- Jastrzębska Spółka Węglowa w przyszłym tygodniu spodziewa się uzyskać koncesję na eksploatację kolejnej części złoża węgla Bzie-Dębina, gdzie trwają prace związane z budową nowej kopalni węgla koksowego - poinformował pełnomocnik zarządu JSW Artur Dyczko.
- Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu dostaniemy koncesję na złoże Bzie-Dębina 1-Zachód i będziemy mogli mówić o prawdziwej inwestycji budowy nowej kopalni, która w 2022 r. da węgiel - powiedział pełnomocnik zarządu JSW ds. strategii i rozwoju podczas jednej z wtorkowych, 14 maja, sesji XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
JSW ma już koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód. Nowa kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln t węgla koksowego rocznie.
Jak informowała wcześniej JSW, tzw. zasoby operatywne kopalni Bzie-Dębina szacowane są łącznie na ponad 180 mln t węgla, znajdującego się w złożach Bzie-Dębina 1-Zachód (prawie 71,5 mln t zasobów) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln t).
Wstępne badania wykazały, że ok. 95 proc. zasobów w złożach Bzie-Dębina to węgiel koksowy typu 35. Powiększenie bazy zasobowej należy do priorytetów JSW, zawartych w jej strategii.
Jak przypomniał we wtorek Artur Dyczko, strategia JSW zakłada zwiększenie wydobycia węgla w kopalniach spółki z ponad 15 mln t w roku ubiegłym do 18 mln t w roku 2030. Około 80 proc. wydobycia ma wówczas stanowić węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW.
W lutym tego roku JSW wydzieliła w swojej strukturze nowo budowaną kopalnię pod nazwą - od nazwy złoża węgla - Bzie-Dębina. Zmiana ma przyspieszyć prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego z tego złoża, wcześniej należącego do kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
Na przełomie grudnia i stycznia dwa z pięciu otworów badawczych, wykonywanych od października ub.r. przez JSW w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód, dotarły do pokładów węgla. Docelowo każdy z pięciu otworów sięgnie głębokości 1,3 tys. m. Rdzeń z pokładów węgla uzyskany podczas wiercenia jest przekazywany do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW, gdzie prowadzone są badania parametrów jakościowych surowca.
Obecnie, niezależnie od odwiertów, prowadzone są roboty korytarzowe udostępniające pokłady węgla. Dla usprawnienia procesów technologicznych konieczne jest także wyposażenie szybu zjazdowo-materiałowego we wszystkie niezbędne urządzenia. Ponadto, aby poprawić wentylację, trzeba wybudować szyb wentylacyjny oraz całą niezbędną infrastrukturę kopalni - za wyjątkiem zakładu przeróbczego, ponieważ urobek z nowej kopalni trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki kopalni Zofiówka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Urobek trafi do zmodernizowane zakładu przeróbczego kwk zofiówka. Pytanie tylko, czy ten zakład naprawdę jest tak zmodernizowany, jak to sobie wyobraża zarząd JSW. Może trzeba się temu bliżej przyjrzeć?