Aktualności

Eurostat: w lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 7,8 proc.

W lutym tego roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 7,8 proc., wobec 8,0 proc. w styczniu - poinformował we wtorek (31 marca) Eurostat. W całej Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło w minionym miesiącu 9,8 proc., a w strefie euro 11,3 proc.Według metodologii GUS stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 12,0 proc.Z komunikatu unijnego urzędu statystycznego wynika, że po

Górnictwo: Piekary bezpośrednio do Węglokoksu Kraj?

Zgodnie z biznesplanem Kompanii Węglowej do końca marca kopalnie Piekary i Brzeszcze miały zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Portal górniczy nettg.pl dowiedział się jednak nieoficjalnie, że kopalnia Piekary może zostać bezpośrednio sprzedana Węglokoksowi Kraj.

Jest ustawa restrukturyzacyjna, nie ma rozporządzeń

31 marca minęło pół roku, odkąd Ewa Kopacz wystąpiła z premierowskim expose. 1 kwietnia Kompania Węglowa planowała przekazanie kopalń Piekary i Brzeszcze do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wiadomo, że plany w tej mierze będzie musiała przebudować. I nie jest to ani prima aprilis, ani wina Kompanii.

1427794248 zieba tomasz

Rankingi: były rzecznik Kompanii na pierwszym miejscu

Portal katowice24.info ogłosił subiektywny ranking rzeczników i antyrzeczników prasowych województwa śląskiego. Nie brak w nim osób związanych z górnictwem.Na czwartym miejscu wśród najlepszych znalazł się Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego.- Odbiera telefon o każdej porze. Wyjaśnia zawiłości związane z tematyką

W ciągu 11 lat górnictwo zapłaciło 82 mld zł podatków i opłat

W minionym roku zobowiązania publiczno-prawne górnictwa węgla kamiennego wyniosły 6,3 mld zł, a w ciągu ostatnich 11 lat branża zapłaciła 82 mld zł podatków i opłat - mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl HENRYK PASZCZA, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Wywiad ukaże się w czwartek (2 kwietnia) w Trybunie Górniczej, a następnie w portalu górniczym nettg.pl.

Górnictwo: menadżerowie staną przed sądem

W środę (1 kwietnia) przed sądem staną ostatni spośród 21 oskarżonych o korupcję menadżerów górniczych, którzy mieli przyjmować łapówki od spółki Voestalpine – wyjaśnił w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Tomasz Tadla z zespołu prasowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.Procesy pozostałych oskarżonych toczą się już

1427795035 krol wug

Górnictwo: dyrektor OUG w Gdańsku powołany

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura powołał z dniem 1 kwietnia 2015 r. na stanowisko dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku Lidię Król – poinformował Wyższy Urząd Górniczy.Gdański OUG to nowy organ, który swoją działalność rozpocznie również 1 kwietnia. Obejmie nadzór nad firmami prowadzącymi prace

1328799400 fortum siedziba fortum

Inwestycje: Fortum zbuduje dużą elektrociepłownię

Kosztem ok. 200 mln euro koncern Fortum wybuduje w Zabrzu wielopaliwową elektrociepłownię, która będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 r.

Górnictwo: inspiracje z Polski na holenderskiej wystawie

W marcu ubiegłego roku kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego odwiedziła holenderska plastyczka – Danae Moons. Robiła zdjęcia pod ziemią, na powierzchni w Katowicach i w zabrzańskiej kopalni Guido. Zebrane materiały posłużyły jako baza do stworzenia wystawy.Otwarto ją w miejscowości Heerlen, niestety na uroczystości nie było autorki.- Danae Moons 18 stycznia tego roku

Autostrady: operator A4 Kraków-Katowice nie oponuje

To nie prywatni koncesjonariusze stoją na przeszkodzie wprowadzeniu jednolitego systemu elektronicznego poboru opłat na wszystkich polskich autostradach. Zainteresowany jest tym m.in. zarządca autostrady A4 na odcinku Kraków-Katowice. W jego ocenie jest to możliwe bez zmiany prawa i z jednym urządzeniem pokładowym. Resort infrastruktury twierdzi jednak, że będzie to możliwe dopiero po 2018 roku.

1427787095 derdziuk zbigniew

Koniec spełnionej misji prezesa Derdziuka

Odchodzący prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę przed swoim następcą – ocenia Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Eksperci oceniają, że ostatnie pięć lat było okresem dużych wyzwań i zmian w systemie emerytalnym, którym ZUS sprostał. Bardzo istotną zmianą na lepsze jest postępująca informatyzacja ZUS-u.

1328021441 platforma2 lotos pl

Ropa: u nas wydobycie baryłki kosztuje ok. kilkunastu USD

Spadające ceny ropy naftowej zmniejszają przychody firm petrochemicznych. Szczególnie jeśli wydobywają one surowiec w miejscach, gdzie jest to kosztowne. Wydobycie z polskich złóż wciąż jest opłacalne – ze względu na niskie koszty tego procesu, ale problemem może być rozwój eksploatacji. Mniejsze przychody firm mogą przyczynić się bowiem do ograniczenia inwestycji.

Energa: więcej zarobili, więcej wypłacą

Akcjonariusze Energi mogą liczyć w tym roku na jednorazowo podwyższoną dywidendę. Z uwagi na najwyższy w historii spółki zysk netto, przekraczający 1 mld zł, w tym roku zarząd chce wypłacić udziałowcom o 20 proc. więcej niż zakładano. Energa chce w tym roku uruchomić fundusz venture capital, który będzie inwestował w spółki zajmujące się przydatnymi technologiami.

1427785324 faser faser

Górnictwo: pracownicy Faser-u szkolą za granicą

Pracownicy tarnogórskiej Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA już po raz piąty wyjechali zagranicę aby uczestniczyć w projekcie „Podziemia w chmurze", który ma na celu stworzenie kursów e-learningowych dla uczniów szkół o profilu górniczym w Unii Europejskiej – poinformowało portal górniczy nettg.pl

Wystawy: Jan Paweł II – Papież Wolności

W czwartek (2 kwietnia), czyli dokładnie w 10. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zostanie otwarta wystawa „Jan Paweł II - Papież Wolności"Wystawa to zbiór zdjęć papieskich, których autorem jest Adam Bujak. Od lat 60. fotografował on Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył Janowi Pawłowi II w

Górnictwo: analizują działania policji podczas strajku w JSW

Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu podjął i od blisko 2 miesięcy analizuje sprawę użycia broni gładkolufowej przez policję podczas protestów górników z JSW. Nikt z poszkodowanych jednak bezpośrednio do Rzecznika nie zgłosił się – wynika z informacji przekazanych przez RPO portalowi górniczemu nettg.pl.- RPO zwrócił się do Prokuratury

Zaslepka

Solidne odbicie na Wall Street

Poniedziałkowa (30 marca) sesja na amerykańskich giełdach przyniosła odbicie i solidne wzrosty po spadkach z poprzedniego tygodnia. Nastroje na rynku poprawiły lepsze od oczekiwań dane z USA oraz doniesienia z Chin, gdzie bank centralny rozważa luzowanie polityki monetarnej.Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 263,65 pkt. (1,49 proc.) do 17.976,31 pkt.S&P 500 zyskał 25,22

Podatki: wolontariusze pomogą złożyć PIT przez internet

Wolontariusze z projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej pomogą osobom w wieku 50+ rozliczyć się z fiskusem za pomocą systemu eDeklaracje - poinformowało w poniedziałek (30 marca) w komunikacie Ministerstwo Finansów.Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcenie pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku

Samorząd: na Śląsku wesprą stare projekty unijne

O dofinansowaniu szeregu projektów unijnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO) zdecydował w ostatnich dniach urząd marszałkowski tego regionu.Samorząd bada też jeszcze zainteresowanie ewentualnymi nowymi naborami dla perspektywy 2007-2013. Badanie ma formę ankiety z jednym pytaniem: "Czy jesteście Państwo

Zaslepka

WIG20 na zamknięciu wzrósł

WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek (30 marca) wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2396,44, WIG30 wzrósł o 01,14 proc. i wyniósł 2607,84 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 186 spółek, 161 spadł, a 55 nie zmienił się.WIG wzrósł o 0,093 proc. i wyniósł 54106,37 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,99 proc. i wyniósł

Zaslepka

Złoty bez większych zmian

Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian w wycenie złotego. Inwestorzy czekają na środowy odczyt PMI dla Polski. W poniedziałek około godz. 16,45 euro kosztowało 4,08 zł, dolar 3,77 zł, a frank 3,90 zł.Analityk z Domu Maklerskiego BOŚ Konrad Ryczko ocenił, że poniedziałek nie przyniósł znaczących zmian na wycenie złotego wobec większości walut, niemniej

Śląskie: konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną

Do końca maja można zgłaszać najlepsze zeszłoroczne realizacje architektoniczne i urbanistyczne z woj. śląskiego do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną tego regionu. Współorganizowane przez samorząd regionu przedsięwzięcie ma już 15-letnią tradycję.Konkurs ma m.in. promować rozwój i zmiany przestrzeni publicznej, przeciwdziałać degradacji przestrzeni