Aktualności

Zaslepka

Polskie LNG wybierze w maju wykonawcę gazoportu

Polskie LNG wyłoniło w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Rapciak. Z tych trzech w maju zostanie wybrane jedno, które wybuduje pierwszy w Polsce gazoport.Pierwsze wyłonione w poniedziałek konsorcjum składa się z firm: Saipem

Zaslepka

Pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w złożu ropy naftowej

W poniedziałek w Krzywopłotach k. Karlina (Zachodniopomorskie) uroczyście uruchomiono pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w wyeksploatowanym złożu ropy naftowej Daszewo, gdzie w 1980 r. doszło do erupcji i wielkiego naftowego pożaru.Magazyn ma obecnie pojemność 30 mln m sześciennych, jego docelowa pojemność ma być dwukrotnie większa. Gaz jest gromadzony na głębokości 2 tys.

Zaslepka

Chiński kontrakt poróżnił Kopex i Famur

Fabryka Maszyn Famur domaga się od Kopeksu prawie 118 mln zł za niezrealizowanie kontraktów na rynku chińskim oraz w kopalni Bolesław Śmiały. Krzysztof Jędrzejewski, główny akcjonariusz Kopeksu uznaje roszczenia konkurenta za absurdalne. Okoliczności oraz termin sporu rodzi wiele pytań. O co tak naprawdę chodzi? W styczniu minionego roku obie grupy zawarły umowę o współpracy.

Gaz-System: 350 mln zł na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w poniedziałek, że jego spółka zamierza przeznaczyć 350 mln zł na budowę połączeń z systemami gazowymi Niemiec i Czech. Budowa interkonektora z Czechami już się rozpoczęła i potrwa prawdopodobnie do końca przyszłego roku.- Około 120 mln zł będzie kosztować budowa przejścia z Czechami, z czego my wydamy ok. 90 mln zł. Z kolei ok. 260

Zaslepka

Bowling: Polacy poza czołówką

Triumfem drużyn OKD zakończył się w ubiegły weekend turniej bowlingowy o puchar ostrawskiego tygodnika „Hornik”. W kategorii otwartej zwyciężyła drużyna z Kopalni „Karwina” kapitana Richarda Šimka, zaś w grupie srebrnej pierwsze miejsce przypadło w udziale ekipie z Koksowni „Svoboda” kierowanej przez kapitana Vladimira Kolřa.Na starcie bowlingowego turnieju stanęły 83

Zaslepka

BCC: Polska radzi sobie z kryzysem, lecz w finansach katastrofa

Ożywienie w przemyśle stalowym wyraźnie wpłynęło na poprawę sytuacji w górnictwie, szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na węgiel koksujący – oceniają specjaliści Komitetu Monitorującego BCC.Komitet Monitorujący Business Centre Club dokonał analizy stanu polskiej gospodarki. Zdaniem ekspertów w osobach: Janusza Steinhoffa, Aldony Kameli-Sowińskiej, Stanisława Gomułki,

Zaslepka

Zakończono remont ważnej trasy w Katowicach

Zaplanowany na sześć tygodniu remont jednej z kluczowych katowickich arterii - ulicy Mikołowskiej - zakończył się w tydzień. Drogowcy pracowali 24 godziny na dobę - podał w poniedziałek katowicki magistrat.Zostało jeszcze pomalowanie pasów na jezdni, ale już bez poważnych utrudnień dla kierowców. Nastąpi to przy sprzyjającej pogodzie.Ulica Mikołowska prowadzi do centrum Katowic

Po wrześniu górnictwo zwiększyło stratę do 287,9 mln zł

Do niespełna 287,9 mln zł wzrosła po trzech kwartałach tego roku strata netto górnictwa węgla kamiennego. Po sierpniu ujemny wynik nie przekraczał 212 mln zł. W odniesieniu do dziewięciu miesięcy 2008, przychody ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 1 mld 256 mln zł - wynika z danych resortu gospodarki.Jak poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska,

Zaslepka

H.Cegielski zabiega o kontrakty w Brazylii

Poznańskie Zakłady H. Cegielskiego otrzymały propozycję udziału w przetargu na budowę silników dla pięciu tankowców dla jednej z brazylijskich stoczni. - Mamy szanse złożyć ofertę na silniki na dostawy koniec 2011 i na 1012 roku - poinformował w poniedziałek prezes spółki Jarosław Lazurko.Lazurko był członkiem wielkopolskiej misji gospodarczej do Brazylii, która odbyła się

Zaslepka

Niemiecki partner górniczy

Na oficjalnych polsko – niemieckich spotkaniach gospodarczych na ogół omawia się kluczowe dla obu krajów i Europy przedsięwzięcia inwestycyjne i energetyczne. W ich cieniu rozwija się górnicza współpraca obu krajów. Jest to tym bardziej godne uwagi, że nadal największy na świecie niemiecki potencjał wydobywczy węgla brunatnego współpracuje z polskimi naukowcami i technikami w

Rafako podpisało umowę na remont elektrofiltrów w Bełchatowie

Fabryka Kotłów Rafako SA w Raciborzu podpisała w poniedziałek umowę z należącą do PGE Elektrownią "Bełchatów" na usługi remontowe o wartości ponad 78 mln zł.Za tę kwotę raciborska fabryka zobowiązała się unowocześnić elektrofiltry kotła BB 1150 bloków nr 5 i 6 w Elektrowni "Bełchatów".

Zaslepka

III Międzynarodowa Parada Regionów

14 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się III Międzynarodowa Parada Regionów. Celem tego wydarzenia jest promocja kultur różnych części Europy.Na koncercie, który rozpocznie się o godzinie 17, wystąpią: zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”, słowacka grupa folklorystyczna „Trnafčan” z Trnavy, zespół bandurzystów „Karpaty” ze Lwowa, Zespół Pieśni i

Zaslepka

Noc u Wojewody Śląskiego

Gabinet Michała Grażyńskiego, basen pułapka, spacer podziemnym tunelem, pokazy tańca towarzyskiego i koncert jazzowy – oto niektóre tylko atrakcje czekające na zwiedzających Śląski Urząd Wojewódzki.Już jutro (we wtorek) zwiedzać będzie można siedzibę wojewody śląskiego w ramach kolejnej edycji Dni Otwartych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Niewątpliwą atrakcją

Zaslepka

Zabrze, Żory: Obywatelstwo dla repatriantów z Kazachstanu

Prezydent RP Lech Kaczyński nadał obywatelstwo polskie dziesięciu osobom zamieszkałym na Śląsku a wojewoda śląski potwierdził obywatelstwo siedmiu repatriantom z Kazachstanu. Z tej okazji – jak poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 10 listopada o godz. 10, w Sali Złotej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odbędzie się uroczystość

Zabrze herb

Zabrze czwarte w Polsce

Zabrze zajęło czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto”. Przygotowany po raz trzeci ranking opracowany został przez redakcję „Dziennika. Gazeta Prawna” wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Ministerstwem Finansów.Zabrze wyprzedziło takie miasta jak Tychy, Toruń, Opole, Szczecin czy Wrocław. Najistotniejszymi czynnikami mającymi

Zaslepka

Niemcy: Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,7 proc.

Produkcja przemysłowa w Niemczech we wrześniu wzrosła o 2,7 proc. w ujęciu miesięcznym, po wzroście w sierpniu o 1,8 proc. - poinformowało w poniedziałek w komunikacie niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Pracy.Analitycy spodziewali się mdm wzrostu produkcji o 1,0 proc.W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa spadła we wrześniu w Niemczech o 12,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych.

Zaslepka

Przegląd prasy w poniedziałek

Rzeczpospolita: "Węgiel będzie potrzebny"Gdy nasze elektrownie zostaną zmodernizowane, będą jedną z najbardziej konkurencyjnych tego typu branż w Europie. I Bruksela to wie. Stąd opłaty za CO2 i podobne pomysły - mówi w wywiadzie Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.Parkiet: "Katowicki Holding Węglowy - Upublicznienie firmy jest priorytetem"– Mam nadzieję,

Zaslepka

SMW: Kolejna afera stoczniowa?

Wiele wskazuje na to, że szykuje się nowa afera, tym razem związana z poszukiwaniem przez Agencję Rozwoju Przemysłu inwestora dla zmagającej się z poważnymi kłopotami gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej - twierdzi "Trybuna".Jeszcze niedawno mówiło się, że zakład ma przejąć europejski potentat zbrojeniowy DCNS. Teraz zapadła cisza. Dziewięć dni temu Agencja miała ogłosić

Frankiewicz zygmunt gliwice frankiewicz pl

Gliwice po referendum: Prezydent miasta będzie dalej rządził

Mieszkańcy Gliwic zdecydowali w referendum, że prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz pozostanie na stanowisku do końca kadencji.Na wyniku zaważyła niska frekwencja głosujących - do urn udało się tylko 18 091 osób z wymaganych 32 820, co tym samym unieważnia referendum. Liczba Gliwiczan, którzy wzięli udział w głosowaniu jest zbliżona do liczby podpisów, jaką grupa inicjatywna

Miedz wiazka lubin pl

Miedź drożeje z powodu taniejącego dolara

Miedź drożeje w poniedziałek na giełdach metali w reakcji na osłabienie się dolara. Zachęciło to inwestorów do zakupów surowców - podają maklerzy.Dolar osłabił się wobec 12 z 16 najważniejszych walut, bo podczas posiedzenia G20 postanowiono o utrzymaniu działań stymulujących gospodarki. Przedstawiciele G20 powstrzymali się od komentarzy na temat zniżki kursu dolara.-

Zaslepka

Koziński: ERM2 za 2 lata, do strefy euro w 2014-2015 r.

Wiceprezes NBP Witold Koziński ocenił w poniedziałek, że wejście do ERM2 będzie możliwe nie wcześniej niż za dwa lata, a przyjęcie euro w 2014-2015 roku.- Decyzja odnośnie kursu zastąpienia jest jeszcze przed nami. Może on być ustalony według kursu rynkowego lub równowagi. Jesteśmy jeszcze kilka lat przed dyskusją na ten temat. W obecnej chwili wydaje się, że może być on

Zaslepka

Mieszkańcy gminy Gubin przeciwni inwestycji energetycznej

 W niedzielę w referendum mieszkańcy gminy Gubin (Lubuskie) wypowiedzieli się przeciwko budowie elektrowni i kopalni węgla brunatnego, które mają powstać na pograniczu gmin Gubin i Brody. To największa planowana inwestycja energetyczna w regionie lubuskim.W głosowaniu, które odbywało się w 11. lokalach wyborczych, wzięło udział 47,41 proc. z 5839 uprawionych mieszkańców. Za