Rozpoczynające się w woj. śląskim ferie to świetna okazja, by zwiedzić podziemne trasy turystyczne. Na odwiedzających czekają sztolnie, kopalnie złota, srebra czy uranu. Okręgowe urzędy górnicze nadzorują działalność 15 zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych prowadzących działalność turystyczną, najwięcej z nich jest na Dolnym Śląsku – informuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
Okręgowe urzędy górnicze nadzorują działalność aż kilkunastu tras turystycznych.
Dwa zakłady górnicze prowadzące działalność turystyczną nadzoruje OUG w Katowicach. To Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu wraz ze Sztolnią Królowa Luiza, a także Sztolnia Czarnego Pstrąga przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach - obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.
Dwa miejsca przeznaczone dla ruchu turystycznego pozostają pod nadzorem OUG w Kielcach. To Krzemionki Opatowskie oraz Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim.
OUG w Krakowie też czuwa nad bezpieczeństwem turystów w dwóch miejscach. Są to Kopalnia Soli Wieliczka oraz Kopalnia Soli Bochnia.
Najwięcej, bo aż 9 zakładów prowadzących określone roboty podziemne z zastosowaniem techniki górniczej w celach ochrony zabytków i adaptacji wyrobisk górniczych dla potrzeb ruchu turystycznego nadzoruje OUG we Wrocławiu. To: Kopalnia Uranu w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia Podgórze, Dawna Kopalnia - Nowa Ruda, Stara Kopalnia Niklu w Szklarach, Stara Kopalnia Ołowiu i Srebra Nowy Filip w Lutyni, Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa oraz Stara Kopalnia Magnezytu Sobótka w Sobótce. Na turystów czekają tam ciągnące się wiele kilometrów sztolnie, kopalnie złota, srebra czy uranu.
Warto wiedzieć, że prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest zobowiązany do powoływania komisji do opiniowania stanu bezpieczeństwa powszechnego, związanego z ruchem zakładu górniczego, stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz stanu rozpoznania i zwalczania zagrożeń w zakładach górniczych.
Obecnie przy WUG działała 5 stałych komisji eksperckich. Jedną z nich jest komisja do spraw szkoleń w górnictwie, która w ubiegłym roku opracowała m.in. „Program szkolenia dla przewodników po trasach turystycznych w podziemnych wyrobiskach górniczych”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.