Aktualności

1330493856 termina lng polskielng pl

Gaz: inwestycje w sektorze zwrócą się w tańszym paliwie

Dzięki inwestycjom w infrastrukturę gazową Polska diametralnie zmienia swoją pozycję wobec dostawców gazu - oceniali uczestnicy debaty w PAP o zaopatrzeniu w ropę i gaz. Podkreślano, że konsumenci tych kosztów inwestycji mogą nie odczuć, bo gaz będzie tańszy.Jako przykład kosztownej inwestycji, która w rezultacie może przynieść obniżenie cen gazu wskazywano

80 lat temu powołano Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ok. 14 mld zł emerytur, rent, zasiłków i innych świadczeń - wypłaca co miesiąc ZUS, którego 80-lecie przypada w piątek (24 października). W ciągu roku Zakład ma kontakt z ponad 20 mln klientów. Wpływają do niego składki 14,5 mln osób, wpłacane przez 2 mln przedsiębiorców."Tylko przyjazna instytucja publiczna daje nadzieję, że system

1414152312 rafineria trzebinia rafineria trzebinia pl

Petrochemia: Orlen łączy spółki rafineryjne

Od początku 2015 r. Rafineria Trzebinia oraz Rafineria Nafty Jedlicze, obie z grupy kapitałowej PKN Orlen, będą funkcjonowały jako jeden podmiot - Orlen Południe. Celem połączenia jest m.in. optymalne wykorzystanie posiadanych przez nie aktywów.PKN Orlen, odpowiadając w piątek (24 października) na pytania, dotyczące konsolidacji Rafinerii Trzebinia i Rafinerii Nafty Jedlicze

Koalicja Klimatyczna o brukselskim kompromisie

Koalicja Klimatyczna z zadowoleniem przyjęła fakt, że przywódcy europejscy, w tym polska Premier Ewa Kopacz, zaakceptowali cele unijnej polityki klimatycznej do roku 2030. Jednocześnie Koalicja wskazuje, iż szczegółowe ustalenia Rady Europejskiej nie gwarantują osiągnięcia tych celów i grożą utrzymaniem zależności polskiej gospodarki od węgla – zakomunikowało w piątek (24 października) porozumienie 23 pozarządowych organizacji ekologicznych działających w Polsce.

Biopaliwa: rzepak musi być certyfikowany

Grupy producentów rzepaku i firmy skupowe, zgodnie z nowymi przepisami, muszą uzyskać certyfikat świadczący o sprzedaży nasion na cele paliwowe - przypomina Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Taki dokument należy uzyskać najpóźniej do końca tego roku.

1330070020 mkimg 0291

Energetyka: nie widać zagrożeń dla dostaw ropy i gazu

Zagrożeń dla dostaw ropy i gazu do Polski nie widać, a możliwości manewru w przypadku jakichś problemów stale rosną - ocenili uczestnicy debaty w PAP, zatytułowanej "Zaopatrzenie Polski w ropę naftową i gaz - kierunki, bezpieczeństwo, perspektywy".Uczestnicy dyskusji wskazywali zgodnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja zarówno Polski jak i Europy

Porozumienie z Brukseli to umiarkowany sukces

Uzgodnione w Brukseli ramy polityki klimatycznej UE do 2030 r. to umiarkowany sukces, głównie ze względu na ochronę przemysłu i fundusze na modernizację energetyki - uważa ekspert od ekonomii energetyki dr Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.W nocy z czwartku na piątek (23-24 października) szefowie państw i rządów uzgodnili m.in., że

1383814530 dziekonski olgierd newseria

Mamy gwarancje bezpieczeństwa energetycznego

Wydaje się, ze pewien poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski jest obecnie zagwarantowany, nie możemy mówić o jakichś zagrożeniach - ocenił sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński, otwierając debatę w PAP nt. zaopatrzenia w ropę i gaz."Raczej należałoby się zastanowić nad elementami kosztów tego bezpieczeństwa, bo potrzebne są kolejne

Polityka klimatyczna: widać bardziej elastyczne podejście

Zdaniem ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego ustalenia na szczycie UE w Brukseli dotyczące emisji CO2 świadczą o "dużo bardziej elastycznym podejściu" Wspólnoty do polskiego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej.- Nie mamy jeszcze oficjalnych potwierdzeń i komunikatów, ale jeśli porównamy stanowisko ze stycznia tego roku, z dzisiejszym,

Gminy: będzie taniej za wodę w Rudzie Śląskiej

O 61 groszy mniej zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej za wodę i odprowadzane ścieki. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło nowy wniosek taryfowy na rok 2015.

Inwestycje: Fundusz dofinansował budowę radaru

W środę (22 października) w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach została podpisana umowa na dofinansowanie budowy nowoczesnej stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej otrzymał dotację z Funduszu w wysokości 4 805 161,13 zł.W zasięgu radaru znajdzie się 41 700 km2, na

Zaslepka

Zapasowy komplet

Pewien roztargniony mężczyzna w porannym pośpiechu zatrzasnął kluczyki w samochodzie, a wraz z nimi dwójkę małych dzieci. Przechodzący obok sąsiad, widząc miotającego się wokół samochodu roztrzepańca, zapytał:- A masz zapasowy komplet?- Tak, dwóch synów, ale z inną kobietą...

W otoczeniu górnictwa działa kilka tysięcy kooperantów

Większość prac pozaprodukcyjnych w górnictwie dziś wykonują firmy zewnętrzne, czyli mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z ich usług korzystają wszystkie spółki: od Kompanii Węglowej, przez Bogdankę, skończywszy na maleńkim Siltechu. Mała i średnia przedsiębiorczość, w skrócie MŚP, jakby nie patrzeć, jest częścią górnictwa.

1414146446 mining rpa sabc co za

Górnictwo: strajkuje kopalnia Glencore w RPA

Południowoafrykański Związek Zawodowy Górników (NUM) rozpoczął strajk w należącej do koncernu Glencore kopalni węgla Mpunalanga.W proteście, który rozpoczął się przy szybie Gloria uczestniczy ok. pół tysiąca pracowników.- Strajk jest skutkiem decyzji kompanii o redukcji kosztów z powodu restukturyzacji kopalni, znajdującej się w złej

Górnictwo: PRACUJĘ BEZPIECZNIE - wybiorą finalistów

5268 osób zalogowało się w tym roku na platformie internetowej konkursu „Pracuję bezpiecznie". Konkurs, organizowany w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej po raz 11., czwarty raz rozgrywany jest z wykorzystaniem sieci.

Muzeum Śląskie: zobaczyć panoramę Katowic... z Warszawy

Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli zobaczyć widoku z wieży szybu Warszawa oraz nie zwiedzili wnętrz nowej siedziby Muzeum, w sobotę (25 października) na ostatnie spotkanie z cyklu „Kto żyw bieży do wieży" - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe placówki. Wjazdy na wieżę szybową rozpoczną się o 12.30 i

Górnictwo: emeryci upomną się o deputaty

12 listopada przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach przeprowadzona zostanie manifestacja emerytów górniczych. Powodem protestu jest decyzja zarządu spółki o odebraniu emerytom, rencistom prawa do bezpłatnego węgla – poinformowała na swoje stronie internetowej śląsko-dąbrowska Solidarność.Bronisław Skoczek, szef Regionalnej Sekcji Emerytów i

GIG: złoty medal dla systemu

Wynalazek „Laserowy system automatycznego pomiaru geometrii obudowy i wyposażenia szybów", opracowany w Głównym Instytucie Górnictwa, został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji „IWIS 2014", która w dniach 14–16 października odbywała się w Warszawie.

Górnictwo: oddychanie zrobów, czyli zwyżka i zniżka

Ciśnienie atmosferyczne ma kolosalne znaczenie w bezpieczeństwie pracy kopalni, w której obowiązuje zagrożenie metanowe – przypomina Andrzej Kleszcz, dyrektor Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Prognozy: co ze wzrostem/spadkiem bezrobocia?

Pomimo dobrych sygnałów z rynku pracy, rozwój polskiej gospodarki spowalnia. Obecna słaba sytuacja w sektorze produkcyjnym może przełożyć się na wzrost bezrobocia pod koniec tego i na początku przyszłego roku. Mimo to tempo wzrostu PKB nie powinno spaść poniżej 2,5 proc.

Górnictwo: dla dobra interesariuszy

KGHM Polska Miedź to jedna z pierwszych firm, która opublikowała zintegrowany raport roczny. W raporcie za ubiegły rok uwzględniono nie tylko aspekty finansowe, lecz także informacje o działalności dodatkowej: CSR, ochronie środowiska i relacjach ze społecznością. – To zarówno przynosi korzyści wizerunkowe, jak i poprawia komunikację z interesariuszami – podkreślają przedstawiciele firmy.

Górnictwo: Węglokoks chce kupić 4 kopalnie...

Do końca 2014 r. katowicki Węglokoks zamierza odkupić od Kompanii Węglowej 4 kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Jankowice i Chwałowice.