Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.40 PLN (-0.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

339.45 PLN (+1.03%)

ORLEN S.A.

145.12 PLN (+2.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (+1.80%)

Enea S.A.

20.14 PLN (-1.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.30 PLN (-1.39%)

Złoto

4 566.45 USD (-0.16%)

Srebro

77.59 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

109.50 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.02 USD (0.00%)

Miedź

6.30 USD (-0.52%)

Węgiel kamienny

118.45 USD (+0.98%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.40 PLN (-0.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

339.45 PLN (+1.03%)

ORLEN S.A.

145.12 PLN (+2.92%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.23%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.29 PLN (+1.80%)

Enea S.A.

20.14 PLN (-1.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.30 PLN (-1.39%)

Złoto

4 566.45 USD (-0.16%)

Srebro

77.59 USD (-0.64%)

Ropa naftowa

109.50 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.02 USD (0.00%)

Miedź

6.30 USD (-0.52%)

Węgiel kamienny

118.45 USD (+0.98%)

Polska zapleczem produkcyjnym i bazą STX w sektorze wiatrowym

Turbiny wiatrowe GE Energy

fot: GE Energy

Turbniy wiatrowe GE Energy

fot: GE Energy

Stoczniowy gigant z Korei chce zostać europejskim liderem w produkcji energii wiatrowej z bazą w Polsce - tak poniedziałkowy "Puls Biznesu" streszcza plany czwartego na świecie producenta stoczniowego STX, którego spółka STX Windpower chce zainwestować u nas w energię odnawialną.

 

Projekt przewiduje budowę w ciągu 3 lat za 300 mln euro farm wiatrowych o mocy 220 MW (to jedna trzecia mocy, jaką w 2009 r. miały farmy wiatrowe działające w Polsce).

 

Sylwia Koch-Kopyszko z Green Energy reprezentująca konsorcjum z udziałem Koreańczyków zapowiedział "PB", że inwestorzą będą odkupywać gotowę projekty, by skrócić do minimum czas realizacji swoich inwestycji. Wkrótce wybiorą też pierwszą lokalizację w Polsce, gdzie za 60 mln euro wybudowana zostanie farma wiatorwa o mocy 48 MW. Pierwsze turbiny przyjadą do nas z Holandii, ale następne mogą już być zamawiane na miejscu, podobnie jak silniki i generatory.

 

Za 5 lat STX chce uruchomić właśnie w Polsce swoje zaplecze produkcyjne i bazę wypadową na Europę Środkową i Wschodnią. Koreańczycy cenią sobie nie tylko warunki wiatrowe w naszym kraju, ale też możliwości zdobycia dofinansowania z UE i sprawność oraz lojalność Polaków docenioną w dotychczasowych kontraktach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierowco, w Katowicach uważaj na drodze. To tu jest najwięcej stłuczek w kraju

Katowice, Rzeszów i Opole to miasta wojewódzkie z najwyższą liczbą zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji) w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. 

Nowa struktura właścicielska Huty Częstochowa. Węglokoks i wojsko łączą siły

18 maja 2026 roku w Hucie Częstochowa podpisane zostały dokumenty kończące proces budowy docelowej struktury właścicielskiej spółki. Po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK oraz zamknięciu transakcji Agencja Mienia Wojskowego i WĘGLOKOKS S.A. obejmują udziały w Hucie Częstochowa.

Rozpoczęły się prace nad studium zagospodarowania Strefy Centrum w Jastrzębiu-Zdroju

Prawie 14 hektarów w samym sercu miasta – właśnie tyle obejmuje Strefa Centrum, która w ubiegłym roku wróciła do zasobów miejskich. Teren położony pomiędzy ulicami Warszawską, Północną, Sybiraków oraz Porozumienia Jastrzębskiego od lat budzi duże zainteresowanie mieszkańców. Nadszedł czas na planowanie tego, jak w przyszłości będzie wyglądało nowe centrum Jastrzębia-Zdroju.

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.