Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, dr inż. Adam Mirek został prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. Zastąpił na tym stanowisku wykonującego obowiązki prezesa WUG - Piotra Wojtachę, który pełnił tę funkcję po odwołaniu Mirosława Koziury w maju ub.r.
Adam Mirek ma 60 lat. W latach 2008-2013 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego. Wcześniej odpowiadał w Departamencie Górnictwa za nadzór nad zwalczaniem zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie podziemnym i nad okręgowymi urzędami górniczymi.
W latach 2006-2008 był dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Ostatnio był zatrudniony w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach.
Dr inż. Adam Mirek jest absolwentem ówcześnie istniejącego Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Skończył również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Górniczym AGH.
Od 2005 roku jest biegłym z zakresu górnictwa i geologii przy Sądach Okręgowych w Katowicach, Gliwicach i Legnicy.
Adam Mirek specjalizuje się w problematyce zagrożeń sejsmicznych, tąpaniami i geologicznych. Jako Główny Specjalista - Kierownik Zespołu ds. Zagrożenia Sejsmicznego i Tąpaniami WUG przygotowywał nowelizację Prawa geologicznego i górniczego i przepisów wykonawczych, był przedstawicielem Prezesa WUG w komisjach ds. Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, Rudy Miedzi oraz ds. Ochrony Powierzchni.
Brał udział w pracach komisji powoływanych przez Prezesa WUG dla zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięć, zawałów i związanych z nimi wypadków zbiorowych w kopalniach: Zabrze-Bielszowice w 1996r., Lubin w latach: 1998, 1999 i 2003 oraz Rudna w latach: 1999, 2005 i 2007.
Swoją karierę górniczą obecny prezes WUG zaczynał w kopalni Ziemowit, potem pracował jako nadsztygar ds. geofizyki w bytomskiej kopalni Bobrek, projektował i tworzył Dział ds. Tąpań kopalni Sośnica.
Mieszka w Katowicach, ma żonę i dwoje dzieci. Jego hobby to muzyka, historia, poezja i turystyka górska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta nominacja to dobra wiadomość dla polskiego górnictwa. Autentyczny fachowiec.