Aktualności

Zaslepka

Piłkarze z kopalni Sośnica-Makoszowy mistrzami Zabrza

W ubiegły weekend odbyły się VIII Międzyzakładowe Mistrzostwa Zabrza o puchar prezydenta miasta. W rozgrywkach zorganizowanych na stadionie MKS „Pogoń” uczestniczyło 10 drużyn. Wśród nich znalazła się jedynie jedna reprezentująca górnictwo – drużyna z kopalni „Sośnica-Makoszowy”. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach. Do półfinału awansowały cztery zespoły:

Zaslepka

Lechia Wujek już świętuje

Lechia ZZG Wujek pokonała Euro-Okno 2:0 w meczu 15. kolejki Śląskiej Ligi Amatorów i jest już prawie pewna powtórzenia sukcesu sprzed roku, czyli obrony mistrzowskiego tytułu.Gospodarzem niedzielnego meczu, rozegranego na bocznym boisku Stadionu Śląskiego, było Euro-Okno. Wydawało się więc, że to właśnie ta drużyna będzie zaciekle atakować, tym bardziej, że jest pretendentem

Zalewajka ELC

Zapomniana zalewajka

Najbardziej znanymi śląskimi zupami są niezaprzeczalnie żur, wodzionka i rosół, czyli nudelzupa. Niestety, mało kto wie, że odchodząca w zapomnienie zalewajka, to również odmiana żuru. Żurek można zjeść w każdej niemal restauracji w Polsce, a zalewajki nie. Dlaczego? Przecież obie te zupy są oparte na zakwasie żurowym, obie przyrządza się na wywarze z wędzonki, obie mają w

Zaslepka

Wernisaż kroczący

W Galerii Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz na terenie dawnej kopalni Katowice czynna jest unikatowa wystawa prac artystów z górniczym rodowodem z nieistniejącej już grupy „Gwarek 58”.Na wernisaż ekspozycji „Gwarek 58 – Powroty”, której patronuje „Trybuna Górnicza”, przybyły tłumy dawnych znajomych artystów-górników. O twórczości Franciszka Kurzei

Zaslepka

ABW sprawdza umowy Stoczni Gdynia z ISD

Urzędnicy w Brukseli analizują plan restrukturyzacji trójmiejskich stoczni przygotowany przez rząd i ukraińską firmę ISD, a w Gdańsku ABW i prokuratura sprawdzają, czy w 2007 r. Stocznia Gdynia nie podpisała niekorzystnej umowy z ISD. 12 września rząd wysłał do Brukseli plany restrukturyzacji polskich stoczni w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Wynika z niego m.in., że trójmiejskie

Zaslepka

Pięć lat Kompanii Węglowej: Pogoda nie zepsuła humorów

Musiałam wejść na scenę jako druga, bo zawsze jak słyszę hymn górniczy, to płaczę – przywitała widzów zgromadzonych przed sceną na Polach Marsowych w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku popularna aktorka Joanna Bartel. Publiczność przyjęła to wyznanie ze zrozumieniem, tym bardziej, że trudno byłoby znaleźć w jej gronie kogoś, kto nie miał nic wspólnego z górnictwem.

Budryk strajk Gal 04

Sąd Pracy: Kolejny lider strajku w kopalni Budryk ma wrócić do pracy

Jeden z liderów trwającego półtora miesiąca strajku w kopalni Budryk Wiesław Wójtowicz oraz inny zwolniony wraz z nim po strajku związkowiec Mirosław Dynak powinni wrócić do pracy – zdecydował sąd w Mikołowie.Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), której zarząd zwolnił związkowców, czeka na uzasadnienie tej decyzji. Dopiero po jego otrzymaniu zdecyduje, czy odwoła się od

Zaslepka

Kompania Węglowa: Zysk netto wyniósł ponad 21 mln zł

Spółka w w ciągu ośmiu miesięcy na każdej sprzedanej tonie zarobiła 15,42 zł. Kompania Węglowa, największa firma górnicza w Europie podała wyniki po ośmiu miesiącach. W kopalniach spółki wydobyto 29,7 mln ton węgla.Zysk brutto ze sprzedaży węgla wyniósł 460,2 mln zł, a zysk netto - 21,7 mln zł.W okresie styczeń – sierpień 2008 roku wpływy Kompanii Węglowej

Karwina biuro zatrudnienia

Czeskie kopalnie szukają pracowników

Doskonała oferta zatrudnienia dla ludzi poszukujących pracy oraz lepszy komfort dla zatrudnionych – oto cele, jakie stawia sobie Centrum Zatrudnienia spółki węglowej OKD. Otwarto je 16 września br. w nadgranicznej Karwinie. Centrum umożliwi lepszy kontakt z osobami zainteresowanymi pracą w spółce, a w przyszłości zaoferuje usługi dla dotychczasowych jej pracowników. W centrum

Zaslepka

Sposób na fedrowanie przez okrągły tydzień

Doskonała koniunktura na węgiel jest dla przedsiębiorców górniczych zachętą do zwiększania wydobycia, w tym prowadzonego w soboty i niedziele. Weekendowa produkcja pozwala zarazem racjonalniej wykorzystać drogi sprzęt. Dla zainteresowanych górników jest natomiast sposobnością do poprawienia domowego budżetu.Obecnie większość pracowników kopalni Mysłowice-Wesoła ma już

Zaslepka

Czy strategie dla spółek węglowych są potrzebne?

Sprzymierzeńcem polityków dla prywatyzacji spółek węglowych na rzecz poważnych inwestorów branżowych mogą stać się związki zawodowe.31 lipca 2007 r. Rząd RP przyjął „Strategię działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007–2015”, zwaną poniżej „Strategią węglową”. Poprzednio, strategię działalności całego sektora i poszczególnych podmiotów

Piecobiogaz

KNF zatwierdził prospekt emisyjny spółki Piecobiogaz

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Piecobiogaz w związku z ofertą do 9 mln akcji serii B, poinformował urząd w komunikacie w piątek.Piecobiogaz złożył prospekt w związku z ofertą publiczną do 9 mln akcji serii B i zamiarem ubiegania się do obrotu na rynku regulowanych akcji serii B oraz praw do akcji tej serii. Oferującym jest Biuro Maklerskie

Zaslepka

Norwegia: Zwiększy się produkcja terminalu gazowego w Kårstø

W wyniku operacji technicznej na dnie Morza Norweskiego, zwiększy się produkcja gazowego terminalu w Kårstø, z którego ma popłynąć gaz do Szwecji i Danii, a w przyszłości do Polski.Norweski gaz do Szwecji i Danii ma być transportowany projektowanym już gazociągiem Skanled, do Polski planowanym rurociągiem Balticpipe.Chodzi o przyłączenie ponad 23-kilometrowej długości łącznika

PGNiG wysłało do URE odpowiedź ws. taryf na gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wysłało w piątek odpowiedź na pytania Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w sprawie taryf na gaz - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.- Przygotowaliśmy dokumenty w taki sposób, żeby URE nie miało wątpliwości w kwestii decyzji dotyczącej taryf - powiedziała PAP Zakrzewska. Nie chciała ujawnić, czy spółka

Tymoszenko ARC

Ukrainazaszokowana\" ceną gazu

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że sugerowana przez Gazprom cena gazu 400 USD za 1000 m sześciennych, to dla gospodarki Ukrainy "absolutny szok".- Zrobię wszystko, aby walczyć o niższą cenę, bo dla Ukrainy i dla ukraińskiej gospodarki 400 USD za gaz będzie absolutnym szokiem - powiedziała Tymoszenko w piątek dziennikarzom.- Próbuję doprowadzić do rozmów, w trakcie

Pawalak 01 TON

MG: Grozi nam niekontrolowany i absurdalny wzrost cen energii

Wprowadzenie przez KE od 2013 r. pełnego systemu aukcyjnego na zakup uprawnień do emisji CO2 może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu cen energii w Polsce - oceniło Ministerstwo Gospodarki na piątkowej konferencji.W czwartek odbyło się posiedzenie rady konkurencyjności, podczas której Polska zwróciła uwagę na problem niekontrolowanego wzrostu cen energii elektrycznej, który

Szopienice pony66 flickr com

Solidarność Huty Szopienice spodziewa się zamknięcia zakładu

Spodziewam się decyzji o zamknięciu Huty Szopienice w Katowicach - powiedział przewodniczący Solidarności w hucie Henryk Adler. W piątek ma zapaść decyzja w tej sprawie.W siedzibie firmy Impexmetal - większościowego udziałowca w hucie - odbywa się w piątek Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Huty Metali Nieżelaznych Szopienice, w trakcie którego będzie głosowany wniosek w sprawie

Adamow kwbadamow pl

PAK walczy o utrzymanie dostaw węgla z kopalni Adamów

KWB Adamów przyznaje, że poinformowała Ministerstwo Skarbu o możliwości rozwiązania umowy z PAK, ale zaprzecza, że to już zrobiła. Trwają rozmowy na temat nowej ceny i innych warunków dostaw węgla do elektrowni PAK.Negocjacje mają duże znaczenie dla krajowego rynku energetycznego. Udział PAK w krajowej produkcji energii elektrycznej wynosi 8,5 proc., a Adamów dostarcza około 30

Zaslepka

Szklary: Ponad 2 miliardy dolarów leży tuż pod glebą

Około 50 km na południe od Wrocławia, przy szosie łączącej to miasto z przejściem granicznym w Kudowie Zdroju, w gminie Ząbkowice Śląskie, znajduje się miejscowość Szklary, znana z występującego tu na powierzchni terenu złoża niklu. Jest ono jednym z unikatowych pod względem koncentracji tego metalu w Europie - napisała „Trybuna Górnicza Tygodnik Środowiska

Zaslepka

MSP: Prywatyzacja energetyki będzie realizowana wbrew protestom związkowców

Prywatyzacja energetyki będzie realizowana wbrew protestom związków zawodowych. Decyzja o debiucie Enei będzie zależeć od zainteresowania inwestorów - powiedział w Polsat News Aleksander Grad, minister skarbu. - Związki zawodowe przez ostatnie lata tyle wynegocjowały i to tyle kosztuje nas - konsumentów, że ja nie wyrażam zgody na (...) kolejne kosmiczne porozumienia, które mają

Stacja LPG

Pawlak: Nie wzrośnie akcyza na gaz LPG

W przyszłym roku nie wzrośnie akcyza na gaz LPG - poinformował na konferencji poświęconej wstąpieniu Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - To dobra wiadomość dla tych, co używają tego paliwa - powiedział Pawlak. Zaznaczył, że paliwo to powoduje mniejszą emisję zanieczyszczeń.Stawka akcyzy na gaz LPG wynosi 695 zł/1000

Grad Aleksander PAP

Grad wystąpił do KE o spotkanie techniczne ws. stoczni

Minister skarbu Aleksander Grad wystąpił do Komisji Europejskiej z listowną prośbą o techniczne spotkanie w sprawie programów restrukturyzacyjnych polskich stoczni. - Wystąpiłem z listem do pani komisarz, w którym poprosiłem o to by zastrzeżenia, uwagi do naszych programów zostały omówione na spotkaniu technicznym, w którym wzięliby udział nasi przedstawiciele i eksperci z