Niemieckie firmy coraz częściej borykają się z krótkoterminowymi przerwami w dostawie prądu. Potwierdzają to badania przedsiębiorstw przeprowadzone przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK).
Z przeprowadzonych badań wynika, że w Niemczech coraz częściej zdarzają się krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu, trwające do trzech minut. Odsetek ankietowanych firm, które zgłosiły tego typu przerwy, wzrósł z 9 proc. do 16 proc. między 2022 a 2024 r. W badaniu wzięło udział łącznie 3500 przedsiębiorstw z różnych branż.
Przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego ucierpiały jeszcze bardziej – prawie 25 proc. firm zgłosiło przerwy w dostawie prądu trwające krócej niż trzy minuty. 11 proc. doświadczyło dłuższych przerw w dostawie prądu. Jak podaje gazeta Tagesspiegel, DIHK nie zapytało firm o dokładne powody przerwy.
Wiele firm jest coraz bardziej zaniepokojonych kwestią dostaw energii. Nawet krótkie przerwy w dostawie prądu mogą powodować problemy dla przedsiębiorstw.
- Mogą one doprowadzić do poważnych ograniczeń w procesach produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle – mówi Achim Dercks, zastępca dyrektora generalnego DIHK.
Analiza wykazała również, że przerwy w dostawie prądu mają często poważne konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstw. Około połowa dotkniętych tym problemem przedsiębiorstw ponosi dodatkowe koszty, np. z powodu przestojów w produkcji i uszkodzeń sprzętu. Dla wielu przedsiębiorstw koszty te wynoszą od 10 000 do 50 000 euro, a w niektórych przypadkach szacuje się je nawet na ponad 100 000 euro.
Jak podaje Tagesspiegel, przedsiębiorstwa są coraz bardziej narażone na przerwy w dostawach prądu ze względu na cyfryzację i przechodzenie na procesy oparte na energii elektrycznej w celu ograniczenia emisji CO2.
- Stabilność sieci energetycznych musi być priorytetem w ośrodku przemysłowym takim jak Niemcy. Jest to tym bardziej prawdziwe, biorąc pod uwagę postępującą elektryfikację procesów produkcji przemysłowej – powiedział Dercks.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
@mateusz1. Świat się zmienia i lewicowcy nie mogą już łgać o wspaniałym OZE.
Co wam się stało, że piszecie prawdę, klikalność spada?