Artur Soboń nie jest już wiceministrem aktywów państwowych. Dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego będzie teraz pracować na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Tam też będzie pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju lokalnego. Stosowna nominacja została podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego w piątek, 8 października. O nowym stanowisku Artur Soboń poinformował za pośrednictwem twittera.
Od 2018 w resortach gospodarczych rządu @pisorgpl: budownictwo i nieruchomosci, fundusze europejskie, aktywa państwowe. Dziękuje za współpracę @SasinJacek i @MAPGOVPL. Od dziś w @MRPiT_GOV_PL. Dziękuje za zaufanie panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz @MorawieckiM. pic.twitter.com/FiN8Sn91WE
Przypomnijmy, że wiceminister Soboń negocjował ze związkami zawodowymi umowę społeczną dotyczącą likwidacji górnictwa węgla kamiennego. Był także zaangażowany w prace związane z powołaniem do życia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tym samym po piątkowej nominacji premiera mamy wakat na stanowisku kluczowym dla sektora górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Tym bardziej w chwili, gdy trwają rozmowy prenotyfikacyjne z Komisją Europejską decydujące o kształcie transformacji górnictwa nad Wisłą.
Soboń był pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego przez ponad rok. Nominacje otrzymał 5 września 2020 r. w chwili, gdy już brał udział w negocjacjach z górniczymi związkami zawodowymi na temat umowy społecznej. Wiceministrem, aktywów państwowych był natomiast od grudnia 2019 r.
Do jego zadań jako pełnomocnika należało m.in. przygotowanie i realizacja koncepcji transformacji energetyki i górnictwa, inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań z tym związanych wynikających z koncepcji, opiniowanie projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych, które mają znaczenie dla kształtowania polityki państwa w zakresie energetyki i górnictwa.
- Musimy stworzyć długoterminowy model transformacji polskich spółek energetycznych i węglowych, który będzie stabilny, bezpieczny i konkurencyjny, w ramach obecnych uwarunkowań rynkowych oraz regulacji wynikających z polityki klimatycznej Unii Europejskiej – mówił Artur Soboń po objęciu stanowiska we wrześniu 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i temu w środę podobno negocjowali a żadnego info o tym co tam mówiono nie ma
Ucieczka ,dobrze wie że te porozumienie może sobie do d... Wsadzić
Co tu się kręci....facet negocjował restrukturyzację/zamykanie kopalń i na finiszu takie zmiany? Znów wsadzą na stołek kogoś nowego, kto nie ma pojęcia co zrobiono z transformacją do tej pory i jak negocjować z UE? Byle Sasin osobiście się tym nie zajął...