Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Sprawdź czy w niedzielę zrobisz zakupy
5 czerwca 2020
Górnictwo podziemne ma w Polsce wielki etos
5 czerwca 2020
W kopalni Bobrek dalej badają załogę. Pomoże w tym wojsko
15 maja 2020
W PGG trwa testowanie górników
8 maja 2020
Badania w PGG. Część odbywa się z samochodów w trybie drive-thru
7 maja 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 września 2014 Polska Agencja Prasowa

Górnictwo: kto kupi kopalnie Kompanii?

- Rozpoczniemy rozmowy z Węglokoksem o możliwościach zbycia kopalń, ale potencjalnym kupującym może być też, obok spółek handlujących węglem, sektor energetyczny - powiedział Mirosław Taras, prezes Kompanii Węglowej
fot: Jarosław Galusek/ARC

Plan naprawczy Kompanii Węglowej na lata 2014-20 zakłada m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń. Potencjalnymi kupcami mogą być Węglokoks lub spółki energetyczne - poinformował prezes Kompanii Węglowej  Mirosław Taras. Po I półroczu na 14 kopalń w spółce jedynie trzy są rentowne.

- Rozpoczęliśmy cztery miesiące temu działania zmierzające do ustabilizowania płynności finansowej i ochrony kapitałów Kompanii Węglowej. Strata generowana przez spółkę powoduje bowiem, że maleją jej kapitały, a spadek kapitałów może powodować konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości - powiedział Taras.

Poinformował, że płynność finansowa spółki jest zapewniona do grudnia.

- Regulujemy zobowiązania publiczno-prawne, wobec dostawców i pracowników. Ułatwiła to nam zarówno sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice, jak i przedpłata na dostawy węgla od PGE. Ta ostatnia to po prostu rodzaj kredytu kupieckiego, który będziemy spłacać węglem - wyjaśnił.

Mirosław Taras powtórzył, że Kompania Węglowa rozważa emisję euroobligacji, ale na tym etapie nie może podać szczegółów. Zarząd Kompanii Węglowej opracował pięć wersji programu naprawczego dla spółki i chce wdrożyć jedną z nich.

Strona 1 z 7
1
2
3
4
5
6
7
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (34) pokaż wszystkie
  • bzik 3 grudnia 2014 10:27:55
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • gornik 11 września 2014 09:43:31
    Profile Avatar

    Czyli kopalnie stosują ceny dumpingowe czyli sprzedają poniżej kosztów produkcji,myślałem że w unii jest to zabronione.

  • JÓZEK 3 września 2014 12:08:18
    Profile Avatar

    Dlaczego nic się nie mówi o AKCJACH KOMPANII WĘGLOWEJ, czyżby ktoś już za nas zadecydował co z nimi zrobić ?Albo może zostały pod zastaw KOMPANII ?

  • zdumiona 3 września 2014 09:31:46
    Profile Avatar

    I co Kadra z przewodniczącym Trzcionkom znowu zgodziła sie na zabranie pieniędzy administracji ?

  • kaiażek 3 września 2014 07:46:01
    Profile Avatar

    Tak pieniedzy na nic nie ma ale na Kopalni Bielszowice kołowrotki chcą wprowadzić, czy to jest normalen oszczędzaja na administracji a tu taka inwestycja na Bielszowicach.

  • JAX 2 września 2014 21:12:08
    Profile Avatar

    "Kompania Węglowa jest największym w UE producentem węgla kamiennego" - i cóż z tego?? w każdym artykule jest to zdanie ;) jak widać już niedługo nim jest!! :/

  • Ciekawy 2 września 2014 20:59:31
    Profile Avatar

    Witam. Chciałbym by ktos odpowedzial na me pytanie, a wiec: Czy tylko KW jest tragicznej sytuacji czy również KHW?? Jezeli tak to dlaczego tylko sie slyszy ze w KW czeba sprzedawac prywatyzowac itd

  • ja 2 września 2014 20:53:39
    Profile Avatar

    Prezes to wróżbita Maciej wie ze za dwa lata podrozeje wegiel i wtedy będzie żył długo i szczesliwie a nas zdazy sprywatyzować odebrac wszystkie przywileje

  • ryl 2 września 2014 20:44:30
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • admina 2 września 2014 18:54:53
    Profile Avatar

    Brawo Panie Taras niedługo Pana Kompania stanie na nogi Nam pracownikom tzw administracji zabiera Pan stopniowo coraz więcej pieniędzy Dzisiejsza decyzja zabrania 50 proc premii jest super trafiona , to my jesteśmy źródłem wszystkich kłopotów tak wiec teraz będzie już lepiej. Więc przyznajcie sobie Panowie prezesi nagrody za tak rewelacyjny program. Kij ma dwa końce, a my wierzymy w sprawiedliwość, ale w Pana to już nie.

  • hanys 2 września 2014 18:27:51
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • aaa 2 września 2014 16:50:14
    Profile Avatar

    Lub w naszym kraju można przestać importować wegiel z innych krajów, jeśli mam dobre informacje jest to obecnie około 10 mln ton Czyli około kilka średnich kopalń. Ja jako prosty chłopak podałem dwie propozycje jak można ratować polskie górnictwo A nasz elity nie potrafią wymyślieć ani jednego normalnego pomysłu tylko wciskać nam głupote że to sprawka kryzysu i niedługo bedzie lepiej.

  • aaa 2 września 2014 16:40:11
    Profile Avatar

    Problem by się zaczął powoli rozwiązywać gdyby w Unii Europejskiej podniesiono cła na węgiel pochodzenie spoza krajów UE(taki program proponował "Ruch Narodowy" i nadal proponuje).Ponieważ wtedy ceny polskiego węgla byłby niższe od węgla rosyjskiego, ukraińskiego i innych. Dzięki czemu polskie kopalnie byłyby rentowne oczywiście nie wszystkie ale zdecydowana większość.Ale nasi rodacy glosują nie na małe ugrupowania którym zależy na Polsce tylko na te które uważaja że to będzie mniejsze zło.

  • obserwuję 2 września 2014 16:16:51
    Profile Avatar

    Nie można oprzeć się wrażeniu, że kwk Sosnica-makoszowy celowo jest zajeżdżana i wykończana. Po co fedrują w weekendy? Żeby powiększyć straty?

  • ryl 2 września 2014 16:16:16
    Profile Avatar

    Czyli pracownikom z Piasta Ziemowita Marcela nie zwieksza wypłat tylko obetną na innych...

  • nomad 2 września 2014 15:24:41
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Łukasz 2 września 2014 15:11:32
    Profile Avatar

    Bo przecież to my wszyscy Górnicy jesteśmy winni temu co dzieje się z Kompanią Węglową.....zarząd powinien stanąć przed sądem a na jej czele Pani Łobodzińska, która sprowadziła KW na samo dno...pracuje na Jankowicach i jeszcze dwa - góra trzy lata temu, Jankowice miały jeden z lepszych wyników w KW a teraz jesteśmy jedną z najgorszych kopalń. Nie rozumiem tego....remonty łaźni za kupę kasy....modernizacja płuczki....pogłębianie szybu 8...i co???sprzedać...to jest najlepsze co mogą zrobić...

  • KwK Sośnica-Makoszowy 2 września 2014 15:01:25
    Profile Avatar

    A to że Pan dyrektor Mendakiewicz fedruje 3-4 zmiany co weekend jak węgla nie potrzeba i przekracza fundusz płac to też nikt nie powie... Takie właśnie mamy decyzje z góry a ludzią sie mówi że to wina górników :/...

  • KwK Sośnica-Makoszowy 2 września 2014 14:59:13
    Profile Avatar

    W sośnicy 2 miesiące stoi rozjechana ściana w pokł.408/1 tylko zbroić i fedruje w końcu ją zaciśnie i bedzię płacz że trzeba pobierkę robić;/ to właśnie są rentowne decyzje... Nikt nie mówi że na naszej kopalni Sos-Makosz... @ lata temu Pan Nojek kazał rozjeżdżać pokł. 416 ruch Soś. bez zgody na wydobycie;/ 2 chodniki po ok. 1800m każdy stoją zatamowane !!! 2 pożary w zeszłym roku... i się poskładało na ujemny wynik :(... Z początkiem roku -3% premi wszyscy !!!

  • Ala 2 września 2014 14:49:46
    Profile Avatar

    Nie zapominajmy, że kopalnie KW są nadal sterowane centralnie. Od KW zależy ile kopalnia wydobywa, ile ma metrów, jaka jest sprzedaż.

  • bvw 2 września 2014 14:33:55
    Profile Avatar

    skoro tak twierdzi prezes taras że powinni zarabiać ci którzy dobrze stoją ok to czekamy kiedy szanowny pan prezes oficialnie się wypowie że obcina sobie pensje i całego zarządu oraz centrali o 50% będzie nawet sprawieldliwie bo według mnie za swoją nieudolność powinni odpowiadać przed sądem

  • asik 2 września 2014 14:06:19
    Profile Avatar

    Chodzi o to, by dobrze zarabiali ci z dobrych kopalń... Noooo to mamy lubelską sprawiedliwość. Można by nawet powiedzieć: sprawiedliwość we wschodnim wydaniu. Dziki kapitalizm to przy tym pestka. Zarząd też powinien zarabiać tak, jak stoi firma, czyli powinien dopłacać. Szczególnie za takie pomysły.

  • lol 2 września 2014 13:53:31
    Profile Avatar

    A co z Jankowicami jeszcze w zeszłym roku dyrektor odbiyroł statuetka na najlepszo kopalnia w KW, po co tera głębieni szybu remont przerobki jak i tak na sprzedaż. Wywalic wkońcu pana Ryszki bo jego decyzje doprowadziły do tego, podejmuje decyzje choćby to była gra komputerowo (może sie udo) a jak ni to co innego sie wymysli. Ludzi bez pomysłu żądza Blichrym.

  • Gośc 2 września 2014 13:34:31
    Profile Avatar

    Pracownicy Przeniesieni z Brzeszcz na Piasta Narzekają ze mniej zarabiają na Piaście

  • adam 2 września 2014 13:01:24
    Profile Avatar

    Do Gośc brzeszcze chyba ći się coś poprzestawiało

  • brzescze 2 września 2014 12:55:02
    Profile Avatar

    To dlaczego z Piasta na Brzeszcze jadą wagony do połowy załadowane a przeróbka je dopełnia w Brzeszczach i są wysyłane dalej. To dlatego jest na plusie Piast i Ziemowit.

  • adam 2 września 2014 12:41:34
    Profile Avatar

    Opłacalne śą piast i ziemowit to dlaczego tam najmniej zarabiają

  • ziom 2 września 2014 11:30:16
    Profile Avatar

    A czy prezes musi zarabiac około 80tys zl miesiecznie oczywiscie plus premia roczna, wystarczyło by mu 10 tys, my musimy zyc za 2.5 tys to on z 10tys by napewno se poradził!!!

  • kombajnista z rydułtów 2 września 2014 11:25:56
    Profile Avatar

    Panie Taras, rób Pan sobie coraz więcej wrogów takimi wypowiedziami, sypanie takimi stwierdzeniami jak - ''chodzi nam o sprawiedliwe wynagradzanie pracowników kopalń, by dobrze zarabiali ci z dobrych kopalń''- tylko coraz bardziej rozwściecza górników,Pan myśli, że my na kopalniach leżymy?, nic nie robimy?, jaki mamy wpływ na nieudolne zarządy które są sowicie opłacane bez względu na wynik, jeżeli zarząd kw myśli że zgodzimy sie na sprzedaż naszej kopalni to się srogo zawiedzie

  • pracownik 2 września 2014 11:19:24
    Profile Avatar

    Plan pana Tarasa jest prosty zostawić Marcel,Piast, Ziemowit, Ruch Sośnica całkowicie do likwidacji bo tak mówił na kopalni jak był ale boi się tego powiedzieć publicznie a resztę kopalń sprzedać, od to cała prawda UZDROWICIEL GÓRNICTWA.

  • pracownik 2 września 2014 11:15:36
    Profile Avatar

    Kompanii Węglowej się nie opłaci, ale jak się sprzeda kopalnie Węglokoksowi albo innej spółce to co nagle im się opłaci, no ludzie bez jaj cóż to jest za polityka powstanie jakaś nowa spółka i problemy te same. To jest dobijanie górnictwa i jawna likwidacja.

  • Darek 2 września 2014 11:10:05
    Profile Avatar

    Wracaj tam skąd przyjechałeś

  • murcol kwk centrum 2 września 2014 11:05:52
    Profile Avatar

    Człowiek Tuska, pokroju Buzka wielkiego reformatora górnictwa!!! Ludzie, bracia górnicy pokażmy w wyborach co dla nas znaczy PO, głosując na nich przegramy nasze kopalnie i nasz kraj do końca !!!

  • A.. 2 września 2014 10:02:54
    Profile Avatar