Wrochna: Polska już skutecznie uniezależniła się od rosyjskiego gazu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Unia Europejska jest świadoma tego, że ze stalą i z hutnictwem jest problem - podkreślił wiceminister przemysłu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- Polska nie tylko chroni własne interesy, ale też wzmacnia solidarność energetyczną całej Unii Europejskiej – wskazuje Wojciech Wrochna, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, komentując decyzję PE w sprawie mapy drogowej odejścia Wspólnoty od surowców z Rosji. 

Podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Komisja Europejska przedstawiła plan stopniowego i skoordynowanego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiej energii. W dokumencie znalazły się m.in. postulaty wprowadzenia zakazu zawierania nowych umów na dostawy rosyjskiego gazu do końca 2025 r. oraz nakazu stopniowego wycofywania się unijnych podmiotów z dotychczas zawartych umów do końca 2027 r. Mapa drogowa w kierunku zakończenia importu energii z Rosji została opublikowana przez KE 6 maja 2025 r.

W odniesieniu do gazu ziemnego Plan zakłada także  zwiększenie transparentności, monitoringu i identyfikowalności importu z Rosji. Zgodnie z planem KE w przyszłym miesiącu zaprezentuje projekt przepisów dotyczących obowiązku raportowania informacji dotyczących kontraktów z Rosją (wolumen, czas obowiązywania) przez firmy do krajowych władz i KE. Wprowadzony zostanie także obowiązek wymiany danych w zakresie rzeczywistego importu rosyjskiego gazu między organami celnymi, urzędami energetycznymi i bezpieczeństwa oraz Komisją.

Komisja planuje także nałożenie obowiązku na państwa członkowskie dotyczącego opracowania krajowych planów odejścia od rosyjskiego gazu oraz dalsze wspierania uniezależnianie się UE od rosyjskiego gazu m.in. poprzez rozwój mechanizmu agregacji popytu umożliwiającego wspólne zakupy gazu przez europejskie firmy, co wzmocni pozycję negocjacyjną UE i pozwoli uzyskać lepsze warunki cenowe oraz lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury – maksymalizacja efektywności pracy terminali LNG, gazociągów i magazynów gazu, zwłaszcza w kontekście przesyłu gazu z nowych źródeł między państwami członkowskimi.

- Polska już dziś jest przykładem państwa, które skutecznie uniezależniło się od rosyjskiego gazu. Dzięki inwestycjom takim jak rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, uruchomienie Baltic Pipe czy budowa interkonektorów z sąsiadami – zapewniliśmy sobie realne bezpieczeństwo energetyczne. Teraz, jako aktywny uczestnik unijnych działań na rzecz pełnej dywersyfikacji i wspólnych zakupów gazu, wspieramy inne państwa w odchodzeniu od rosyjskich dostaw. Polska nie tylko chroni własne interesy, ale też wzmacnia solidarność energetyczną całej Unii Europejskiej – wskazuje wiceminister Wojciech Wrochna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.