Wieliczka: górnictwo w sztuce, sztuka w górnictwie

1394091946 kopalnia teofil ociepka muzeumzupkrakowksichwieliczka

fot: Muzeum Żup Krakowskich

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. obraz "Kopalnia" autorstwa Teofila Ociepki

fot: Muzeum Żup Krakowskich

W samo południe w piątek (7 marca) w Zamku Żupnym w Wieliczce zostanie otwarta wystawa "Górnictwo w sztuce, sztuka w górnictwie" - poinformowało portal górniczy nettg.pl Muzeum Żup Krakowskich. Będzie ona przedstawiać dzieła sztuki związane z różnymi dziedzinami górnictwa, m.in. solnego, węglowego, naftowego oraz kruszcowego.

Świat kopalni, pogrążony w mroku i nieco tajemniczy, będzie można zobaczyć na wystawionych rysunkach, akwarelach, obrazach olejnych oraz grafikach. Ponadto zaprezentowane zostaną rzeźby wykonane w drewnie, węglu i soli

Wystawa ma pokazać, że podziemne miejsca pracy mogą stanowić źródło fascynacji, budzić podziw dla wysiłku ludzi prostych, a zarazem odważnych - stając się inspiracją dla artystów.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną nie tylko dzieła malarzy profesjonalistów: Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Dudy-Gracza, ale także artystów - amatorów, m.in. Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika czy Władysława Lucińskiego - górników polskich kopalń, twórczo realizujących swoje wizje mimo braku artystycznego wykształcenia.

Wyróżniającą się wśród nich postacią jest Teofil Ociepka - najwybitniejszy obok Nikifora polski prymitywista. Jego niezwykły obraz "Kopalnia" zawiera, obok typowej kopalnianej scenerii, zaskakujące wyobrażenia wielkich, fantastycznych potworów o jaszczurczych ciałach, nadając kompozycji baśniowy charakter z pogranicza jawy i snu.

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Transport wykorzysta tereny kopalń? Prezes Kolei Śląskich: Będą bardzo pożądane

To ma być przykład transformacji terenów pogórniczych. W Gliwicach-Bojkowie, na terenie dawnej infrastruktury kopalni Sośnica, powstanie baza Kolei Śląskich. O przemianie tego miejsca i przyszłości podobnych terenów rozmawialiśmy z prezesem spółki Krzysztofem Klimoszem.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Kwestie handlu emisjami EU ETS wymagają nowych decyzji

Przyszłość Funduszu Modernizacyjnego powinna być jednym z istotnych elementów dyskusji o rewizji EU ETS.