Wśród najważniejszych inwestycji Urzędu Morskiego w Szczecinie pogłębienie toru wodnego

fot: Krystian Krawczyk

We wrześniu br. przeładowano o 197,7 tys. ton ładunków więcej niż w tym samym czasie w 2019 r., kiedy obsłużono 2 576,4 tys. ton

fot: Krystian Krawczyk

- Prace przy pogłębieniu toru wodnego Szczecin - Świnoujście i poprawa infrastruktury w małych portach - to niektóre z ważniejszych inwestycji Urzędu Morskiego w Szczecinie, które będą prowadzone w 2021 r.

Wśród najważniejszych inwestycji, które będą kontynuowane w br. jest modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra - poinformował Urząd Morski w Szczecinie.

W 2021 r. trwać tam będą prace pogłębiarskie, a urobek będzie odkładany w formie wysp na Zalewie Szczecińskim. Planowane są dalsze prace przy formowaniu wysp i ich obrzeży. W ramach projektu wykonywana jest również modernizacja obiektów Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. W tym roku realizowane będą prace wykończeniowo - instalacyjne oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu. Inwestycja na terenie Bazy ma zostać zakończona w pierwszym półroczu 2022 r.

Kolejną istotną inwestycją jest poprawa infrastruktury w małych portach: Mrzeżyno, Niechorze, Lubin i Trzebież. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 45,9 mln zł, z czego blisko 34,4 mln zł to unijne dofinansowanie. Inwestycje obejmują przebudowę falochronu zachodniego i wschodniego wraz z umocnieniem brzegowym wschodnim w Mrzeżynie, rozbudowę pomostu rybackiego w Niechorzu, przebudowę nabrzeża południowego w basenie rybackim w morskim porcie w Lubinie i przebudowę nabrzeża postojowego rybackiego w basenie nr 1 oraz nabrzeża postojowego rybackiego w basenie nr 2 w Trzebieży.

W pierwszej połowie 2021 r. ma zakończyć się zakup jednostek pływających służących poprawie bezpieczeństwa, który jest współfinansowany przez UE. W ramach przedsięwzięcia już zakupiono dwie łodzie pneumatyczne służące do kontroli oznakowania nawigacyjnego, inspekcji i kontroli oraz współdziałania w akcjach ratowniczych, a także łódź hydrograficzną do prowadzenia pomiarów batymetrycznych i monitorowania głębokości. W 2021 r. natomiast urząd planuje kupić stawiacz pław przeznaczony do obsługi pływającego oznakowania nawigacyjnego oraz jednostkę z refulatorem, do eliminowania wypłyceń i utrzymania bezpiecznych głębokości na torach wodnych. Wartość projektu wynosi prawie 18,3 mln zł, z czego 85 proc. środków to unijne dofinansowanie.

W ramach wieloletniego Programu Ochrony Brzegów Morskich w br. planowane jest m.in. wykonanie sztucznego zasilania plaży w Ustroniu Morskim i Kołobrzegu, budowa opasek brzegowych w Międzywodziu i Kołobrzegu, zabezpieczenie zatoki erozyjnej w Jarosławcu, wymiana ostróg w Dziwnowie oraz laserowe skanowanie brzegu. Wartość prac w tym roku to ponad 15 mln zł.

Ze środków budżetowych urzędu zostaną wykonane zjazd techniczny na plażę oraz sztuczne zasilanie w Międzyzdrojach.

Z kolei w ramach programu Utrzymanie morskich dróg wodnych w rejonie ujścia Odry w latach 2019 - 2028 w br. będzie realizowane m.in. bieżące utrzymanie pól refulacyjnych, prace czerpalno - refulacyjne na torze podejściowym do Świnoujścia i torze wodnym Świnoujście - Szczecin, budowa ostrogi na polu D, prace remontowe na ostrodze palisadowej w Karsiborze i remont pierwszej bramy torowej. W br. na ten cel przeznaczone jest ok. 15 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.