Aktualności

Zaslepka

KOMAG: górnicze odpady i budowa dróg

Jednym z kierunków badań rozwijanych w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach jest ocena przydatności odpadów górniczych w budownictwie drogowym. Efektem prowadzonych prac badawczych nad zastosowaniem modelowania hydrochemicznego jako elementu ww. oceny była publiczna dyskusja, zakończona obroną pracy doktorskiej mgr inż. Bożeny Rakwic, która

Kolarze pikto

Śląskie: wyścig a utrudnienia w komunikacji

Kolarski Tour de Pologne od poniedziałku do środy (1-3 sierpnia) będzie przechodził przez województwo śląskie. Należy spodziewać się utrudnień na drogach. Kierowców czeka m.in. zamknięcie we wtorek po południu szeregu ulic w centrum Katowic, gdzie kolarze będą jeździć po pętli. Jak poinformowała PAP śląska policja, w związku z organizacją trzech etapów

Veto

Japonia: nie dla broni A, nie dla energetyki jądrowej

Ok. 1,7 tys. osób demonstrowało w niedzielę 31 lipca na ulicach Fukushimy, stolicy regionu o tej samej nazwie. Manifestację zorganizowano dla uczczenia 66. rocznicy zrzucenia bomb A na Hiroshimę i Nagasaki i w proteście przeciwko energetyce jądrowej.Organizatorem demonstracji był Japoński Kongres przeciwko Bombom Atomowym i Wodorowym (Congress of the Japan's Congress Against

Monety zloty

Kleszczów: bogactwo płynie z węgla brunatnego

TVN24 poświęcił sporo uwagi najbogatszej gminie w Polsce. W Kleszczowie, bo o nim mowa, wodę mają za darmo i drogi wyremontowane. Skąd na to mają? Z podatków od bełchatowskiej kopalni wegla brunatnego i elektrowni. Stacja  podkreśla, że Kleszczów jest wsią już tylko z nazwy. W 4,5-tysięcznej gminie każdy z jego mieszkańców ma zafundowane 8 godzin

Obudowa becker warkop arc becker warkop

RAG: niezawodne, wypróbowane, ponownie w ruchu kopalni

Używane wyposażenie cieszy się zainteresowaniem również w polskim górnictwie węgla kamiennego. Dlatego też RAG Mining Solutions GmbH dostarczyła ostatnio polskiemu partnerowi, firmie Becker-Warkop Sp. z o.o., 159 sekcji obudowy ścianowej. Firma Becker-Warkop Sp. z o.o. jest wiodącym producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa, który zajmuje się

Gornikzabrze prezentacja guido ab 01

Zabrze: Górnik wyjechał z dołu, na górze czekali kibice

W Zabytkowej KWK Guido dokonano w piątek 29 lipca, przy wielotysięcznym udziale fanów, prezentacji drużyny piłkarskiej Górnika Zabrze. Był festyn, światła, muzyka i oczekiwanie... na piłkarzy, którzy do kibiców wyjeżdżali z głębokości 320 metrów.Wpierw na najgłębszy poziom zabrzańskiego muzeum kopalni zjechali bramkarze. Po nich obrońcy.

Zaslepka

Śląski fajer w Guido

Zabytkowa Kopalnia Guido zaprasza na kolejną imprezę z cyklu Śląski Fajer. Plenerowy piknik, organizowany z myślą o miłośnikach kultury śląskiej, odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia. Już od godziny 14.00 Guido zaprasza najmłodszych na gry sportowe oraz zabawy plenerowe organizowane przez Zakątek Artystyczny Maciejki. W programie m.in. zabawy plastyczne, skoki na trampolinach i

Zaslepka

GIG: ujarzmianie metanu

W Głównym Instytucie Górnictwa realizowany jest kolejny projekt w ramach europejskiego Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS), pod nazwą „Rozwój nowatorskich technologii dla prognozowania i zwalczania wybuchów oraz niekontrolowanych emisji gazu w grubych pokładach węgla kamiennego”.  Celem projektu jest opracowanie oraz przetestowanie nowych

Tylko dla rowerow

Świętochłowice: dla rowerowej turystyki

Piętnaście kilometrów nowych ścieżek rowerowych wytyczono w północnej części Świętochłowic. Łączą one tereny wypoczynku z miejscami ciekawymi przyrodniczo i historycznie, tworząc przy tym wspólny system ze ścieżkami w sąsiednich miastach.Budowa ścieżek kosztowała ponad 2,1 mln zł. Prawie 600 tys. zł, to dofinansowanie z unijnych środków Programu

Rower

Konkurs: odkrywamy nasze zabytki techniki

Od wiosny trwa redakcyjny konkurs dla miłośników turystyki rowerowej szlakami zabytków techniki. Przypominamy, że prace konkursowe można nadsyłać do 26 sierpnia. Chcesz wygrać rower z elektrycznym silnikiem? Jeśli tak, nasz konkurs jest dla Ciebie!„Odkrywamy nasze zabytki techniki”, to konkurs na najlepszy opis trasy rowerowej po zabytkach techniki w

Zaslepka

Ukraina: niedzielna żałoba narodowa

31 lipca ogłoszono na Ukrainie dniem narodowej żałoby po tym, jak w miniony piątek doszło do dwóch wypadków w kopalniach węgla kamiennego w Zagłębiu Donieckim. Zginęło w nich 32 górników. Pięciu nadal nie odnaleziono.Uroczystości żałobne celebrowane będą w Kijowie. Uczestniczyć w nich będzie premier Mykoła Azarow. Do katastrof doszło w

Zaslepka

Katowice: nowa galeria Supersam powstanie do jesieni 2013 r.

Kosztem ok. 80 mln euro spółka z grupy Centrum Development and Investments (CDI) zbuduje w miejscu istniejącej hali Supersamu w ścisłym centrum Katowic trzykondygnacyjną galerię handlową o tej samej nazwie. Jej otwarcie zaplanowano na jesień 2013 r.W czwartek inwestor poinformował o otrzymaniu pozwolenia na budowę, co umożliwi faktyczne rozpoczęcie tej planowanej od kliku lat

Litwa piotr wug pod portal

WUG: magazyny pod górniczym nadzorem

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa był jednym z gości uczestniczących w czwartkowej (28 lipca) uroczystości otwarcia Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina po czteroletniej rozbudowie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo są – poinformowała portal nettg.pl rzecznik WUG Jolanta Talarczyk.Podziemne magazynowanie gazu jest bowiem objęte nadzorem

CO2 2

Obserwacje: czy w Unii mają nas za głupków?

Niedawno jeden z wiceministrów, pytany przez dziennikarza telewizji lokalnej o unijny pakiet energetyczno-klimatyczny, powiedział bez zahamowań, że „w Unii mają nas chyba za głupków; przecież my umiemy liczyć”. I wyliczył, że wszystkie „ambitne” cele pakietu, w skrócie określane jako 3 x 20, kompletnie nie rozwiązują problemów,

Wesola GAL

KHW: inwestycje w nowe fronty wydobywcze

Pogłębienie do poziomu 1230 m i przebudowa szybu Bronisław w kopalni Mysłowice-Wesoła oraz takaż modernizacja – z wymianą maszyny wyciągowej – tutejszego szybu Piotr znajdują się na wierzchołku listy strategicznych inwestycji Katowickiego Holdingu Węglowego.  Dopełniają ją te związane z udostępnianiem i uruchamianiem nowych frontów wydobywczych oraz

Bobrek centrum GAL

Bobrek-Centrum: jakość z pokładu 504

Przystąpienie do wybierania pokładu 504 od kilku lat było w kopalni Bobrek-Centrum traktowane jako cel o strategicznym zgoła znaczeniu. Gra szła o sięgnięcie po około 8,5 mln t doskonałej jakości węgla z nadzwyczaj atrakcyjnego frontu o miąższości 4,5–4,6 m w nieeksploatowanym dotąd obszarze byłej kopalni Bobrek. Wejście w tę partię rokowało nie tylko wydłużenie

Zaslepka

Nikiszowiec: odpust u św. Anny

W najbliższą niedzielę, 31 lipca, w jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic Katowic – Nikiszowcu – odbędzie się Odpust u Świętej Anny. Wydarzenie to już po raz trzeci będzie obchodzone w szczególny sposób, zarówno jako święto religijne, jak i integrujące mieszkańców i sympatyków osiedla Nikiszowiec i pobliskiego Janowa.

Okd szkolenia mlodziez OKD

Prezentacja: NWR wspiera górnicze szkolnictwo

Wykwalifikowanych górników na rynku brakuje. Spółka NWR podejmuje więc aktywne działania w zakresie rozwoju górniczego szkolnictwa zawodowego w Republice Czeskiej i Polsce, które przygotowałoby przyszłych górników do pracy w kopalniach jej spółek-córek - OKD w Czechach i NWR Karbonia w Polsce.W działaniach tych kładzie się

Halda GAL

Rekultywacja: hałd nam nie przybędzie

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego na terenie województwa śląskiego wytworzonych zostało ogółem ponad 41 mln t odpadów pochodzących z przemysłu. Niemały, sięgający aż 79 proc., jest w tym udział górnictwa.Głównym źródłem wytwarzania odpadów pogórniczych jest poszukiwanie, wydobywanie oraz fizyczna

Banknoty 100zet

Inwestycje: w sierpniu II etap postępowania w sprawie budowy Elektrowni Północ

Należąca do grupy Kulczyk Investments Elektrownia Północ Sp. z o. o. 5 sierpnia br. rozpocznie II etap postępowania w sprawie budowy dwóch bloków energetycznych zlokalizowanych w miejscowości Rajkowy (woj. pomorskie) – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule EPC LSTK

Zaslepka

Energetyka: Finowie postawią elektrociepłownię

Fiński koncern Fortum chce wydać ponad 2,5 mld zł na nowe elektrociepłownie na Śląsku - informuje Parkiet.- Nasza elektrociepłownia ma powstać we Wrocławiu do 2016 roku. Postanowiliśmy zwiększyć jej moc do 750 MW - mówi Izabella van den Bossche, dyrektor ds. współpracy i rozwoju Fortum. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji wartej 1,5 mld zł zostanie podjęta na początku

Buchwald gal

Piotr Buchwald: Pakiet klimatyczno-energetyczny do natychmiastowej poprawki

Rozwój ekonomiczny społeczeństw i związany z nim rozwój technologii charakteryzuje się coraz większym zapotrzebowaniem na energię i surowce energetyczne umożliwiające wytworzenie tej energii. Zasoby surowców energetycznych stały się surowcami strategicznymi, do których dostępność umożliwia utrzymanie określonego poziomu życia, a w rozwijających się