Blackout w kolejnym kraju. Winne upały?

1711375997 energetyka 1200x800

fot: freepik.com

Ukraina została podłączona do jednolitej sieci Unii Europejskiej na początku rosyjskiej inwazji, pod koniec lutego 2022 r.

fot: freepik.com

Do „całkowitej awarii” prądu doszło w poniedziałek, 11 sierpnia, w Iraku z powodu „rekordowych upałów” oraz wzrostu konsumpcji energii elektrycznej, który doprowadził do awarii dwóch linii przesyłowych. Takie informacje przekazało tamtejsze Ministerstwo Elektryczności. Tymczasem w Bagdadzie oraz w środkowej i południowej części kraju temperatura sięgała nawet 50 stopni C.

System energetyczny kraju nie wytrzymał wzrostu poboru energii przez m.in. klimatyzatory. Potężna awaria dotknęła m.in. prowincję Kerbala. Tam, jak informuje resort energii, ściągają w tym tygodniu miliony pielgrzymów.

Irak to jeden z największych na świecie producentów ropy naftowej. Ma kłopoty z zapewnieniem prądu obywatelom od czasu amerykańskiej inwazji w 2003 r. i obalenia reżimu Saddama Husajna.

W marcu prezydent USA Donald Trump uchylił porozumienie umożliwiające Irakowi płacić za prąd z Iranu. Bagdad jest też bardzo zależny w produkcji energii od importu gazu z Iranu. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.