Zabrze: W pokopalnianej dzielnicy wielkie inwestycje dla przyszłych lekarzy

1754489283 img 20250806 112320

fot: UM w Zabrzu

Budynki w Rokitnicy są świadkami rozwoju medycyny

fot: UM w Zabrzu

Lista korzyści z rozbudowy w Rokitnicy kampusu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest długa. Zyska jakość kształcenia, bo inwestycja zrówna jego poziom z wysokimi, współczesnymi standardami i da Uczelni możliwość zwiększenia liczby studentów. Nie stracą też Zabrzanie. Miasto umocni swoją pozycję ośrodka medycznego, naukowego i akademickiego, wypięknieją zabytkowe budynki, a do dyspozycji mieszańców będzie nowoczesna hala sportowa.

Śląski Uniwersytet Medyczny na swój projekt rozbudowy, modernizacji i wyposażenia obiektów dydaktycznych pozyskał z Krajowego Planu Odbudowy aż 190 mln zł. Większą część tej kwoty – ponad 105 mln zł – zainwestuje w nieruchomości przy ulicy Jordana 19 i 38. Łączny koszt realizacji planów w Zabrzu to prawie 130 mln zł.

Dawny szpital i ośrodek wypoczynkowy Spółki Brackiej, po wojnie kolebka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wkrótce połączą piękno modernistycznej i eklektycznej architektury z wnętrzami dostosowanymi do potrzeb studentów oraz nowoczesnym wyposażeniem, zapewniającym najwyższą jakość kształcenia.

- Budynki w Rokitnicy są świadkami rozwoju medycyny, ale przede wszystkim ciągłości misji, którą jest pomoc i służba drugiemu człowiekowi. Decyzja z 1948 r. o utworzeniu uczelni i kształceniu lekarzy w dużym, przemysłowym mieście była słuszna pod każdym względem. Jej realizację utrudniał jednak brak kadry naukowej. Urok Rokitnicy zrobił natomiast swoje i do Zabrza, by kształcić studentów, przyjechali wybitni polscy lekarze, prawdziwe autorytety medyczne. Takie dziedzictwo, takie obiekty – piękne i zabytkowe - to zobowiązanie w stosunku do przeszłości, ale i do przyszłości. Jesteśmy zobligowani, by rewitalizować nieruchomości w Zabrzu. Od dawna staramy się tworzyć tu przestrzeń, w której historia jest szanowana, a kształcenie studentów stoi na wysokim poziomie. Na przełomie lat 80. i 90., z powodu niedostosowania do standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego, musieliśmy opuścić jeden z naszych budynków. Teraz trwa jego remont. Wkrótce będzie adaptowany do nowej funkcji – nowoczesnego centrum symulacji medycznej. Z postawioną obok halą sportową i aulą stworzą Centrum Szkolenia Służb Ratunkowych. Zabytkowy kampus, harmonijne połączony z nowoczesną przestrzenią, stanie się wspaniałą wizytówką Zabrza. Bardzo dziękuję pani Ewie Weber za zaangażowanie, pomoc i współpracę od początku pełnienia funkcji w Zabrzu. Ta gotowość do współdziałania jest szczególnie ważna w kontekście zmian dokonywanych w kampusie – mówiła prof. dr hab. Alicja Grzanka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Za prawie 14 mln zł zmodernizowane zostaną pomieszczenia dwóch katedr na Wydziale Nauk Medycznych, a sale symulacyjne niskiej i wysokiej wierności przejdą remont za 13 mln zł. Największym przedsięwzięciem będzie budowa auli dydaktycznej i hali sportowej, które stworzą Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych. Sportowa część nowego obiektu, ze ścianką wspinaczkową, będzie dostępna również dla mieszkańców. Do Zabrza trafią też 4 unity stomatologiczne, warte 400 tys. zł.

- Jestem pod wrażeniem tego, co jest w planach, które zrealizowane, radykalnie zmienią kampus oraz tego jak dobrze uczelnia kształci studentów. Jesteście Państwo świetnymi dydaktykami. Ściągacie do Zabrza młodych ludzi z różnych stron kraju i świata. Liczę, że wasi studenci, później lekarze, ratownicy medyczni zostaną w naszym mieście i że w ten sposób zdobędziemy kolejnych mieszkańców zaangażowanych w życie społeczne – mówiła dr Ewa Weber, pełniąca funkcję prezydenta Zabrza.

Obecność Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu od dawna przekłada się na realne korzyści dla miasta. Gdy w innych, z powodu braków kadrowych, zamykane są szpitalne oddziały, zabrzańskie placówki pracują bez zakłóceń, a Szpital Kliniczny nr 1 – baza dydaktyczna Uczelni - rozbudowuje się.

– To moje marzenie, na razie jeszcze nie plan. Chciałbym, by Akademickie Centrum Stomatologii, dziś funkcjonujące w dwóch lokalizacjach, również znalazło swoją siedzibę w Rokitnicy – mówił prof. dr hab. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.