Związkowcy wzywają rządzących do uchwalenia nowelizacji ustawy górniczej

fot: Krystian Krawczyk

Ściana B-2 w pokładzie 401 kopalni Budryk w Ornontowicach daje średnio 3,5 tys. t węgla na dobę. Eksploatacja prowadzona jest systemem podłużnym z zawałem stropu. Ze względu na ochronę powierzchni ściana ma 2 m wysokości, a jej nachylenie nie przekracza 9 st. W tym rejonie górnicy mają do czynienia praktycznie z wszystkimi zagrożeniami naturalnymi, a więc I stopniem zagrożenia tąpaniami, klasą B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I stopieniem zagrożenia wodnego oraz IV kategorią zagrożenia metanowego

fot: Krystian Krawczyk

W związku z informacją o przesunięciu na wniosek ministra energii posiedzenia komisji w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, związkowcy z ZZ Przeróbka wyrażają stanowcze oburzenie i sprzeciw.

-  Każda bowiem zwłoka ustanowienia tej ustawy zagraża stabilności całego sektora paliwowo - energetycznego, a także sprzyja wybuchowi niespotykanego dotąd niezadowolenia społecznego. Działając zatem w imieniu pracowników górnictwa węgla kamiennego oraz ich rodzin, Związek Zawodowy Przeróbka  wzywa władze Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego zapewnienia uchwalenia projektu tej ustawy z uwzględnieniem postulatów strony społecznej oraz zapisów Umowy Społecznej, i doprowadzenia do jej wejścia w życie najpóźniej z dniem 1 stycznia 2026 r. - pisze Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący ZZ Przeróbka.

Dodaje: - Podstawą naszego wezwania jest konieczność ochrony bezpieczeństwa strategicznego, technicznego i społecznego państwa oraz zapewnienia zgodności procesu transformacji z zasadami Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.

Związkowcy podkreślają w liście skierowanym do Marszałka Sejmu, przewodniczącego Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, premiera, ministra energii, prezydenta RP, że  brak wejścia w życie ustawy od 1 stycznia 2026 r. zablokuje finansowanie zaplanowanej i uzgodnionej społecznie redukcji produkcji z nowym systemem wsparcia i dopłat oraz środków związanych z likwidacją kopalń i zakładów górniczych w tym KWK „Bobrek” oraz zabezpieczenia kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym, a także istniejące zobowiązania uczyni wymagalnymi, co doprowadzi do nieuchronnej upadłości spółek węglowych.

- Skutkiem będzie realne tsunami społeczne i ryzyko utraty bezpieczeństwa energetycznego kraju w tym blackout, a także katastrof górniczych, zalewania czynnych zakładów, powstawania zapadlisk oraz szkód górniczych w infrastrukturze i zabudowie – z ogromnymi kosztami dla budżetu państwa i samorządów - piszą związkowcy.

Ich zdaniem projektowana ustawa musi zagwarantować stabilne funkcjonowanie i rozwój kopalń węgla energetycznego i koksowego (w szczególności kopalń perspektywicznych mających funkcjonować do roku 2049, a także Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.), ponieważ węgiel koksowy jest surowcem krytycznym dla hutnictwa stali i przemysłu obronnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.