Aktualności

Zaslepka

Niechciany spadek po kopalni Dymitrow

Paląca sprawa hałdy nr 4 przy stadionie piłkarskim Polonii Bytom zostanie wreszcie załatwiona. We wrześniu Urząd Miejski, będący gospodarzem terenu, podpisał umowę z wykonawcą. Ten ma do końca roku rozebrać hałdę, a potem jej teren zrekultywować.„Twórcą” hałdy nr 4 była KWK Dymitrow, czyli obecna KWK „Bobrek-Centrum” Ruch Centrum. Kilka dziesięcioleci temu hałda przy

Zaslepka

Wycena ZE PAK, KWB Konin i KWB Adamów potrwa cztery miesiące

Cztery miesiące potrwa wycena kopalń węgla brunatnego Konin i Adamów oraz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (Skarb Państwa ma 50 proc. akcji). Według Marcina Zielińskiego, dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji MSP, doradca prywatyzacyjny wybrany po 23 października nie powinien mieć trudności z wyceną kopalń - napisała "Parkiet".- Więcej pracy

Zaslepka

Stalprodukt chce utrzymać rentowność

Spółka z Bochni nie obawia się, że ze względu na spowolnienie w gospodarce istotnie obniży się jej rentowność. Zwiększa produkcję w odpowiedzi na rosnący popyt na jej wyroby - napisała "Parkiet".Stalprodukt jest jednym z większych producentów blachy transformatorowej na świecie, która używana jest w energetyce. Ten produkt daje około 80 proc. zysku firmie. Rentowność na

Zaslepka

Terminal na gaz LNG w 2014 roku

Do końca 2014 roku wiceminister skarbu Krzysztof Żuk daje czas państwowemu Gaz-Systemowi na wybudowanie w Świnoujściu terminalu LNG (na skroplony gaz), który ma uniezależnić Polskę od dostaw surowca z Rosji - podał "Parkiet".W wywiadzie dla "Parkietu" przyznaje, że były i są pewne opóźnienia związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej, dlatego data oddania tego obiektu do

Zaslepka

Hutmen zakończy rok na minusie

Celem producenta rur miedzianych jest ograniczenie strat. Hutmen pochwali się nieco lepszymi wynikami po trzecim kwartale. Ale potem nie będzie lekko — zaszkodzi kryzys w branży budowlanej. Kazimierz Śmigielski, który od początku lipca pełni obowiązki prezesa miedziowej spółki, nie kryje, że jego głównym zadaniem jest zarządzanie firmą w taki sposób, by nie przynosiła

Zaslepka

Kuba - nowa potęga naftowa świata?

Czy do grona największych producentów ropy na świecie dołączy Kuba? W Hawanie ogłoszono, że Kuba ma złoża ropy dwa razy większe niż Norwegia. W czasie gdy na świecie szaleje kryzys finansowy, na Kubie zapowiadają, że po latach biedy nadchodzi dla tego kraju czas wielkiej prosperity - podała gazeta.pl.- Na dnie morza u wybrzeży Kuby są złoża zawierające ponad 20 mld baryłek

Zaslepka

Rząd nie chce dopuścić do podwyżek cen prądu o 50-90 proc.

Uzbrojony w możliwość zawetowania pakietu energetyczno-klimatycznego, polski rząd zaczyna przekonywać pozostałe kraje Unii do swoich pomysłów na redukowanie emisji dwutlenku węgla w przemyśle. Już dziś na radzie ministrów środowiska w Luksemburgu unijne rządy zaczynają rozmawiać o koniecznych poprawkach w pakiecie energetyczno-klimatycznym. Jego dotychczasowa wersja, autorstwa

Kwsa1

KW: Centra wydobywcze znikną od 2009 roku

Centra wydobywcze zostaną zlikwidowane - taki zamiar ujawnił w czwartek zarząd Kompanii Węglowej podczas spotkania ze związkowcami.Struktura 4 centrów wydobywczych (Wschód, Zachód, Północ i Południe) została wprowadzona w KW w 2007 roku i miała usprawnić zarządzanie spółką. Zdaniem związkowców wprowadziła tylko niepotrzebny chaos: np. opóźniały się rozstrzygnięcia

Zaslepka

Gazprom nie boi się kryzysu finansowego

Gazprom nie boi się kryzysu finansowego, gdyż ceny ropy naftowej i gazu ziemnego pozostaną wysokie - oświadczył prezes koncernu Aleksiej Miller w wywiadzie, rozpowszechnionym w sobotę wieczorem przez służbę prasową spółki. - Era taniej ropy i gazu dobiegła końca. Mimo kryzysu finansowego ceny nośników energii pozostaną wysokie - powiedział Miller. Szef rosyjskiego koncernu

Zaslepka

USA i UE chcą szczytu poświęconego kryzysowi finansowemu

Prezydent George W. Bush oświadczył, że wkrótce będzie gospodarzem międzynarodowego spotkania na szczycie poświęconego światowemu kryzysowi finansowemu. Konieczne jest abyśmy pracowali wszyscy razem ponieważ wszyscy przeżywamy kryzys - powiedział Bush. "Oczekuję, że będę gościł uczestników tego spotkania w niedalekiej przyszłości" - podkreślił prezydent USA.Pierwsze z tych

Zaslepka

W 2015 roku Kompania chce produkować 5 mln ton węgla koksowego

Tegoroczne wydobycie kopalń Kompanii Węglowej, według aktualnych planów produkcyjnych firmy, wyniesie 46 mln ton. Z tej wielkości 3,1 mln ton stanowić będzie węgiel koksowy. W związku z prognozowaną sytuacją na rynkach światowych i rosnącym zapotrzebowaniem na węgiel do koksowania, firma zamierza do 2015 roku zwiększyć produkcję węgla typów 34 i 35 do 5 mln ton rocznie.Polska

Zaslepka

Głębsze kopalnie, większe problemy

Rozmowa z Wiktorem Czertkowem, naczelnym dyrektorem Departamentu Zarządzania i Restrukturyzacji Ministerstwa Przemysłu Węglowego UkrainyPrzez pięć dni studyjnej wizyty 11-osobowej delegacji Waszego ministerstwa przeszliście intensywny kurs z zakresu przeobrażeń polskiego górnictwa. Byliście w kopalniach, rozmawialiście z naukowcami z Głównego Instytutu Górnictwa, zapoznaliście się

Zaslepka

Arystokrata i gwiazdor filmowy w... garażu

Co jest bardziej nobilitujące: służba na monarszym dworze czy rola w kasowym filmie? Prawdopodobnie o to spierałyby się samochody, gdyby umiały mówić, a już na pewno te zgromadzone w starej kompresorowni Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”.Wśród nich jest czarny Daimler Majestic Major z 1966 r., którym przez siedem lat jeździła kochana przez Brytyjczyków Królowa Matka oraz

Zaslepka

Chiny pomogą wybudować w Pakistanie dwa reaktory atomowe

Władze Pakistanu oświadczyły w sobotę, że Chiny zgodziły się pomóc im wybudować dwa nowe reaktory atomowe, aby rozwiązać problem zapotrzebowania na energię elektryczną. Umowa w sprawie reaktorów znalazła się w śród 12 porozumień podpisanych w czasie wizyty prezydenta Asifa Aliego Zardariego w Pekinie - poinformował minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi.

Zaslepka

Na ratunek zalewanej sztolni

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to jeden z najciekawszych zabytków postindustrialnych na Śląsku. Wraz z sąsiednią kopalnią rud srebronośnych to jedyne miejsca w naszym regionie wpisane do prestiżowego rejestru Pomników Historii. 600-metrowy odcinek dawnej „Głębokiej Sztolni Fryderyka”, który przepływa się łodziami od szybu Sylwester do szybu Ewa, stanowi nie

Zaslepka

Kiedy ZA Puławy zaczną zagazowywać węgiel?

Pod koniec br. gotowe będzie studium wykonalności, dotyczące instalacji do zgazowania węgla w Zakładach Azotowych Puławy. Projekt realizowany jest wspólnie z amerykańską firmą Bechtel, należącą do największych firm inżynieryjnych i konstrukcyjnych na świecie. Bechtel przygotuje studium wykonalności, w którym zostaną określone szczegóły inwestycji, m.in. nakłady

Zaslepka

Krauze zwija interesy i wyprowadza się z Polski?

O czym spekulowano od dawna niedługo może stać się faktem. Coraz mniej interesów łączy Ryszarda Krauzego z Polską. Biznesmen nieruchomość za nieruchomością, firma za firmą pozbywa się aktywów nad Wisłą - pisze "Dziennik". Znajomi miliardera są zgodni - wszystkie pieniądze transferuje on za granicę, gdzie z Petrolinvestem poszukuje ropy. Bliski współpracownik Krauzego mówi

Zaslepka

Naftowe imperium Putina w tarapatach

Rosja przeżywa największy kryzys od lat. Oparta na roponośnych fundamentach gospodarka jest nadwrażliwa na najlżejsze wahania cen surowców energetycznych. Probierzem tego stanu rzeczy są rosyjskie giełdy, które muszą być zamykane przy każdym większym zawirowaniu na światowych parkietach. Rosyjski kolos chwieje się na swoich glinianych nogach, a to co jeszcze niedawno było jego

Zaslepka

\"Parkiet\": Wspólny zakład do przerobu miedzi?

Hutmen i KGHM sa coraz bliżej podjęcia decyzji o uruchomieniu zakładu przetwórstwa miedzi - pisze "Parkiet". Strony mają już podpisany list intencyjny dotyczący projektu.Rozważamy wspólną inicjatywę, polegającą na utworzeniu zakładu na terenie Huty Miedzi Legnica. Jeśli okaże się, że z ekonomicznego punktu widzenia inicjatywa ta jest sensowna, zaangażujemy się, być może

URE: Gaz w górę - 5 do 11 procent drożej

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wnioskowaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podwyżkę cen gazu. Oznacza to, że już od listopada nasze rachunki będą wyższe, zwłaszcza dla ogrzewających gazem domy.Zmiana taryf oznacza średnio podwyżkę 7,9 proc.Odbiorcy indywidualni zapłacą - w zależności od tego, do czego wykorzystują gaz - od 4,2 do 6,8 proc. więcej.

Zaslepka

PIP: Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło przygotowania do pracy

Najwięcej nieprawidłowości, stwierdzonych przez inspektorów pracy, dotyczyło braku przygotowania pracowników do pracy, braku zabezpieczenia przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych i niewypłacenia zaległych wynagrodzeń - wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za 2007 rok.W roku ubiegłym inspektorzy pracy przeprowadzili ponad 80 tys. kontroli w zakładach, w

Zaslepka

Równowagę określa rynek

Rozmowa z markiem Ściążko, dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w ZabrzuJaki jest sens budowania instalacji do zgazowania, skoro na rynku brakuje węgla?A czy jest sens budować nowe bloki energetyczne i nowe baterie koksownicze, skoro nie będzie węgla? Czy jest sens zwiększać zużycie ropy i gazu, skoro nie będzie surowca? Tak postawione pytanie ukierunkowuje odpowiedź, że