Aktualności

Ceny nowych mieszkań w przyszłym roku wzrosną nieznacznie

Co piąty deweloper na rynku zapowiada na przyszły rok nieznaczne podwyżki cen mieszkań, a co czwarta firma taką podwyżkę rozważa - wynika z badania Home Broker. Ponad połowa deweloperów nie planuje zmian cen.Doradcy finansowi z Home Broker przeprowadzili badanie wśród deweloperów pytając ich o ceny mieszkań w 2015 r. Z ankiety wynika, że żaden z nich nie planuje

Kontrola skarbowa ponownie uderza w mafię paliwową

Kontrola skarbowa ponownie uderza w mafię paliwową; od poniedziałku na granicy polsko-litewskiej i od wtorku na granicy zachodniej intensywnie kontrolowane są cysterny wwożące paliwo - informuje MF. Cel to dalsze ograniczenie wyłudzeń podatku VAT.Akcja - według informacji resortu - prowadzona jest przez kontrolę skarbową we współpracy z Służbą Celną, Strażą Graniczną i

Górnictwo: WUG Barbórka w Filharmonii

„Górnictwo nowych perspektyw: zero wypadków przy pracy". Pod takim hasłem Wyższy Urząd Górniczy fetował górnicze święto podczas akademii zorganizowanej w odnowionej Filharmonii Śląskiej.

1417512128 monitoring ruda slaska rudaslaska pl

Bezpieczeństwo: kolejne kamery w Rudzie Śląskiej

Kolejne kamery monitoringu miejskiego pojawiły się w miejscach rekreacyjnych, które w tym roku zostały oddane użytku mieszkańców Rudy Śląskiej.- Bezpieczeństwo rudzian, zwłaszcza tych najmłodszych, to dla nas kluczowa sprawa, dlatego rozwijamy sieć miejskiego monitoringu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.W tym roku system monitoringu miejskiego w Rudzie

1417529078 karski jan muzeum miasta lodzi

Górnictwo: kopalnia spółki PD Co. ma się nazywać Jan Karski

Jan Karski - tak ma się nazywać kopalnia węgla kamiennego, którą zamierza wybudować w Lubelskiem spółka PD Co. Inwestycja ma kosztować ok. 2,5 mld zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest pod koniec 2016 r.Akt intencyjny o nazwaniu przyszłej kopalni imieniem Jana Karskiego - słynnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego - podpisali we wtorek (2 grudnia) w Lublinie

Samorząd: rozwojowy budżet Rudy Śląskiej

Ponad 100 mln zł zamierza wydać na inwestycje w przyszłym roku Ruda Śląska. To najwięcej od czterech lat. Władze miasta opublikowały już projekt budżetu na 2015 rok. Priorytetem będą drogi z dalszą budową trasy N-S, inwestycje w szkołach i przedszkolach oraz rozwój bazy sportowo - rekreacyjnej. Planowana jest też kontynuacja budżetu obywatelskiego.- To budżet rozwojowy.

PIP ma zamiar skontrolować 88 tys. podmiotów

Państwowa Inspekcja Pracy planuje w 2015 r. skontrolować 88 tys. podmiotów - wynika z programu działań PIP. Inspektorzy skontrolują m.in. czy umowy zawierane z pracownikami agencji ochrony i z pracownikami sklepów wielkopowierzchniowych nie naruszają Kodeksu pracy.

Atom: Polacy uważają, że elektrownia jądrowa będzie bezpieczna

Standardy bezpieczeństwa polskiej elektrowni jądrowej będą porównywalne, bądź lepsze niż w innych krajach - ocenia ok. 70 proc. ankietowanych w sondażu na zlecenie Państwowej Agencji Atomistyki - polskiego dozoru jądrowego.Z przekazanych we wtorek (2 grudnia)  przez PAA wyników badania wynika, że w skali całego kraju takie przekonanie wyraziło 68,3 proc.

Górnictwo: Famur zaprezentuje się w Indiach

Famur zaprezentuje gamę autorskich rozwiązań podczas tegorocznych targów International Mining & Machinery Exhibition 2014 w Kalkucie. Dwunasta edycja jednego z największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych na świecie odbędzie się w dniach od 3 do 6 grudnia – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Swój

Górnictwo: nadzór świętuje Barbórkę

Zgodnie z 92-letnią tradycją, barbórkowe spotkania pracownicy nadzoru górniczego rozpoczęli mszą, koncelebrowaną przez arcybiskupa seniora Damiana Zimonia, w kościele Piotra i Pawła w Katowicach.

1417511607 sciezka rowerowa ruda sl um ruda slaska

Ruda Śląska: rowerem wzdłuż Górnośląskiej

Sieć tras i ścieżek rowerowych w Rudzie Śląskiej wzbogaciła się o kolejny odcinek. Tym razem do użytku rowerzystów oddano ścieżkę wzdłuż ulicy Górnośląskiej między skrzyżowaniami z ul. Gwarecką i ul. Gołębi.- Jazda na rowerze to nie tylko element zdrowego stylu życia i sposób na rekreację, ale również ważna alternatywa dla samochodów i

Górnictwo: śmiertelne zagrożenie dla branży?

Lek w postaci koncesji jest niewłaściwie dobrany. Nie wyleczy problemu rosyjskiego węgla i śmiertelnie zagrozi polskiemu górnictwu – taką analizę na łamach wtorkowej (2 grudnia) Rzeczpospolitej przedstawił prawnik Michał Dudkowiak.Autor zaczyna od przypomnienia w jakich okolicznościach Sejm uchwalił ustawę o koncesjach na handel węglem. Podkreśla, że w ocenie

Górnictwo: karczma z ceremoniałem jak przykazano

Wspaniale bawili się górnicy spółki Tauron Wydobycie podczas sobotniej (29 listopada) karczmy piwnej, którą zorganizowano w pomieszczeniach szybu Piłsudski w Jaworznie.Wśród gości honorowych byli: Kazimierz Grzechnik, prezes spółki Tauron Wydobycie, prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej AGH, Janusz Malinga z

Górnictwo: raport (przed)barbórkowy

W głębokim kryzysie górnictwa węgla kamiennego pracownicy branży będą 4 grudnia świętowali tradycyjne święto - Barbórkę. Jeszcze trzy lata temu spółki węglowe chwaliły się wielomilionowymi zyskami. Teraz jest tak źle, że znów mówi się o likwidacji kopalń.

Górnictwo: w tym roku skromne świętowanie

Barbórka. Czwarty grudnia to w górnictwie dzień wolny od pracy. Górnicy uczestniczą w mszach, akademiach barbórkowych, popularne są karczmy piwne(dla mężczyzn) i babskie combry (dla pań). Pierwsze takie imprezy odbywają się z reguły już w listopadzie, ostatnie – w styczniu. W tym roku jednak uroczystości jest wyraźnie mniej, a te, które się odbywają, nie mają rozmachu tych z tłustych lat.

Górnictwo: w obronie zwalnianych pracowników JZR

Manifestować będą we wtorek (2 grudnia) związkowcy. Przez 3 godziny (od 9:30) będą demonstrować pod siedzibą JSW. Demonstracja jest legalna.

Ropa tanieje – kto zyskuje, kto traci?

Ropa na światowych rynkach tanieje od połowy roku, a po czwartkowej decyzji OPEC o niezmniejszaniu wydobycia straciła kolejnych kilka dolarów na baryłce. Dla polskich rafinerii to i dobra, i zła wiadomość. Coraz mniej warte są bowiem zgromadzone przez nie rezerwy obowiązkowe, ale za to lepiej sprzedają się paliwa i rosną marże.

Rezygnacja z South Stream to zagrywka Rosji

Informacja o tym, że Rosja rezygnuje z realizacji projektu gazociągu South Stream jest typową zagrywką Rosji, która ma stać się "zimnym prysznicem" dla Brukseli - ocenili eksperci rynku energetycznego, z którymi rozmawiała PAP.

PKP Cargo: przewieziono już 45 mln ton węgla

400 tys. ton towarów przewozi dziennie PKP Cargo w tegorocznym szczycie przewozowym - poinformowała w poniedziałek spółka. Handlowa prędkość pociągów spadła do 20 km/h, najniżej w historii - głównie z powodu remontów torów. W niektórych miejscach nawet do 10 km/h.

Fuzje: Trzebinia+Jedlicze=Orlen Południe

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Rafinerii Trzebinia i Rafinerii Nafty Jedlicze z grupy PKN Orlen podjęły decyzję o połączeniu obu spółek. Rejestracja połączenia ma nastąpić z początkiem 2015 r. Nowy podmiot będzie prowadził działalność pod nazwą Orlen Południe.

Wieliczka: Barbórka i tężnia solankowa

Górnicy kopalni soli Wieliczka tegoroczną Barbórkę obchodzili 1 grudnia. W tym dniu otwarto też, największą w południowej Polsce, tężnię solankową. Budowano ją przez rok. Podczas akademii barbórkowej podsumowano także mijający rok działalności Wieliczki.

Zaslepka

Złoty nieznacznie się umacniał

Poniedziałek na rynku walutowym był dniem umacniania się złotego. Zdaniem analityków dobre dane z polskiej gospodarki przemawiają za dalszym wzmocnieniem. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,1775 zł, dolar 3,3490 zł, a frank szwajcarski 3,4740 zł.W ocenie głównego ekonomisty XTB Trade Brokers Przemysława Kwietnia, kluczowy wydaje się poziom 4,17 zł wobec euro.- Dobre dane z