Wzrósł import węgla do portu w Gdańsku

W minionym roku import węgla do portu w Gdańsku osiągnął poziom 620 tys. Wzrost importu spowodowany jest zwiększającym się przywozem z Rosji.

 

Port w Gdańsku specjalizował się w eksporcie polskiego węgla. Jednak, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na importowany węgiel w Polsce północnej, port przystosował się do nowej sytuacji.

 

Po gwałtownym załamaniu w 2008 roku wzrósł również poziom eksportu. Uwzględniając koks oraz węgiel koksowy, eksport realizowany przez gdański port wzrósł prawie czterokrotnie, do 1,4 mln ton w roku 2009 – dowiedział się portal nettg.pl

 

Tendencji zaobserwowanej w Gdańsku nie zanotowano natomiast w porcie w Szczecinie. Import węgla do tamtejszego portu obniżył się w 2009 roku o połowę, do 1,7 mln ton. Do Szczecina trafiał głównie węgiel koksujący, spadek importu wiązał się więc ze zmniejszeniem się zapotrzebowania na ten surowiec w Europie Środkowej.

 

Poziom eksportu przechodzącego przez szczeciński port w zeszłym roku wzrósł o około 23 proc. do 2,4 mln ton. Węgiel ze Szczecina trafia na rynki Zjednoczonego Królestwa, Francji, Holandii i Belgii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.