Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Niezwykle wydajny kombajn już pracuje w Budryku
12 listopada 2019
W Katowicach uczczono Dzień Niepodległości
11 listopada 2019
Górnicze świętowanie w Bytomiu
9 listopada 2019
Wręczono Czarne Diamenty i stopień górniczy
8 listopada 2019
Cmentarz Hutniczy – perełka historii Śląska
1 listopada 2019
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
22 lutego 2014 Trybuna Górnicza autor: Anna Zych
Górnictwo: płacowa łamigłówka
Jednym z elementów, które negatywnie wpływają na kondycję górniczych spółek, niezależnie od sytuacji na rynku węgla, jest deputat węglowy dla górniczych emerytów...
fot: Jarosław Galusek/ARC

Koszty, koszty, koszty. Od ponad dwóch lat na każdym z branżowych spotkań poświęconych rentowności branży padają stwierdzenia, że jeżeli sektor nie upora się z rosnącym poziomem kosztów, polski węgiel zostanie wypchnięty z rynku przez konkurencję. Elementem, który od zawsze w strukturze kosztów produkcji węgla miał największy udział, są koszty pracy, które średnio, w skali branży, wynosiły w ub. r. 51 proc.

Jak podczas konferencji Górnictwo 2013 wskazywał Artur Maziarka z firmy Deloitte, tzw. proste rezerwy dotyczące cięcia kosztów już dawno temu zostały wykorzystane.

- Teraz, aby zwiększyć efektywność, potrzebne są bardzo głębokie zmiany strukturalne, albo dotknięcie sfery pracowniczej. Nie chodzi o same płace, ale o bardzo skomplikowany system wynagrodzeń. Ale zmiana systemu wymaga porozumienia ze stroną społeczną i to jest największy problem - wyjaśniał.

O konieczności uproszczenia systemu wynagradzania w górnictwie przekonany jest także Roman Łój, prezes KHW. - Referent w spółce węglowej czy urzędzie miasta wykonuje tę samą pracę i nie ma podstaw, żeby obciążać fundusz płac, który musi mieć segment motywacyjny, elementami wsparcia. Musimy uprościć system wynagradzania i jak najszybciej uporządkować wszystkie nieperiodyczne składniki - mówił podczas tej samej konferencji.

Jednym z elementów, które negatywnie wpływają na kondycję górniczych spółek, niezależnie od sytuacji na rynku węgla, jest deputat węglowy dla górniczych emerytów. Według danych MG, w 2014 r. z deputatu korzysta ok. 240 tys. emerytów, a roczne koszty zabezpieczenia tego świadczenia sięgają nawet 400 mln zł. Zobowiązania długoterminowe z tytułu węgla emeryckiego, na które zostały utworzone rezerwy w spółkach, wynoszą blisko 3 mld zł. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kto będzie spłacał te zobowiązania, gdy nie będzie już górnictwa.

Relikt przeszłości czy święte prawo?
Deputat to część wynagrodzenia za pracę, dostarczana w naturze oprócz i niezależnie od pensji. "Obecnie deputaty odgrywają marginalną rolę i są stosowane tylko w niektórych gałęziach przemysłu, np. w górnictwie. Podstawą prawną przyznawania deputatu są zwykle układy zbiorowe pracy. Deputaty są w dużej mierze pozostałością poprzedniego ustroju gospodarczego, kiedy deputaty, np. węglowe, miały wynagrodzić niski poziom zarobków" - czytamy w portalu wynagrodzenia.pl. Tyle teoria.

W praktyce deputaty węglowe - niejednokrotnie w postaci ekwiwalentu pieniężnego - funkcjonują we

Strona
1
2
3
4
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (14)
  • willy 7 marca 2014 07:54:46
    Profile Avatar

    Każdy dołowy pracownik KW dostaje 8 ton węgla.Dlaczego tylko emerytom się obniża o jedną tonę a nie pracownikom.Przecież można spokojnie zabrać ze 3 tony.

  • agata 24 lutego 2014 12:16:46
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • stasiu 24 lutego 2014 09:44:43
    Profile Avatar

    Cala prawda o naszym górnictwie , tylko należy zadać pytanie jak związki zawodowe mogły podpisać to porozumienie odbierające przywileje .To wbrew statutom związków . Równocześnie związki nie mają obiekcji żeby przyczyniać się do pośredniego zwalniania i nie przyjmowania pracowników wprowadzając na kopalnie w porozumieniu z władzami własne firmy

  • Pracownik kopalni. 23 lutego 2014 20:54:40
    Profile Avatar

    Niech sie rzad w koncu zajmie tymi wszystkimi emerytami pracujacymi jeszcze w kopalniach,kiedy to juz od nie ktorzy 10 lat maja uprawnienia do emerytury,jeszcze raz napisze nie ktos sie tym w koncu zajmie.......

  • mały czarny 23 lutego 2014 14:23:18
    Profile Avatar

    Obciąć koszty prosta sprawa. Najpierw zabrać się za władających poszczególnymi spółkami czy aby na na pewno swoimi rządami zasługują na takie wynagrodzenie. Kolejna sprawa niegospodarność rządzących kopalniami wystarczy zjechać na dól ile marnuje się wszelkiego rodzaju sprzętów, obudowy itp.. Brak konserwacji sprzętów tylko zajeżdzanie ich do granic bo wydobycie najważniejsze. No i ostatnia sprawa Panie i Panowie posiadający uprawnienia emerytalne trzymający się na siłę przy korycie.

  • ryl 23 lutego 2014 09:57:05
    Profile Avatar

    Niczego nie oddamy. Będzie polski Majdan.

  • ryl 22 lutego 2014 23:12:07
    Profile Avatar

    te reformę z deputatem to już dawno należało zrobić gdyby 25 lat temu każdy kto się przyjnował do pracy na gubie wiedział że na emyturze nie będzie węgla to po latach problem by się sam rozwiązał

  • Justice for all 22 lutego 2014 19:29:16
    Profile Avatar

    Panie Maziarek. Czy liczył Pan już ilu ludzi przez Pana i pana Firmę zostało pozbawionych środków do życia, ile dramatów rodzinnych i osobistych kryje się za Pana frazesami. Rozumiem, że tego Was na Studiach nie uczyli. Zrobiliście z POlski jedną wielką biedronkę, a teraz wciskacie się dzięki koneksjom lopitycznym do górnictwa. Wara!!!!

  • emeryt-slusorz 22 lutego 2014 15:18:18
    Profile Avatar

    ty lukas -gosc -chyc sie roboty to bydziesz miol 4 tysiace a nie 3.5 a teraz siedzisz na kompie i piszesz bzdury ,zabrac to powinni ciebie komputer i do roboty na emerytury.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • adam 22 lutego 2014 12:32:53
    Profile Avatar

    Łaski Kompania emerytom nie robi wydając deputat węglowy, praw nabytych bezkarnie odbierać nie można w państwie prawa(od06 02 2014 nowi pracownicy już bez emeryckiego węgla). Kompania w całości przejęła w 2004 roku zobowiązania spółek węglowych, ich pracowników oraz emerytów.Zobowiązania emerytów PRG i kopalń zlikwidowanych wypłaca ZUS! Można przeliczyć na nowo emerytury włączając deputat węglowy i Kompania będzie miała spokój z byłymi pracownikami , niech zajmie się tym ZUS.

  • gpz 22 lutego 2014 12:20:29
    Profile Avatar

    Weigel powinno się dostawać przez 10 lat na emeryturze po upływie 10 lat węgla nie dostajemy i po kłopocie niech uczciwie dostana wszyscy na emeryturze a nie jeden bierze 30 lat a drugi niedostanie nic.ZRÓBCIE TAK JAK NAPISAŁEM BĘDZIE SPRAWIEDLIWIE TYLE NIE UMIECIE ZROBIĆ.

  • Lukas 22 lutego 2014 11:27:32
    Profile Avatar

    zabrać emerytą węgiel i tyle !!! nie dosc że emerytury maja po 3500 zł to jeszcze węgiel im potrzebny KHW też powinien o tym pomyśleć !!

  • emeryt-slusorz 22 lutego 2014 09:58:30
    Profile Avatar

    skonczcie juz z tumi emerytami ----------to co oni sa winni kryzysu w kompani .

  • ala 22 lutego 2014 09:03:04
    Profile Avatar

    Ludzie dadzą, jeśli trzeba. Ale zacznijmy od wynagrodzenia prezesów.

  • EJTQL
    user