Zabrze: w wieży ciśnień powstanie Ośrodek Dokumentacji Górniczej

fot: Witold Gałązka/ARC

Porozumienie uroczyście podpisali szefowie WUG i Muzeum Górnictwa Węglowego Adam Mirek i Bartłomiej Szewczyk w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik

fot: Witold Gałązka/ARC

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Porozumienie w sprawie utworzenia w Zabrzu Ośrodka Dokumentacji Górniczej podpisano uroczyście w poniedziałek, 25 czerwca, w Zabrzu na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w zabytkowej rozdzielni i hali sprężarek szybu Carnall przy ul. Wolności.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Grzegorz Tobiszowski - wiceminister energii, Adam Mirek - prezes WUG i Piotr Wojtacha - wiceprezes WUG, Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk - szef Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Włodziemierz Mosór - dyrektor Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej Wyższego Urzędu Górniczego.

Obecni byli też przedstawiciele środowiska naukowego (z prof. Józefem Dubińskim) oraz spółek wydobywczych (wiceprezesi PGG - Piotr Bojarski i JSW - Tomasz Śledź).

Utworzenie Ośrodka Dokumentacji Górniczej jest rezultatem współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Ośrodek zlokalizowany będzie na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy ul. Zamoyskiego 2 – w budynku wieży ciśnień po jej remoncie i adaptacji do potrzeb nowej instytucji.

Głównym zadaniem ODG będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych.
- Jest to zadanie szczególnie istotne w kontekście aktualnej restrukturyzacji przemysłu ciężkiego i zachodzących na Górnym Śląsku zmian społeczno-gospodarczych - podkreślają inicjatorzy.

Zadaniem ODG będzie również prowadzenie szeroko zakrojonych badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. W tym celu w ramach odrębnego projektu Muzeum Górnictwa Węglowego zakupi i wyposaży ośrodek w skanery, aparaty i sprzęt komputerowy.

Dodatkowo planowane jest skonstruowanie internetowej platformy wymiany informacji, dzięki której zainteresowani uzyskają publiczny dostęp do wybranych dokumentów górniczych i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej.

Współpraca między Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu a Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach ma odbywać się m.in. przez wymianę informacji w zakresie zebranych zbiorów, dostęp do archiwum, możliwość konsultacji merytorycznych, a także udostępnianie zbiorów metodą cyfrową - informują pomysłodawcy utworzenia Ośrodka Dokumentacji Górniczej.

W galerii: uroczystość podpisania porozumienia o utworzeniu Ośrodka Dokumentacji Górniczej między WUG a MGW, Muzeum Górnictwa Węglowego, zabytkowa hala sprężarek szybu Carnall, ul. Wolności 410, poniedziałek 25 czerwca 2018 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal netTG.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.