Węgiel nadal na topie, a Śląskie jest bardziej eko niż reszta kraju

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Światowe zapotrzebowanie na węgiel będzie co roku osiągać nowe rekordy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków nie pozostawia złudzeń – nadal ogromna liczba Polaków do ogrzewania swoich domów używa węgla i to się szybko nie zmieni. W sumie do ewidencji wpisano niemal 17,5 mln źródeł ciepła. Teoretycznie najliczniejsze są urządzenia spalające gaz (28 proc.), ale węgiel jako paliwo został ukryty w kilku kategoriach.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to rejestr źródeł ciepła używanych do ogrzewania w budynkach mieszkalnych i publicznych oraz lokalach usługowych, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. CEEB powstał w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

W 2021 roku było w Polsce 15,4 mln mieszkań zlokalizowanych w 6,9 mln budynków (6,3 mln stanowiły budynki jednorodzinne, a 558,4 tys. – bloki i kamienice).

W CEEB są takie rodzaje ogrzewania: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolno stojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnia, kuchnia węglowa, pompa ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Polska wcale nie taka zielona

Teoretycznie w Polsce największy jest udział ogrzewania gazowego – 28 proc. Ale w tym przypadku diabeł tkwi w szczegółach. Kolejne źródło ciepła to kotły na paliwo stałe, głównie węgiel, ale też w mniejszym stopniu drewno i pellet (17 proc.). Trzecie miejsce zajmuje ogrzewanie elektryczne (15 proc.).

Następnie koza i kominek na drewno, węgiel, pellet (9 proc.) oraz kocioł na paliwo stałe – 8 proc. (węgiel, drewno, pellet) z automatycznym podajnikiem. Potem miejska sieć ciepłownicza – 6 proc. Piec kaflowy (głównie węgiel) – 6 proc., trzon kuchenny na węgiel – 5 proc., kolektory słoneczne – 3 proc., pompa ciepła – 2 proc., kocioł olejowy – 1 proc.

Opalający domy paliwem stałym najczęściej używają węgla (55,95 proc.). Następnie – drewno kawałkowe (37,03 proc.), pellet drzewny (6,22 proc.).

Widać zamożność mieszkańców

A jak to wygląda w województwie śląskim? Jest ciekawie, bo widać zamożność regionu i jego mieszkańców. Największy jest udział ogrzewania gazowego – 37 proc. Na drugim miejscu jest ogrzewanie elektryczne – 18 proc., na trzecim koza i kominek na drewno, węgiel, pellet (9 proc.). Kolejne źródło ciepła to kotły na paliwo stałe, głównie węgiel, ale też w mniejszym stopniu drewno i pellet (9 proc.).

Następnie kocioł na paliwo stałe – 8 proc. (węgiel, drewno, pellet) z automatycznym podajnikiem. Potem miejska sieć ciepłownicza – 7 proc. Piec kaflowy (głównie węgiel) – 4 proc., trzon kuchenny na węgiel – 3 proc., kolektory słoneczne – 2 proc., pompa ciepła – 2 proc., kocioł olejowy – 0 proc.

Dane pochodzą z września 2025 roku, CEEB jest aktualizowana na bieżąco.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.