Wyspa Wolin z górniczym potencjałem

fot: Tomasz Rzeczycki

Zwały węgla na nabrzeżu w Świnoujściu

fot: Tomasz Rzeczycki

Ropa naftowa, wody mineralne, piasek czy też skała wapienna wydobywane były, bądź są nadal na terenie wyspy Wolin. Wyspa, kojarząca się z nadmorskim wypoczynkiem i miejscowym parkiem narodowym, ma spore tradycje górnicze. Spotkać na niej można też zwały węgla kamiennego pochodzącego z importu.

Współczesne wolińskie górnictwo to przede wszystkim przemysł naftowy. Pod wschodnie wybrzeże wyspy sięga złoże ropy naftowej Kamień Pomorski. Obejmuje ono teren na południe od Międzywodzia, koło wsi Zastań. Eksploatacja złoża rozpoczęta została w 1972 r. i trwa nadal. Użytkownikiem złoża jest płocki koncern Orlen.

Na drugim końcu wyspy Wolin też leży Świnoujście. Miasto zyskało na rozpoznawalności w minionych latach za sprawą gazoportu, czyli terminala do przyjmowania statków przywożących skroplony gaz ziemny. Mniej osób ma świadomość, że gaz ziemny można wydobywać na miejscu. Na terenie Świnoujścia są bowiem udokumentowane, wstępnie rozpoznane złoża gazu. Jedno z nich noszące nazwę Przytór zajmuje 78,5 hektarów i znajduje się koło stacji kolejowej Świnoujście Przytór. Jest też złoże Międzyzdroje-W, usytuowane w lesie częściowo na terenie miasta Międzyzdroje, a częściowo w Świnoujściu. Ono również zostało wstępnie rozpoznane.

Na wyspie Wolin rozpoznane zostały złoża wód mineralnych. Uzdrowisko Kamień Pomorski w przeszłości użytkowało złoże noszące nazwę Międzywodzie (Kamień Pomorski IG-1). Znajduje się w nim woda chlorkowo-sodowa, bromkowa, jodkowa z podwyższoną zawartością żelaza i litu

Skoro wyspa Wolin jawi się jako istne królestwo piasku, to czy nie eksploatowano tej kopaliny na jej terenie? Owszem. Na północ od miasta Wolin przy drodze w stronę Międzywodzia znajduje się niewielkie złoże piasków Wolin, o powierzchni 8,63 hektarów.

Możliwe do odnalezienia są pozostałości po historycznym górnictwie. Najokazalszym jest Jezioro Turkusowe koło wsi Wapnica, czyli zalane wyrobisko kopalni kredy. Jezioro zajmuje 6,74 hektara. Eksploatację prowadzono tam do 1954 r. Obok jeziora prowadzi znakowany szlak turystyczny z Międzyzdrojów. Niedaleko znajdują się też niezalane wyrobiska poeksploatacyjne.

Przy tym samym szlaku osobliwą pozostałością działalności górniczej stała się stalowa brama składająca się z dwóch wysokich słupów, na których u góry umieszczono podłużną metalową siatkę z napisem PKN Mielec Kopalnia Międzyzdroje. To pamiątka po krótkim epizodzie wydobycia ropy naftowej na południe od nadmorskiego kurortu.

Wyspa Wolin ma też pewne związki z górnictwem węglowym. Co robili bytomscy górnicy na wyspie Wolin? Otóż przez lata we wsi Międzyzdroje funkcjonował dom wczasowy, którego gospodarzem była Kopalnia Węgla Kamiennego Dymitrow z Bytomia, czyli późniejsza KWK Centrum. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w kioskach w Międzyzdrojach można było nabyć gazety codzienne wydawane w Katowicach, takie jak Dziennik Zachodni czy Trybuna Robotnicza. Sprowadzano je z myślą o górnośląskich górnikach, aby mogli na wczasach mieć dostęp do wiadomości ze swojego regionu.

Współcześnie łatwiej niż górników można dojrzeć na wyspie Wolin zwały importowanego węgla. Dobrze je widać z tarasu widokowego latarni morskiej w Świnoujściu.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.