W hołdzie zmarłym przed rokiem górnikom z Zofiówki odsłonięto tablicę

W hołdzie zmarłym rok temu w kopalni Zofiówka górnikom odsłonięto pamiątkową tablicę. Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypomniał, jak przebiegała dramatyczna akcja ratunkowa.

- Dwóch górników udało się uratować, to był cud. Oni narodzili się wtedy na nowo. Niestety kolejnych pięciu naszych pracowników mimo heroicznego wysiłku włożonego w operację ratunkową zginęło. Odeszło na wieczną szychtę – mówił prezes Ozon.

Przypomniał, że w sumie w poszukiwanie zaginionych górników było zaangażowanych 2500 osób.

- Chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy byli wtedy z nami. Z całego serca dziękuję tym, którzy brali bezpośredni udział w akcji ratowniczej, pracowali w ogromnym stresie, pod presją czasu, własnego sumienia. W szczególności dziękuję ratownikom za odpowiedzialną i pełną poświęcenia pracę, którą wykonywali w stałym zagrożeniu. Dzisiaj chylę przed wami czoło. Docierały do nas oferty pomocy, słowa wsparcia z wielu środowisk. Dziękuję za okazaną pomoc marynarce wojennej, straży pożarnej, policji i wojsku – podkreślił prezes Ozon.

Specjalne podziękowania złożył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrom Krzysztofowi Tchórzewskiemu i Grzegorzowi Tobiszowskiemu.

- Dziękuję również pracownikom JSW i mieszkańcom. Czuliśmy waszą troskę i zainteresowanie. Ta solidarność i wsparcie były dla nas niezwykle ważne. Wam dziennikarzom dziękuję za rzetelny przekaz i poszanowanie rodzin górników. Dzięki waszym relacjom o tragedii w Zofiówce mówiono w całym kraju – mówił prezes JSW.

Dodał, że dzisiaj wspominamy ten tragiczny dzień, kolegów, których już nie ma.

- Trudno wyrazić smutek z powodu utraty oddanych pracowników, ale jeszcze trudniej opisać ból, jaki każdego dnia przeżywają ich rodziny z powodu utraty ojców, mężów i synów. Ta odsłaniana dzisiaj tablica ma upamiętnić wszystkie ofiary wypadków górniczych w kopalni Zofiówka. Chcemy im oddać hołd i szacunek. Niech będzie symbolem pamięci, ale także ciężkiej i niebezpiecznej pracy, jaką każdego dnia wykonują górnicy – podsumował Daniel Ozon.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.