W porcie w Świnoujściu rusza budowa przyłącza energetycznego

fot: Krystian Krawczyk

Od 2020 r. udział węgla koksowego w ogólnym wydobyciu wzrośnie do 85 proc.

fot: Krystian Krawczyk

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekazał plac budowy firmie, która wykona w świnoujskim porcie przyłącze energetyczne. Przedsięwzięcie poprzedza rozbudowę i modernizację infrastruktury w portach w Szczecin i Świnoujście.

W porcie w Świnoujściu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przekazał plac budowy firmie Jamp, która wykona tam przyłącze energetyczne - poinformowały w poniedziałek, 11 maja, służby prasowe portu. Przyłącze ma być gotowe pod koniec maja. Jego koszt to ponad 382 tys. zł brutto.

Inwestycja wyprzedza większe przedsięwzięcie Zarządu Portów, czyli rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu. Obejmuje ono: sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną, kanalizację wód opadowych, zasilanie elektroenergetyczne, sieci teletechniczne, sieć przeciwpożarową oraz system odwadniania. Jak tłumaczą przedstawiciele portów, prace uporządkują i uzupełnią infrastrukturę techniczną we wszystkich rejonach portu w Szczecinie i Świnoujściu.

Celem inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną jest zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka rezygnacji z organizacji przeładunku - poinformował port. Inwestycje ograniczą także ryzyko awarii i przestojów. W terminalu promowym w Świnoujściu inwestycja umożliwi zasilanie promów w energię elektryczną z sieci lądowej, co z kolei ograniczy zanieczyszczenie środowiska, szczególnie w zakresie emisji szkodliwych związków siarki i azotu oraz hałasu.

Z informacji portu wynika, że modernizacji poddawana jest także sieć ciepłownicza i dostarczająca wodę pitną. Prace mają podnieść niezawodność systemu grzewczego oraz ograniczyć w znaczny sposób straty w zużyciu energii cieplnej. Według portu pozwoli to dostarczać energię po możliwie najniższych kosztach.

Zarząd Portów inwestuje w uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz wyposażanie nowych terenów portów Szczecin i Świnoujście w infrastrukturę odprowadzania ścieków sanitarnych i deszczowych. Celem jest ograniczenie zanieczyszczenie morza przez podział kanałów na deszczowe i sanitarne. W Świnoujściu infrastruktura kanalizacyjna zostanie przystosowana do odbioru zanieczyszczeń ze statków; zlikwidowana zostanie istniejąca oczyszczalnia, a ścieki będą przekierowane na oczyszczalnię miejską. W Szczecinie kanalizacja sanitarna z Półwyspu Katowickiego zostanie włączona do istniejącej sieci odprowadzającej ścieki do oczyszczalni Spółki Wodnej Miedzyodrze.

Planowany koszt całego projektu to blisko 91,5 mln zł netto, z czego 59 proc. ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.