Z szacunkiem do historii

fot: Maciej Dorosiński

Powstający hotel ma mieć 184 pokoje, ponadto w obiekcie będą się znajdować: sala wystawienniczo-konferencyjna, pomieszczenia biurowe oraz spa i gabinety odnowy biologicznej zlokalizowane w podziemiach historycznej części budynku

fot: Maciej Dorosiński

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

Rewitalizacja to słowo, które w Sosnowcu w ostatnim czasie jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Wszystko to za sprawą wielomilionowych inwestycji, które zmieniają wizerunek miasta, mogącego pochwalić się bogatymi tradycjami górniczymi.

Po sosnowieckiej kopalni Niwka-Modrzejów pozostał tylko szyld, który przypomina, że kiedyś w tym miejscu wydobywano węgiel. Na bazie dawnej dyspozytorni i budynku bhp powstał jednak Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny. Nieistniejąca już kopalnia Sosnowiec także zyskała "drugie życie", od września tego roku będzie funkcjonować jako centrum wspinaczkowe. Po drugiej stronie ulicy w oczach rośnie natomiast hotel, który powstaje w wyniku przebudowy obiektów byłej kopalnianej elektrowni.

Od węgla do farmacji
Kopalnia Niwka-Modrzejów swoje wydobycie zakończyła 13 lat temu. Od tego czasu pokopalniane obiekty popadały w ruinę. Nadzieja dla nich pojawiła się w lipcu ubiegłego roku, kiedy gmina Sosnowiec podpisała umowę z firmą Skanska na budowę Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 32 mln zł, a jej realizacja była możliwa dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie z unijnej kasy wyniosło ponad 83 proc. Prace przebiegały w ekspresowym tempie. Przebudowa rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku i już po sześciu miesiącach budynki uzyskały nowy wygląd.

- W tej chwili trwa odbiór poszczególnych etapów budowy. Myślę, że potrwa to jeszcze przez około dwa tygodnie. Kolejnym krokiem będzie wybór operatora budynków, a potem pomieszczenia będą mogli zajmować najemcy. Mogę zdradzić, że zainteresowanie z ich strony jest duże - mówi Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta w sosnowieckim magistracie.

Budynek, który powstał na bazie dawnej dyspozytorni, ma 1400 m kw. powierzchni użytkowej. Panują w nim sterylne warunki, a pomieszczenia są przystosowane do produkcji farmaceutycznej. Pomieszczenia znajdujące się w drugim budynku, którego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 4600 m kw., są natomiast dostosowane do wysoko wyspecjalizowanej produkcji.

Trzygwiazdkowa elektrownia
Elektrownia Hrabia Renard została zbudowana w 1903 r. i była przypisana do zakładu górniczego, a do 1913 r. zasilała także całe miasto. Jest to charakterystyczny budynek z czerwonej cegły, z dużymi oknami i neogotycką wieżą. Po zmianach restrukturyzacyjnych, jakimi zostało objęte górnictwo, trafił do rąk Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Będzinie. Ciekawa architektura elektrowni zaintrygowała Sławomira Stańca, który w 2009 r. odkupił nieruchomość od SRK z założeniem budowy hotelu na bazie budynku.

- Stara elektrownia ma być "duszą" tego obiektu. To jedno z podstawowych założeń, które towarzyszy budowie. W żaden sposób nie chcemy zatracić historycznego i zabytkowego charakteru tego miejsca. Ona ma przypominać o historii rozwoju przemysłu w Zagłębiu - mówi Wiesław Wiatrak, koordynator projektu.

Budowę, która ma na celu przekształcenie elektrowni w trzygwiazdkowy hotel, rozpoczęto w maju 2010 r., po uzyskaniu stosownych pozwoleń. Finał jest zaplanowany na przyszły rok.

Wspinaczka w cieniu wieży szybowej
Za sprawą sosnowieckiego biznesmena Wojciecha Banasika i jego syna Piotra zlikwidowana kopalnia Sosnowiec stanie się centrum wspinaczkowym. Pierwsze prace na terenie zakładu rozpoczęły się w lipcu 2010 r. Wyburzono wówczas budynki administracyjne należące do kopalni. Po zakładzie zostały jedynie wieża szybu Anna oraz elementy nadszybia, którego szkielet został wykorzystany na potrzeby centrum wspinaczkowego.

- W tej chwili skupiamy się na pracach wykończeniowych wewnątrz obiektu. Wygląd elewacji także ulegnie pewnym zmianom, bo pojawi się na niej logo i element graficzny, który będzie związany z kopalnią - mówi Piotr Banasik.

Na pytanie, związane z realizowaną po sąsiedzku inwestycją na terenie elektrowni Hrabia Renard, Banasik odpowiada: - Ja osobiście bardzo się cieszę. Myślę, że to sąsiedztwo przyniesie obu stronom wiele korzyści, przede wszystkim skorzysta na tym jednak miasto, bo dzięki temu zmienia się jego wizerunek, przy czym nie ma odcinania się od górniczych tradycji. Cieszę się również z tego, że tereny po kopalni Niwka-Modrzejów zmieniły się nie do poznania. Powstający tam park to duża szansa dla miasta.

W galerii: Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, elektrownia hrabia Renard oraz kopalnia Sosnowiec. Kwiecień 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - Trybuna Górnicza)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.