Aktualności

Pawlak waldemar GAL

Wicepremier Pawlak: Większa redukcja CO2 zmniejszy konkurencyjność unijnej gospodarki

- Proponowana przez KE na najbliższe 40 lat ścieżka redukcji emisji CO2 może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Polityka Unii w tej kwestii nie może być oderwana od realiów – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji prasowej zorganizowanej 22 czerwca 2011 r. w ministerstwie gospodarki – dowiedział się

Oles KAJ

Boże Ciało w Miechowicach

W bytomskiej dzielnicy Miechowice uroczystości Bożego Ciała tradycyjnie rozpoczynają się od uroczystej sumy, którą odprawia się o 8.30. Następnie procesja udaje się do czterech ołtarzy.- Przygotowania do uroczystości rozpoczynają się już we wtorek. Zawsze jest trochę niepokoju, czy ze wszystkim zdążymy. Przy stawianiu ołtarzy pracują parafianie, wielu rezygnuje ze swych

Kompania Weglowa 120511 AB 4

Kompania Węglowa: nowy zarząd, nowa strategia działania

Zarząd Kompanii Węglowej 22 czerwca podjął uchwałę o rozpoczęciu prac nad zmianą struktury organizacyjnej spółki. Zakłada ona likwidacje centrów wydobywczych i przekazanie większych niż dotychczas kompetencji dyrektorom technicznym kopalń.- To zrozumiałe, gdyż większe uprawnienia zarządcze muszą być tam ,gdzie jest większa odpowiedzialność za wyniki

Jaw 2

Elektrownie nie odzyskają od skarbu państwa 11 mld zł akcyzy za prąd

Elektrownie nie dostaną zwrotu 11 mld zł akcyzy, którą wliczały do ceny prądu. To wynik środowej uchwały całej Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego.Na rozstrzygnięcie sprawy przez NSA czekały od wielu miesięcy zarówno elektrownie, jak i resort finansów. Dyrektor departamentu podatku akcyzowego i ekologicznego w Ministerstwie Finansów Wojciech

Myslowice00 GAL

Mysłowice: dyskusja o nowych funkcjach likwidowanej kopalni

Dziś (22 czerwca) w Urzędzie Miasta Mysłowice trwa spotkanie poświęcone przyszłości obiektów i terenów kopalni Mysłowice, w której zakończono już działalność produkcyjną.Zaproszenie prezydenta miasta Edwarda Lasoka przyjęli reprezentanci właściciela zakładu czyli Katowickiego Holdingu Węglowego oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego

Zagorowski 68 GAL

JSW: 72 proc. zysku netto za 2010 r. pozostanie w spółce

Zwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które odbyło się w poniedziałek (20 czerwca), podjęło decyzję o podziale zysku spółki za 2010 r. oraz zysku z lat ubiegłych – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez JSW. 1 222,5 mln zł z wyniku netto czyli około 72 proc. pozostanie w spółce. Pozostała kwota,

Orlen szyld ARC

Związkowcy PKN Orlen będą pikietować podczas obrad akcjonariuszy

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen, który prowadzi spór zbiorowy z zarządem w sprawie podwyżek płac, planuje zorganizować pikietę podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy płockiego koncernu, 29 czerwca.Jak poinformował w środę przewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen Krzysztof

Barczak GAL

Andrzej Barczak: Będzie znana siła każdej kopalni

Andrzej Barczak, prof. dr hab.; doctor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:Zgadzam się z decyzją zarządu Kompani Węglowej o likwidacji centrów wydobywczych i zwiększeniu kompetencji dyrektorów technicznych kopalń. Już wcześniej mówiłem o potrzebie takiego rozwiązania. Idea centrów wydobywczych sprowadzała się do uśredniania

Wug GAL

Bezpieczeństwo: kolejni „Dzielni Górnicy”

Wyróżnienie „Dzielny Górnik” od 2010 r. przyznawane jest przez Fundację Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego i prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. W najbliższy wtorek (28 czerwca) grono laureatów tej honorowej nagrody powiększy się o kolejne dwie osoby – dowiedział się portal nettg.pl od Jolanty Talarczyk, rzecznika prasowego

Kombajn ktw200 kopex

Kopex: kombajn na Antypodach

Kombajn chodnikowy KTW-200, wyprodukowany przez wałbrzyski Wamag, to maszyna, która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach jakie panują w polskich kopalniach. Poza tym walorem zwiększa ona także bezpieczeństwo górników. Już niedługo kombajn zostanie zaprezentowany na rynku australijskim, a dokładnie na tegorocznych Międzynarodowych Targach Górniczych AIMEX

Zaslepka

Adam Maksymowicz: Co dalej z polska energetyką?

Starzejący się sektor klasycznej energetyki polskiej wymaga pilnej modernizacji, odnowy, przebudowy i rozwoju. Od dawna zdawano sobie sprawę z tego, że problem ten musi być rozwiązany w miarę bezkonfliktowo i pozytywnie dla gospodarki. Przez kilka lat przymierzano się do niego, aż wreszcie w listopadzie 2009 roku rząd przyjął dokument pod nazwą „Polityka energetyczna Polski do

Sport: Jastrzębski Węgiel zagra o mistrzostwo świata

Znakomity występ w ostatniej edycji siatkarskiej Ligi Mistrzów drużyny Jastrzębskiego Węgla został doceniony przez Międzynarodową Federację Siatkówki. Czwarta drużyna Europy została zaproszona do udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową - glównego sponsora

Owczarek

Jacek Owczarek: o zagrożeniu dla zabytków techniki

Czy opieka nad zabytkami techniki przemysłowej ma szanse rozwinąć się w Polsce podobnie jak na Zachodzie Europy? - portal nettg.pl pyta Jacka Owczarka, dyrektora Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach.  - Potrzebne jest nam przede wszystkim dobre prawo, pieniądze i wiedza. Prawo wciąż nie spełnia naszych oczekiwań, pieniędzy jest mało, a z wiedzą też nie jest

Slup ARC

Energetyka: Komisja Europejska wzywa do oszczędzania

KE chce, by dystrybutorzy lub sprzedawcy detaliczni energii oszczędzali co roku 1,5 proc. sprzedanej energii, co mają zapewnić kraje UE. W środę KE przedstawiła projekt dyrektywy z "wiążącymi środkami" w zakresie zwiększania efektywności energetycznej..Zgodnie z postanowieniami pakietu klimatycznego z 2008 roku, UE zobowiązała się do 2020 roku zwiększyć o 20 proc. efektywność

Urzad marszalkowski tablica AB

Śląskie: Chińczycy polubili województwo...

Kilkuosobową delegację górniczo-przemysłowego miasta Tai'an goszcza 24 czerwca Górnośląski Związek Metropolitarny i gmina Świętochłowice. Chińczycy mają zobaczyć tereny inwestycyjne miasta.Delegacji przewodniczy mer Li Hongfen. Tai'an to 930-tys. miasto jest stolicą prefektury miejskiej, w której żyje ponad 5,3 mln ludzi (o kilkaset tysięcy więcej niż w

Szczepanski marek AB

Marek S. Szczepański: To jest pilotaż zmian w górnictwie

Marek S. Szczepański, prof. dr hab. - socjolog, członek Polskiej Akademii Nauk:Mówiąc o akcjonariacie pracowniczym w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, to nie sądzę, by górnik błyskawicznie zmienił mentalność pracownika najemnego na pracownika-współwłaściciela. Jest jednak szansa, że to „co moje” może być lepiej, w nowej sytuacji, traktowane.

Ustron sadzenie kaj

Ustroń: „Lasy dla ludzi” – hasło, o którym warto pamiętać

Zasadzeniem drzewka na terenie Nadleśnictwa Wisła zakończyła się we wtorek 21 czerwca, dwudniowa konferencja zatytułowana „Lasy dla ludzi” zorganizowana w Ustroniu przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wzięli w niej udział m.in. Bernard

Veto

Solidarność: ws. pakietu klimatycznego mówmy jednym głosem

Górnicza Solidarność zaapelowała do wszystkich organizacji pracodawców w Polsce o wsparcie działań związku na rzecz weryfikacji lub odrzucenia pakietu klimatyczno-energetycznego - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe Regionu. - Polscy pracodawcy i polscy pracownicy powinni w sprawie pakietu mówić jednym głosem. Dla tych pierwszych pakiet oznacza

Olszowski janusz GAL

Janusz Olszowski: KE chce doprowadzić do upadku europejskiego górnictwa

W związku z trwającą na łamach nettg.pl oraz Trybuny Górniczej akcją „Nie dla tego pakietu” chcemy przypomnieć wypowiedzi osób związanych z branżą górniczą, dotyczące Pakietu Klimatycznego i potencjalnych konsekwencji jego wprowadzenia, jakie publikowaliśmy w naszym portalu.- Dyrektywy, rozporządzenia, pakiet klimatyczny oraz decyzja w sprawie dotacji

Wysypisko dabrowa gornicza dabrowa gornicza pl

Ochrona środowiska: Komisja Europejska naciska na uporządkowanie problemu odpadów

Komisja zwróciła się do pięciu państw członkowskich o przestrzeganie dyrektywy ramowej UE w sprawie odpadów. Dotyczy to Bułgarii, Cypru, Estonii, Grecji i Polski. Wymienione państwa członkowskie nie poinformowały Komisji o transpozycji dyrektywy do prawa krajowego, a powinny były to zrobić do dnia 12 grudnia 2010 r. Zgodnie z zaleceniem komisarza ds. środowiska, Janeza

Zaslepka

Bruksela: obywatele Unii świadomi ekologii

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską środowisko jest przedmiotem głębokiej troski dla ponad 90 proc. respondentów w każdym z państw członkowskich – wynika z najnowszego sondażu, którego wyniki portal nettg.pl otrzymał od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że

Policja chroni KAJ1

Ostrawa: OKD będzie zacieśniać współpracę z... policją

Delegacje stróżów prawa z kilku państw Europy przyjechały w ubiegłym tygodniu do Ostrawy. Podczas spotkania z przedstawicielami zarządu spółki OKD, dyrektor operacyjny spółki Leo Bayer przekonywał o potrzebie ścisłej współpracy górników z tymi których zadaniem jest „pomagać i chronić” (napisy o tej treści pojawiły