nieodpłatnie gminie Bytom ponad 12 ha. Chodzi o tereny po byłej kopalni Centrum w Bytomiu warte ponad 10,5 mln zł. To realizacja podpisanego w lipcu br. porozumienia. Wkrótce ma tam powstać akcelerator biznesowy, czyli dźwignia gospodarczego rozwoju miasta – przekazali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

* Powstająca strategia spółki Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego powinna przejść konsultacje i wejść w życie na początku 2025 r. - wynika z informacji przedstawionych w poniedziałek przez przedstawicieli ministerstwa przemysłu.

* W spółce KGHM Zanam odbyło się spotkanie zarządu i związków zawodowych. Podczas spotkania uzgodniono m.in. wysokość dodatkowej nagrody oraz karpiowego. Zgodnie z porozumieniem ustalono, że pracownicy otrzymają nagrodę dodatkową w wysokości 1000 zł brutto do 10 listopada br. Natomiast do 20 grudnia br. zostanie wypłacona nagroda karpiowa w wysokości 1500 zł brutto.

* W Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyło się spotkanie mieszkańców i urzędników gminy Rydułtowy z przedstawicielami Polskiej Grupy Górniczej. Tematem spotkania, które miało miejsce 3 października, były plany związane z pracami na terenie hałdy Szarlota oraz regulacja cieku Nacyna – poinformował Urząd Miasta Rudułtowy.

* Tegoroczna Wigilia i Sylwester będą dniami wolnymi od pracy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Obydwa dni wolne pracownicy zakładu będą musieli jednak odpracować w soboty. O takim rozwiązaniu poinformowali związkowcy z zakładowej Solidarności, a potwierdzili to przedstawiciele spółki. W zamian za wolną Wigilię (24 grudnia) oraz Sylwestra (31 grudnia) normalnymi dniami roboczymi będą dwie soboty - 26 października i 14 grudnia.

* - To nie jest tak, że Zielony Ład pozbawiony jest zagrożeń. Zagrożenia są takie, że ludzie mogą temu nie podołać. Obawiam się, że pojawią się różnego rodzaju protesty, ale zawsze trzeba zadawać pytania tym, którzy protestują – co proponujecie w zamian? Macie konkretną propozycję, przecież protestujecie? – powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka Ludzie prof. Jerzy Buzek, były śląski eurodeputowany i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

* W siedzibie Urzędu Miejskiego w Bieruniu, odbyło się 27. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalni Piast-Ziemowit na powierzchnię terenu, w granicach administracyjnych miasta Bieruń – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.

* Ze stanowiska dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zrezygnował Adam Kowalski, który współtworzył to miejsce - czytamy w mediach społecznościowych Muzeum Hutnictwa.

* Do końca października potrwa nabór wniosków w ramach programu dla przedsiębiorców dot. efektywności energetycznej i inwestycji w OZE - wynika z piątkowego komunikatu NFOŚiGW. Budżet naboru wynosi 1,3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.