Aktualności

Zaslepka

Fuzje: jest zgoda UOKiK na TAMEH

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 24 listopada zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy - TAMEH Holding poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Taurona.

1416925129 wozek npgu net

Górnictwo: Rosja blokuje węgiel dla Ukrainy

Dostawy węgla energetycznego, kupionego przez Ukrainę w Rosji, zostały nagle wstrzymane z niewiadomych przyczyn - potiwerdził w poniedziałek (24 listopada) Jurij Prodan, minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy.Spełnia się w ten sposób (wcześniej niż zakładano) przestroga szefa Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Michaiła Wołyńca,

Górnictwo: Siersza znów będzie fedrować?

W 2018 r. może zostać wznowione wydobycie węgla kamiennego w zlikwidowanej kilkanaście lat temu kopalni Siersza w Trzebini (woj. małopolskie). Prace związane z przywróceniem zakładu prowadzi rodzima spółka KWK Siersza z woj. świętokrzyskiego.Jak poinformował we wtorek (25 listopda) Jerzy Markowski, autor projektu reaktywacji sierszańskiej kopalni, inwestor wykupił już

Piechociński: Kompania musi obniżyć koszty i...

Zatrzymanie rosnących kosztów w spółce, zwiększenie efektywności wydobycia i sprzedaży polskiego węgla to wyzwania, jakie stoją przed największą firmą górniczą w Europie Kompanią Węglową - zapowiada wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.- Uzgodniliśmy na spotkaniu w zeszłym tygodniu, kiedy pani (premier Ewa) Kopacz i ja spotkaliśmy się z

Górnictwo: kopalnia Sośnica-Makoszowy może być rentowna

Zagrożona likwidacją kopalnia Sośnica-Makoszowy może być rentowna - uważa samorząd Gliwic. Opiera się na opracowaniu zamówionym u naukowców Politechniki Śląskiej. Ich zdaniem przy nakładach rzędu 546 mln zł może ona prowadzić rentowną działalność od 2017 r.O swoich wnioskach w tej sprawie poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Gliwic

Prawo: masz dwa miliony, to pohandlujesz węglem...

W parlamencie ostro pracują na zmianą ustawy Prawo energetyczne. Teraz poprawki wprowadziła senacka komisja gospodarki narodowej. Jest ona przekonana, że proponowane poprawki mają na celu zrównanie warunków uzyskania koncesji dla przedsiębiorców planujących prowadzenie obrotu węglem kamiennym na terenie kraju, jak też i poza jego granicami. Przedsiębiorcy mają zgoła odmienną opinię.

Wicepremier: nowe wyzwania wymagają nowych idei

Rola społecznej gospodarki rynkowej oraz perspektywy jej rozwoju w obliczu procesów społecznych i makroekonomicznych były głównymi tematami posiedzenia Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej, które odbyło się w poniedziałek (24 listopada) w Ministerstwie Gospodarki - poinformowało biuro prasowe resortu.W spotkaniu udział wzięli wicepremier, minister gospodarki

Paliwa: skorzystają kierowcy i Orlen

Paliwa w Polsce w dalszym ciągu będą tanieć. Nie powstrzymają tego nawet państwa OPEC, które w czwartek (27 listopada) zbierają się w stolicy Austrii. Paradoksalnie ta sytuacja jest też korzystna dla PKN Orlen. Zyski koncernu mogą wzrosnąć.Ceny ropy, już bardzo niskie, nadal spadają. Europejska ropa Brent kosztuje już tylko 80 dolarów za baryłkę, amerykańska Crude

Lotos: wtorek ostatnim dniem sprzedaży...

Wtorek (25 listopada) jest ostatnim dniem sprzedaży jednostkowych praw poboru nowej emisji akcji Grupy Lotos, właściciele tych praw mogą składać zapisy na akcje do piątku 28 listopada włącznie – przypomina Ministerstwo Skarbu Państwa.

Biznes wspiera gminy i miasta

Otwarcie nawet jednego zakładu produkcyjnego może się przyczynić do zmiany wizerunku miasta lub gminy - donosi Puls Biznesu.Zakłady przemysłowe i fabryki mają ogromne znaczenie dla rozwoju regionów i lokalnej przedsiębiorczości. Pojawienie się takich inwestycji powoduje, że siły miasta czy gminy skupiają się wokół niej.- Nie ma rozwoju regionalnego bez rozwoju

Aniołowie Stróże pomagają młodzieży wykluczonej

Historia Domu Aniołów Stróżów sięga początku lat 90. ub. stulecia. Powstał z myślą o pomocy dzieciom ulicy wąchającym klej na katowickim dworcu i wałęsającym się bez celu po ulicach miasta. Dom Aniołów Stróżów zawsze był „domem otwartych drzwi" przez które przewijały się i wciąż przewijają dzieci i młodzież z trudnych rodzin. Tych zaś z roku na rok przybywa. W katowickiej dzielnicy Załęże, po likwidacji kopalni Kleofas, wielu byłych jej pracowników już nigdy nie odnalazło się na rynku pracy.

Na co możemy przeznaczyć oszczędności?

Oszczędności Polaków poprzez rynek kapitałowy mogłyby współfinansować rozwój polskiej gospodarki, dlatego państwo powinno stwarzać ku temu warunki - mówili w poniedziałek (24 listopada) uczestnicy konferencji "Rynek finansowy w Polsce - kapitał dla gospodarki".

Bydgoszcz: tu będą produkować drony

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy przygotowują się do produkcji samolotów bezzałogowych - dronów. Ważący 25 kg prototyp skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z WZL przeszedł już pomyślne testy.

Zaslepka

WIG20 spadł

WIG20 na zamknięciu poniedziałkowej sesji spadł o 0,31 proc. do 2410,65 pkt, a WIG30 spadł o 0,23 proc. do 2600,67 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 127 spółek, 210 spadł, a 56 się nie zmienił.WIG spadł o 0,25 proc. i wyniósł 53084,63 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,22 proc. do 3547,80 pkt, WIG50 spadł o 0,06 proc. i wyniósł 3089,97 pkt, WIG250

Zaslepka

Złoty pokazał siłę

W poniedziałek złoty kontynuował umocnienie, które rozpoczął w piątek. Analitycy spodziewają się, że złoty dalej może zyskiwać na wartości. Ok. godz. 17 za euro trzeba było zapłacić poniżej 4,19 zł, dolar kosztował 3,37, a frank - nieco ponad 3,48 zł.Według analityka z Domu Maklerskiego z mBanku Kamila Maliszewskiego poniedziałek przyniósł złotemu kolejną

Energetyka wiatrowa krytycznie o projekcie ustawy o OZE

Wejście w życie ustawy o OZE w obecnej formie spowolni rozwój energetyki wiatrowej i zagrozi celowi udziału energii odnawialnej w 2020 r. dla Polski - ocenia branża. Inne "zielone" technologie uzupełnią braki - odpowiada resort gospodarki.

1416842207 magaczewska aleksandra

Nowy filar w Agencji Rozwoju Przemysłu

Ponad 3 mld zł do 2020 r. chce przeznaczyć Agencja Rozwoju Przemysłu na wsparcie innowacji, restrukturyzacji i inwestycji w ramach ogłoszonej dziś nowej strategii. Wsparcie innowacyjności kwotą 1,3 mld zł to pierwszy tak duży krok tej spółki w tym obszarze. Dzięki temu polski przemysł ma poprawić swoją konkurencyjność względem innych państw UE.

Górnictwo: Barbórka w Głównym Instytucie Górnictwa

Istnieje niemal 90 lat. W tym czasie wypromowano tu 55 profesorów, 72 doktorów habilitowanych i 291 doktorów. Jest intelektualnym i naukowym zapleczem polskiego górnictwa. 24 listopada Główny Instytut Górnictwa świętował Barbórkę. Witając znamienitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele całego polskiego środowiska górniczego, władz samorządowych i

Kolej: będzie Rzecznik Praw Pasażera

Przy Urzędzie Transportu Kolejowego zostanie powołany Rzecznik Praw Pasażera, który będzie rozpatrywał skargi niezadowolonych pasażerów na przewoźników. To jedna z nowości, które wprowadzi ustawa o polubownym rozstrzyganiu sporów konsumenckich.Projekt ustawy, której założenia przygotowuje UOKiK we

Karpiński: rozwiązanie dla górnictwa musi być oparte o...

Nie ma mowy o tym, by dokonywać niezgodnego z prawem transferu środków publicznych na ratowanie górnictwa, ani o żadnych rozwiązaniach, które nie byłyby oparte o strukturę zdrowego biznesu - powiedział w poniedziałek (24 listopada) minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Ekolodzy: za wolno usuwamy azbest!

W Polsce zinwentaryzowano ok. 30 proc. wyrobów azbestowych, jeżeli tempo ich utylizacji się utrzyma Polska będzie wolna od azbestu dopiero ok. 2080 roku - oceniają Fundacja Ekorozwoju i Federacja Zielonych Gaja. W naszym kraju może zalegać ok. 15 mln ton azbestu.Krzysztof Smoliński z Fundacji Ekorozwoju ocenił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że mimo iż

Ustawa podwyższy ulgi na dzieci

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - przewiduje nowela ustawy o PIT, którą w poniedziałek (24 listopada) podpisał prezydent Bronisław Komorowski.Z tego rozwiązania - wskazał prezydent - będzie mogło skorzystać ponad milion rodzin. - Świadczy to o tym, że ten