Przedstawiciele związków zawodowych z Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie) oraz Węglokoksu Kraj zwrócili się do zarządów spółek w sprawie dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników zakładów przeróbki węgla. Takie rozwiązanie właśnie zostało przyjęte w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).
Związkowcy z Węglokoksu Kraj – przypomnijmy, że spółka jest właścicielem kopalni Bobrek w Bytomiu – z pismem do zarządu zwrócili się we wtorek, 9 stycznia br.
„Zakładowe Organizacje Związkowe działające w Węglokoksie Kraj wnoszą o wprowadzenie od stycznia 2024 roku dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników Węglokoksu Kraj zatrudnionych w Zakładzie Przeróbki Węgla w wymiarze: 2 dni roboczych po przepracowaniu 5 lat w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej; 5 dni roboczych po przepracowaniu 10 lat w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla” – napisali związkowcy.
Dzień później, w środę 10 stycznia, z pismem w tej samej sprawie do zarządu Południowego Koncernu Energetycznego zwrócili się przedstawiciele „Solidarności”. Do PKW należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. spółka zatrudnia około 6300 osób.
„NSZZ Solidarność Tauron Wydobycie zwraca się do Zarządu Południowego Koncernu Węglowego o rozważenie możliwości wprowadzenia dodatkowego urlopu zdrowotnego dla pracowników Południowego Koncernu Węglowego wykonujących pracę w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. Ze swej strony deklarujemy wolę spotkania w przedmiotowej sprawie w wyznaczonym przez Państwa terminie” – czytamy w piśmie.
Porozumienie dotyczące dodatkowych dni urlopu dla przeróbkarzy na początek stycznia br. zostało podpisane pomiędzy stroną związkową i zarządem JSW. Pracownikom kopalń JSW zatrudnionym stale w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla na stanowiskach robotniczych oraz na następujących stanowiskach nierobotniczych w Wydziale Przeróbki Mechanicznej Węgla: dozorca, sztygar zmianowy, sztygar oddziałowy, nadsztygar, po 5 latach pracy w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla przysługuje dodatkowo urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni roboczych, a po 10 latach pracy – w wymiarze 5 dni roboczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Hehe, Solidarność teraz nibywalczy o urlopy dla przerbkarzy, a to przecież ten właśnie związek jest wspolodpowiedzianyza to, że te urlopuy pracownikom przeróbki zostały zabrania, sprzedali te urlopy wcześniejsze emerytury za urlopy i emerytury dolowcow, taka to jedność była na kopalniach. Pracownicy przeróbki zawsze byli niedoceniani, a prace mają gorsza od wielu dolowcow.