URE: od końca kwietnia ułatwienia w zmianie sprzedawcy energii

fot: Jerzy Chromik/ARC

Mamy nasze zasoby węgla. W najbliższej przyszłości nie widzę możliwości, by nasz miks energetyczny odszedł od niego w sposób istotny - stwierdza Marek Woszczyk

fot: Jerzy Chromik/ARC

Prezes URE dał spółkom obrotu i dystrybucji czas do końca kwietnia na porozumienie ws. zasad stosowania umów kompleksowych - na sprzedaż i dostawę prądu. Chodzi o to, by odbiorca w razie zmiany sprzedawcy, podpisywał tylko jedną umowę, a nie dwie.

- Możliwość zawierania umów kompleksowych jest niezbędna, by odbiorcy mogli szybko i bez problemów zmienić sprzedawcę energii - powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Jak dodał, choć z roku na rok przybywa odbiorców, którzy decydują się zmienić sprzedawcę energii, to jednak - w jego o cenie - proces ten nie następuje tak szybko, jak mógłby, gdyby wprowadzono w życie umowy kompleksowe.

- Po niedawnej analizie sytuacji na rynku okazało się, że umowa kompleksowa praktycznie nie jest dostępna dla odbiorców indywidualnych. I gdy decydują się oni zmienić sprzedawcę, są zmuszeni zawierać zasadniczo dwie umowy - oddzielną na dystrybucję i oddzielną na zakup energii. A to z jednej strony blokuje rozwój konkurencji, z drugiej zaś czyni dla odbiorcy zmianę sprzedawcy skomplikowaną i mniej atrakcyjną ekonomicznie - dodał Woszczyk.

Podkreślił, że skoro rynek oczekuje decyzji o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych, to spółki obrotu muszą tym odbiorcom móc zaoferować zawieranie umów kompleksowych.

- Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielami dystrybutorów energii i spółek obrotu już półtora roku temu i wydawało się, że system umów kompleksowych zacznie szybko funkcjonować - zaznaczył.

Prezes URE uważa, że sytuacja na rynku hurtowym, na którym ceny energii utrzymują się na niskim poziomie, sprzyja podjęciu decyzji o uwolnieniu cen energii dla gospodarstw domowych. Zaznaczył jednocześnie, że bez rozpowszechnienia umów kompleksowych i zmian w prawie nie uwolnieni cen energii dla gospodarstw domowych.

- Konieczne jest nowe ustawodawstwo, czyli przyjęcie przez parlament tzw. trójpaku energetycznego (Prawo energetyczne, gazowe i ustawa o OZE), dzięki czemu możliwe będzie m.in. zagwarantowanie odbiorcom wrażliwym, czyli tym o najniższych dochodach, ochrony przed odłączeniem prądu z powodów ekonomicznych - wyjaśnił.

- Dlatego trudno dziś określić, czy będzie w tym roku jeszcze możliwa decyzja o uwolnieniu cen dla gospodarstw domowych. Choć bardzo bym sobie tego życzył - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.