Nauka: pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Zenera

fot: ARC

Prof. Leszek Magalas z Akademii Górniczo-Hutniczej jest pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Zenera

fot: ARC

Prof. Leszek Magalas z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako pierwszy Polak został uhonorowany Nagrodą Zenera, jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród w dziedzinie inżynierii materiałowej.

Prof. Leszek Magalas z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH został nagrodzony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie inżynierii materiałowej i zastosowań spektroskopii mechanicznej. Badania profesora przyczyniły się również do powstania wysokorozdzielczej spektroskopii mechanicznej oraz nowych, innowacyjnych metod pomiaru skrajnie małych wielkości rozproszenia energii mechanicznej w ciałach stałych.

Złoty Medal Zenera jest międzynarodowym wyróżnieniem przyznawanym za osiągnięcia w dziedzinie inżynierii materiałowej i fizyki, a w szczególności w obszarze spektroskopii mechanicznej i tarcia wewnętrznego. Nagroda została ustanowiona na cześć amerykańskiego fizyka Clarence’a Zenera, odkrywcy diody Zenera, i jest przyznawana w uznaniu za ważne odkrycie naukowe lub za całokształt pracy badawczej przez kapitułę, którą tworzy 50. naukowców.

Nagroda przyznawana jest od 1965 r. i do tej pory otrzymało ją 23 uczonych. Prof. Leszek Magalas jest pierwszym Polakiem, który został uhonorowanym tym prestiżowym wyróżnieniem. Laureaci otrzymują medal wykonany z 23-karatowego złota, na którym znajduje się wizerunek prof. Zenera oraz dyplom.

Leszek Magalas urodził się 14 lipca 1954 r. w Zielonej Górze. Studia w Akademii Górniczo-Hutniczej ukończył w 1978 r., a w 1983 r. obronił doktorat. Jego ścieżka zawodowa wiodła przez prestiżowe europejskie, amerykańskie, japońskie i chińskie ośrodki badawcze m.in. Centre d'Études Nucléaires de Grenoble (CENG), Institut National des Sciences Appliquées de Lyon (INSA Lyon), École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL). Po latach pracy za granicą powrócił do pracy na AGH w Krakowie.

Oprócz osiągnięć naukowych w dziedzinie spektroskopii mechanicznej, Profesor był także przewodniczącym oraz redaktorem wielu konferencji międzynarodowych, np. Internal Friction in Solids (1984), Internal Friction and Ultrasonic Attenuation in Solids ECIFUAS-6 (1991), a także zainicjowanej przez niego serii nowych konferencji międzynarodowych Mechanical Spectroscopy MS-I (1991), Mechanical Spectroscopy MS-II (2000), Mechanical Spectroscopy MS-III (2004) oraz Internal Friction and Mechanical Spectroscopy ICIFMS-17 (2014).

13 grudnia podczas posiedzenia Senatu AGH Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka w imieniu władz uczelni złożył prof. Leszkowi Magalasowi gratulacje oraz wręczył okolicznościowy dyplom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.