Aktualności

Górnictwo: Kompania świętuje Barbórkę w Lędzinach

W kopalni Ziemowit w Lędzinach, o godz. 16, w czwartek (4 grudnia) rozpoczęła się Barbórka Kompanii Węglowej. Wśród przybyłych na uroczystość gości znalazła się m.in. premier Ewa Kopacz, która wcześniej spotkała się z żonami górników kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.Szefowa rządu wręczy też trzem pracownikom kopalni odznaczenia Za

Wicepremier życzy górnikom

Na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki opublikowane zostały życzenia do wicepremiera Janusza Piechocińskiego dla górników z okazji ich święta:Z okazji Barbórki chciałbym podziękować wszystkim pracownikom zatrudnionym w sektorze górnictwa, a w szczególności górnikom pracującym pod ziemią za Wasze poświęcenie i trud, gdyż zasługują

Energetyka: węgiel ma być traktowany jako dobro narodowe

Bezpieczeństwo energetyczne ma być oparte o rodzime surowce, a węgiel traktowany jako dobro narodowe - mówił w czwartek (4 grudnia) wicepremier Janusz Piechociński podczas uroczystości Święta Górników w kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.- Sektor energetyczny, bezpieczeństwo energetyczne ma być oparte przede wszystkim o swoje surowce, nie tylko po to, żeby

Barbórka: niech będzie Wam wierną towarzyszką

„Barbaro, patronko święta, o górnikach twych pamiętaj! Strzeż ich od wszelkiej przygody, żywiołu ognia i wody (...) Święta Barbaro, podziemi Pani, bądź zawsze z nami..."... arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki za naszym pośrednictwem składa barbórkowe życzenia...

Zaslepka

Barbórka: Ewa Kopacz odwiedzi górników i ich żony

Z okazji Barbórki w czwartek (4 grudnia) na Śląsku gościć będzie premier Ewa Kopacz. Z informacji przesłanej portalowi górniczemu nettg.pl przez Centrum Informacyjne Rządu wynika, że szefowa rządu spotka się z żonami górników z Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz Juliusz, a następnie weźmie udział w uroczystościach barbórkowych w Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Wokanda: dwoje dyżurnych ruchu oskarżonych...

Częstochowska prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. W marcu 2012 r. w wyniku czołowego zderzenia dwóch pociągów zginęło tam 16 osób, ok. 150 innych odniosło obrażenia, w tym siedmiu ciężkie.

Bez górnictwa nie ma bezpieczeństwa kraju

Bez polskiego węgla nie ma polskiej energii, a bez polskiego górnictwa nie ma bezpieczeństwa naszego kraju - podkreślił szef Solidarności Piotr Duda, składając górnikom życzenia z okazji przypadającej Barbórki.

Barbórka: odznaczeni przez Prezydenta RP

Jak już informował portal górniczy nettg.pl, w przedzień patronki górników, św. Barbary, 3 grudnia, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski gościł w swoim pałacu przedstawicieli przemysłu węglowego z całej Polski. Podczas tego uroczystego spotkania z okazji Dnia Górnika wręczył odznaczenia państwowe.

1417172465 kowalczyk wojciech

Górnictwo: pełnomocnik ds. restrukturyzacji o programie

Rząd na ostatnim posiedzeniu przedłużył do końca grudnia termin przedstawienia docelowego planu naprawy sektora górnictwa węgla kamiennego - poinformował w czwartek (4 grudnia) w Sejmie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji tego sektora Wojciech Kowalczyk.

Katowice: msza w intencji górników i ich rodzin

W katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach w niedzielę (7 grudnia) o godz. 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin. Mszę będzie koncelebrować metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Górnictwo: w KHW mają pomysły na grube sortymenty

W Katowickim Holdingu Węglowym wyłoniono zwycięskie rozwiązania w konkursie „A Na Grubie Ino Grube". Przypomnijmy, że spółka zachęcała w nim pracowników to zgłaszania pomysłów, które miały zwiększyć wychód grubych sortymentów węgla.Jak poinformowało portal górniczy biuro prasowe KHW, do konkursu zgłoszono 12

Życzenia Prezydenta RP dla górników

Z okazji Barbórki Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski skierował do Górników -Czytelników portalu górniczego nettg. pl życzenia. Czytamy w nich:Szanowni Państwo!Drodzy Górnicy!W roku 25-lecia Wolności, kiedy dokonujemy bilansu naszych wspólnych dokonań, pamiętamy, że na ten sukces składa się także trud

USA: nowe rekordy indeksów giełdowych

Środa (3 grudnia) na Wall Street przyniosła nieduże wzrosty i nowe historyczne rekordy indeksów Dow i S&P po lepszym od oczekiwań odczycie indeksu aktywności w amerykańskim sektorze usługowym ISM, który wskazał na postępującą poprawę w gospodarce USA.

Sport: Socios Zabrze to fakt!

Ma swoich socios FC Barcelona. Ma go też i Górnik Zabrze. W Barbórkę o 17:30 działalność rozpoczyna Stowarzyszenie Socios Górnik! To pierwsza inicjatywa w naszym kraju, która ma na celu zrzeszanie tysięcy sympatyków klubu piłkarskiego i zasilanie klubu kwotami, pozyskanymi ze składek członkowskich.

Górnictwo: w 2015 r. nie ma co liczyć na odbicie...

Większość polskich kopalń nie tylko nie zarabia, lecz także wciąż pogłębia straty. Koszty ich utrzymania są niezmiennie wysokie, a ceny węgla, szczególnie ostatnio, coraz niższe.

1417672742 sianko wigilijne

Media: siano (znacznie) droższe od węgla...

Nawet 7 zł chcą sprzedawcy za garść wigilijnego sianka w ozdobnej torebce. Zapewniają, że pochodzi z tradycyjnego gospodarstwa i czystych łąk. A mają o co walczyć, bo na wigilijne sianko wydamy nawet 15 mln zł - pisze "Metro".

Górnictwo: przejdą z JZR do SIG bez straty...

Po 8 godzinach negocjacji między związkami zawodowymi i zarządami JZR i JSW przerwano kilkunastogodzinny strajk pod ziemią, bo osiągnięto porozumienie. Wszyscy pracownicy JZR po przejściu do spółki JSW Szkolenia i Górnictwo (SiG) dostaną gwarancję pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Badania: płatne spod stołu, albo do ręki

Aż co piąty polski przedsiębiorca (21 proc.) doświadczył w ciągu ostatnich 24 miesięcy korupcji, a blisko drugie tyle firm (43 proc.) spodziewa się takich przypadków w najbliższych dwóch latach - pisze "Puls Biznesu".

Zaslepka

Taka była środa na giełdzie

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2014 roku wyniósł 14,36 mld zł, czyli wzrósł o 10,3 proc. rdr - podał w środę (3 grudnia) na stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Wojewoda śląski: Musimy pomóc sobie sami

- Tradycyjnie życzyłbym górnikom bezpiecznej pracy i górniczego szczęścia, które trzeba mieć. Wreszcie tego, aby wspólne wysiłki nas wszystkich na Górnym Śląsku, zaowocowały, żeby branża miała szansę działać na zdrowych zasadach. Z takim jeszcze przesłaniem, że jak sobie sami tutaj nie pomożemy, to na pewno nikt nam nie pomoże. O tym

Ostatnie informacje poprawiły perspektywy polskiej gospodarki

Ostatnie informacje nieznacznie poprawiły perspektywy polskiej gospodarki - mówił w środę podczas konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem można się spodziewać stabilizacji wzrostu gospodarczego, ale jest to wariant optymistyczny.Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła w środę (3 grudnia) stopy procentowe bez zmian. Zgodnie z decyzją RPP podstawowa stopa

Po decyzji RPP złoty umocnił się wobec euro i franka

Środa (3 grudnia) przyniosła umocnienie złotówki wobec euro i franka. Za euro płacono 4,15 zł, franka 3,45 zł . Wpłynęła na to decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 2 proc..W komunikacie decyzję swą Rada uzasadniła stabilnym wzrostem gospodarczym, który zmniejsza ryzyko