Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

5.93 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.30 PLN (-1.67%)

KGHM Polska Miedź S.A.

302.80 PLN (-0.41%)

ORLEN S.A.

132.92 PLN (+0.58%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.47 PLN (+1.63%)

Enea S.A.

22.00 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.25 PLN (+1.00%)

Złoto

4 644.50 USD (+0.16%)

Srebro

76.71 USD (+2.73%)

Ropa naftowa

108.81 USD (-2.39%)

Gaz ziemny

2.78 USD (+1.05%)

Miedź

5.93 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

112.00 USD (-0.27%)

Energetyka: Powiało lekko nadzieją w konflikcie Tauron - Rafako

fot: Krystian Krawczyk

Dobra cena energii, to nie jest cena wysoka czy niska - mówi Tomasz Ślęzak

fot: Krystian Krawczyk

W czwartek, 26 stycznia, kontynuowane będą mediacje przed Prokuratorią Generalną RP między Tauronem i Rafako. Te z 24 stycznia trwały niemal 9 godzin. Wszystko to jest wynikiem sporu w sprawie budowy bloku 910 MW w Jaworznie.

Jak już pisaliśmy, rekordowej kwoty – 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowania domaga się Tauron Wytwarzanie od Rafako. Wezwanie do zapłaty wynika z kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Rafako był generalnym wykonawcą tej inwestycji i zdaniem Taurona nie usunął wszystkich zidentyfikowanych wad.

Związkowcy z Rafako obawiają się, że to oznacza utratę pracy przez około 1000 osób i piszą w tej sprawie do premiera. jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, uznał, że nie jest uprawniony do interwencji.

- To jest spór pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, który dotyczy jakości wykonanych zleceń, i szczerze mówiąc, jako minister aktywów państwowych nie mam kompetencji, by ten spór rozstrzygać - powiedział Sasin.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa.

Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. W tym tygodniu spółka ponownie informowała o usterce i wyłączeniu bloku.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia zaangażowana w fundusz dla naukowców

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska 29 kwietnia podpisały umowę o współpracy, której celem jest realizacja wspólnych działań w obszarze ochrony środowiska, rozwoju badań naukowych oraz wzmacniania relacji między nauką a biznesem. Inicjatywa objęta jest patronatem ministra klimatu i środowiska.

Kopalnie węgla na cenzurowanym – aż 647 przypadków zatrzymań

W kopalniach węgla kamiennego najwięcej zatrzymań było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych. Najwięcej wniosków do sądów sporządzili inspektorzy z Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Bez pożyczki z ARP JSW widzi ryzyko utraty płynności w sierpniu

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport roczny. Spółka zwróciła w nim uwagę na ryzyko utraty płynności w sierpniu 2026 roku - przy braku realizacji pożyczki z ARP oraz przy zwiększeniu poziomu zobowiązań handlowych do wysokości dopuszczalnych przepisami prawa.

Rozmowa netTG.pl - odcinek 23 - Bogusław Hutek, przewodniczący "Solidarności" Górniczej

Z Bogusławem Hutkiem, przewodniczącym "Solidarności" Górniczej, porozmawialiśmy o rozmowach dotyczących finansowania PGG i PKW w 2026 roku, pomysłach konsolidacji spółek węglowych, przyszłości węgla w Polsce i Europie czy problemach branży okołogórniczej.