Aktualności

Zaslepka

Z Łazisk nie trzeba już uciekać

W ostatnich trzech latach tylko wyjazdy dzieci z Łazisk Górnych na „zielone szkoły” i takież przedszkola, urządzane na terenach czystych ekologicznie, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował kwotą przeszło 458 tys. zł. Ważniejsze jest jednak to, że w mieście – uchodzącym przed laty za „wrota śląskich piekieł” – jest coraz mniej powodów, by stąd

Zaslepka

PGNiG: magazyny gazu większe o 1 mld m sześc. w 2012 roku

Całkowita pojemność magazynów na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 1 mld metrów sześciennych w 2012 roku, dzięki inwestycjom podjętym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedziała PAP dyrektor departamentu inwestycji w PGNiG Barbara Koba. Obecnie pojemność podziemnych magazynów polskiej spółki gazowej wynosi 1,6 mld m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc.

Zaslepka

Czy Bogdanka podpisze długoletnią umowę z Kozienicami?

Lubelski Węgiel chciałby jeszcze do końca tego roku zawrzeć nowy 15-letni kontrakt na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice - poinformował we wtorek prezes Bogdanki Mirosław Taras.Rozmawiamy z Kozienicami na temat nowej umowy długoterminowej na dostawy węgla do tej elektrowni. Umowa ma obowiązywać minimum 15 lat i w miarę wzrostu wydobycia nastąpi też wzrost dostaw do Kozienic –

Zaslepka

Skat – ich to kręci!

Tegoroczne rozgrywki w ramach Grand Prix Polski w skacie powoli dobiegają końca. 22 listopada w hali Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu w Lędzinach odbędzie się przedostatni turniej. Swój udział zgłosiło ponad pięciuset zawodników i zawodniczek!Jak poinformował portal nettg.pl Krzysztof Kołodziejczyk, członek zarządu Polskiego Związku Skata, można jeszcze zgłaszać

Waldoch ARC

Spełnia się moje marzenie

Rozmowa z Tomaszem Wałdochem, byłym reprezentantem Polski, asystentem trenera kadry Franciszka SmudyCzy teraz, po nominacji na asystenta Franciszka Smudy, zmieni się twoje życie, wrócisz na stałe do Polski?- W Niemczech jestem od 1994 roku i naprawdę czuję się dobrze w tym kraju. Mam trójkę dzieci, które uczą się w Niemczech i powrót na stałe raczej nie wchodzi w grę. Chociaż w

Zaslepka

Z taszy listonosza (12)

W kwadrans po stworzeniu Ewy, Adam pyta się Boga: – Panie Boże, co to jest ta migrena?– Kto tam?!– Lotny Patrol Katechetyczny do Walki z Ateizmem!– Nie, nie wierzę!!!– No właśnie, my w tej sprawie…Skarga bankiera: – Ten kryzys jest gorszy niż rozwód! Straciłem już połowę majątku, a nadal mam tę samą żonę!

Zaslepka

Hanysy i Gorole łączcie się w uśmiechu! (17)

Witejcie! Nó i patrzcie ino jak to gibko idzie; już listopad. Wszystkich Świyntych minyłó, za niydługo adwynt i Barbórka – ale niy bydymy tak daleko do przodku myśleć, ino uostanymy se tu, kaj my sóm. A uo sprawach uostatecznych tyż sóm wice i to je dobry czas, co by sie za nie chycić. Dlo przikładu; wystowcie se, co Masztalski z Ecikiym przed Wszystkimi Świyntymi łazili po

Zaslepka

Leszkiewicz: kilkunastu inwestorów obejrzało stocznie

Kilkunastu inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, obejrzało od początku października części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie - powiedział we wtorek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.Po nieudanej sprzedaży głównych aktywów obu stoczni, rząd organizuje nowy przetarg. Majątek gdyńskiego zakładu zostanie wystawiony 26 listopada w 11 przetargach, a stoczni w

Dym elektrownia

Rząd przyjął uchwałęPolityka energetyczna do 2030 roku\"

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. perspektyw polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Dokument, który powstał w resorcie gospodarki, zakłada m.in. zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki do poziomu starych krajów unijnych oraz 15-proc. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w zużyciu energii w 2020 roku.W dokumencie zapisano również prognozę zapotrzebowania na

Zaslepka

Polska w czołówce Europy pod względem wydawania środków unijnych

Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem wydawania środków unijnych na lata 2007-2013 i w czołówce państw, które najlepiej wykorzystały fundusze strukturalne na lata 2000-2006 - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację szefowej resortu rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej o wykorzystaniu funduszy strukturalnych i

Zaslepka

Wasilewska-Trenkner uniewinniona w sprawie LFO

Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił we wtorek byłą wiceminister finansów Halinę Wasilewską-Trenkner w sprawie budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu.Była wiceminister, a obecnie członek Rady Polityki Pieniężnej, została oskarżona w czerwcu ub.r. Według prokuratury, jako podsekretarz stanu w MF nie dopełniła ona obowiązków w zakresie spraw majątkowych Skarbu

Zaslepka

Górnicza Venus odwiedziła Ostrawę

Mininalnych rozmiarów rzeźba wykonana w hematycie wciąż zachwyca swym urokiem.Mieszkańcy Ostrawy mieli w ostatnich dniach okazję podziwiać Landecką Venus. Rzeźba mierzy – bagatela – 46 milimetrów. Powstała około 23 tysiące lat temu. Znaleziono ją na ostrawskim wzgórzu Landek w 1953 r. Natrafiono tam wówczas na ślady pradawnej osady ludzkiej, w tym resztki spalonego węgla

Zaslepka

Co trzeba zrobić dla Śląska?

16 listopada (poniedziałek) w Domu Kultury "Koszutka" (ul. Grażyńskiego 47) w Katowicach zainaugurowany zostanie cykl otwartych spotkań pod wspólnym tytułem: "Co trzeba zrobić dla Śląska?". Do dyskusji o Śląsku zapraszani będą wybitni reprezentanci tego regionu. Gośćmi pierwszego spotkania (rozpoczynającego się o godz.16.00) będzie Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego

Zaslepka

MSP: Konsolidacja OLPP i PERN

Przeniesienie udziałów Skarbu Państwa w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" - przewiduje zawarta we wtorek umowa między skarbem a PERN.Jak poinformował we wtorkowym komunikacie resort skarbu, celem przeniesienia udziałów państwa w OLPP do PERN jest konsolidacja kluczowych przedsiębiorstw

Zaslepka

Umowy opcyjne na wokandzie

Unieważnienia umów na tzw. opcje walutowe (sposób zabezpieczenia firm przed ryzykiem kursowym) domaga się od dwóch instytucji finansowych Katowicki Holding Węglowy.Prezes zarządu tej firmy, Stanisław Gajos nie chce wyjawić nazw obu banków.- W rozmowach z jednym z nich dostrzegamy wolę kompromisowego rozwiązania problemu. I nadal one trwają. Z ich toku można sądzić, że jesteśmy

Bogdanka kopalnia AZ

Bogdanka: Ponad 174 mln zł zysku netto

Zysk netto Bogdanki wzrósł w III kwartale tego roku do 90,85 mln zł z 73,5 mln zł przed rokiem. Wynik okazał się być dużo lepszy od oczekiwań analityków. Po trzech kwartałach zysk netto wynosi 174,4 mln zł.Zysk operacyjny w trzecim kwartale wzrósł do 108,76 mln zł z 93,8 mln zł przed rokiem.EBITDA wyniosła 145,76 mln zł wobec 129,5 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego

Coig tablica nettg GAL

Siedem ofert kupna COIG

Asseco Poland, Węglokoks, Web Inn, Ericpol Telecom, Infovide-Matrix, B3System oraz Optimus złożyły oferty na zakup Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa - poinformował resort skarbu w poniedziałkowym komunikacie.MSP planuje sprzedać 459.000 akcji COIG, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego tej spółki.

Zaslepka

Patentus zdrożał w debiucie

Akcje Patentusa, zajmującego się produkcją i remontami urządzeń górniczych, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań o 7 proc., do 2,46 zł.W niedawnej ofercie publicznej Patentus sprzedał 3 mln akcji serii F, po 2,30 zł za jedną.Redukcja zleceń w transzy małych inwestorów sięgnęła prawie 90 proc. W transzy dużych inwestorów spółka sprzedała 2,7 mln akcji, a w transzy

Kopex logo

Kopex: Akcje serii C po 23,50 zł

Kopex ustalił cenę emisyjną akcji serii C na 23,50 zł - poinformowała spółka w komunikacie. Oferującym akcje nowej emisji jest DM BZ WBK.Zgodnie z wcześniejszymi informacjami 10 listopada do uprawnionych inwestorów wysłane zostaną oferty objęcia akcji. Do 16 listopada inwestorzy będą mogli składać umowy objęcia papierów Kopeksu. Umowy zostaną zawarte do 18 listopada 2009

Zaslepka

Sadowski: Ważne inwestycje w technologie zmniejszające zużycie energii

Pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla Polska powinna przeznaczyć na inwestycje w technologie, które pozwolą na niższe zużycie energii. Zmniejszy to emisję CO2 do atmosfery - uważa ekspert ds. klimatu, prof. Marek Sadowski.W poniedziałek Polska i Hiszpania podpisały umowę o sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Premier Donald Tusk poinformował po poniedziałkowym

Zaslepka

Pieniądze za CO2 poprawią efektywność energetyczną

Pieniądze, jakie Polska otrzyma od Hiszpanów za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, będzie można przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej np. w fabrykach - uważa prof. Politechniki Warszawskiej, sekretarz Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji Krzysztof Żmijewski. Hiszpanie zapłacą Polsce 25 mln euro.Premier Donald Tusk poinformował po poniedziałkowym spotkaniu

Lurgi rafineria lurgi com

Naftobudowa wyremontuje instalację wodoru w Holandii

Naftobudowa SA zawarła umowę z firmą Lurgi GmbH na montaż rurociągów i aparatury na instalacji wodoru w Holandii.Polska spółka otrzyma za wykonane roboty 11 mln euro.Naftobudowa SA udzieliła na rzecz Lurgi GmbH gwarancji dobrego wykonania kontraktu na kwotę 1,65 mln euro, zabezpieczoną w banku Millennium Sa do połowy maja 2011 roku.