Bankom po łapkach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dochody uzyskane z tytułu usługi cashback należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w wierszu 8 "Inne źródła".

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polskie banki zostały ukarane za nielegalne porozumienie utrzymujące wysokie opłaty za korzystanie z kart płatniczych. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił ich odwołania i utrzymał w mocy wyższe kary nałożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To oznacza, że banki będą musiały zapłacić łącznie ponad 160 mln zł kary.

Sąd Apelacyjny oddalił we wtorek odwołania banków i uchylił wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wcześniej zmniejszył kary nałożone na banki do 44 mln zł. Opłat interchangowych natomiast banki obniżać już nie muszą, bowiem w ciągu ostatnich dwóch lat były one kilkakrotnie zmniejszane. Ostatniej obniżki dokonano w styczniu br.

- Dla klientów w tym zakresie niewiele się zmieni - podkreśla Jan Byrski, adwokat z Kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy. - Banki już dostosowały swoją działalność, wraz z organizacjami kartowymi zmniejszyły wysokość opłaty interchange do 0,2 proc. od każdej transakcji kartą debetową i do 0,3 proc. od każdej transakcji kartą kredytową. Natomiast wyrok oznacza konieczność wykonania tej decyzji, która zapadła 29 grudnia 2006 roku i konieczność uiszczenia tych kar pieniężnych.

Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładającą na banki uczestniczące w porozumieniach dotyczących ustalania opłaty interchange i przywrócił kary przekraczające 160 mln zł.

- W ciągu 14 dni banki wymienione w sentencji wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie muszą wpłacić kary pieniężne. Natomiast przysługuje bankom skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego, oczywiście po spełnieniu przesłanek, które przewidują przepisy. Zapewne banki będą korzystały z tego prawa, czekają tylko na uzasadnienie pisemne, akta sprawy.

Bez względu na postępowanie kasacyjne ukarane banki muszą do 20 października wpłacić zasądzone kary.

- Te kary są dość istotne - ocenia mec. Byrski. - W stosunku do niektórych banków są to kary rzędu 20 mln zł, to są, jak się wydaje, już dość istotne kwoty dla nich. Dobrą informacją dla banków jest to, że ustawa dotycząca kredytów frankowych, w tym kształcie, który miał być, nie zostanie uchwalona. Na pewno wywoła to pewne zamieszanie, spowoduje pewne ruchy, bo te pieniądze już teraz należy znaleźć i wpłacić do budżetu państwa.

Wraz z obniżką opłat wzrosła w Polsce popularność kart bankowych. W II kwartale, jak podaje Narodowy Bank Polski, przeprowadzono przy użyciu kart płatniczych 841,6 mln transakcji, co oznacza w perspektywie roku wzrost o 31 proc., a na przestrzeni ostatnich dwóch lat o 50 proc. Jednocześnie, w ciągu ostatniego roku liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 47,5 proc., a w ciągu dwóch lat o ponad 80 proc. Wartość tych transakcji wzrosła o 26 proc. w ciągu roku i o 42 proc. w ciągu dwóch lat. O prawie 24 proc. zwiększyła się też w tym czasie liczba sklepów przyjmujących płatności kartami.

- Wyrok potwierdził to, co już się działo w Unii Europejskiej - zwraca uwagę mec. Jan Byrski z Kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy. - Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Sądu Pierwszej Instancji w sprawie MasterCard potwierdzały, że w takiej wysokości i ustalana wielostronnie opłata interchange jest niedopuszczalna. Nie ma w tym zakresie możliwości powoływania tzw. zwolnienia indywidualne, po prostu nie należy uczestniczyć w porozumieniach dotyczących takich opłat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.