Relacje z dwóch wypadków, które w ostatnich dniach stycznia wydarzyły się w górniczej branży na Śląsku, otwierają kolejny, piąty w tym roku numer Górniczej, który ukaże się w piątek, 31 stycznia br. Pierwszy miał miejsce w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice, drugi w ruchu Marcel Kopalni ROW.
Poza tym sporo miejsca poświęcamy technicznym nowinkom. W ruchu Chwałowice kopalni ROW szkolą się młodzi adepci górniczego fachu. Można tu również odbyć kurs specjalistyczny i podejść do egzaminu. Sztolnię odwiedzili red. Kajetan Berezowski wraz z fotoreporterką Katarzyną Zarembą-Majcher w towarzystwie przedstawicieli PGG i kierownictwa ruchu Chwałowice.
Magazyny energii w pokopalnianych szybach? Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach realizują projekt, którego celem jest magazynowanie energii w sprężonych gazach, zwłaszcza w powietrzu lub dwutlenku węgla w pogórniczych szybach. Ich obiektem zainteresowania jest także wykorzystanie wyrobisk podziemnych. Szerzej wspomina o tym w swoim artykule red. Monika Krężel.
Bezinteresowna naiwność – to tytuł kolejnego felietonu autorstwa dr. inż. Jacka Korskiego. Poza tym przeczytać warto o nowych inwestycjach związanych z rozbudową stacji klimatycznej w kopalni Budryk.
W Górniczej piszemy także o ekologii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił do konsultacji społecznych projekt programu „Wysokosprawna kogeneracja z biogazu wytwarzanego z biomasy, w tym z odpadów komunalnych”. To dobra wiadomość. Biogazownie bowiem umożliwiają wykorzystanie łatwo dostępnych – często odpadowych – surowców. Byliśmy także obecni na uroczystym spotkaniu podsumowującym konkurs Zielona Przestrzeń. Tym razem doceniono pomysły 36 gmin, które mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 100 000 do 250 000 zł. Wśród nich znalazły się m.in.: Będzin, Chorzów, Godów, Gorzyce, Goleszów, Hażlach, Kalety, Lędziny, Lubliniec, Mikołów, Sosnowiec, Suszec, Ustroń i Radlin.
W bytomskiej dzielnicy Szombierki stanęła ławka, a przy niej jej rzeźba ozdobiona ceramiczną mozaiką. To jedyne w swym rodzaju dzieło. Red. Kajetan Berezowski przybliża postać Joanny Gryzik—Schaffgotsch. Jej losy nierozłącznie związane są z życiem Karola Goduli, wielkiego przemysłowca XIX stulecia. Stworzeniem projektu i jego realizacją zajął się Jacek Wichrowski, pracownik bytomskiej Pracowni Stalowe Anioły. Twórczyniami mozaiki są wspólnie Magdalena Tomal-Wichrowska i Katarzyna Sokołowska z Bytomia.
Zespół redakcyjny TG życzy miłej lektury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.