Ubóstwu energetycznemu można w miarę szybko zaradzić

fot: Andrzej Bęben/ARC

Problem niskiej emisji dotyczy kilku milionów Polaków o bardzo różnym statusie materialnym. Dlatego wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem i narzucenie droższych rozwiązań wydaje się być atrakcyjne propagandowo, ale zupełnie nieżyciowe

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nadal aż co dziesiąte gospodarstwo domowe (1,3 mln) dotknięte jest ubóstwem energetycznym. 380 tys. z nich ogrzewa swoje domy i mieszkania piecami na węgiel lub drewno. Te osoby dużo częściej są narażone na choroby układów oddechowego, ruchu i krążenia. To efekt niedogrzania pomieszczeń i wilgoci. Czy ten problem można skutecznie rozwiązać? Receptę przygotował Instytut Badań Strukturalnych.

Jego eksperci w raporcie pt. „Jak poprawić jakość życia osób ubogich energetycznie?” proponują dwa instrumenty.

– Po pierwsze, wprowadzenie zasiłku celowego na czyste ogrzewanie. Po drugie, pełne finansowanie termomodernizacji i wymiany źródła ciepła oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej budynków wielorodzinnych, co pozwoli kompleksowo ograniczyć skalę ubóstwa energetycznego – zalecają Jakub Sokołowski i Jan Frankowski z IBS.

Wyliczają, że niemal 2,5 mln osób w Polsce mieszka w budynkach z przeciekającym dachem, nieszczelnymi oknami, wilgocią. Ponad 3 mln osób mieszka w niewłaściwie ogrzewanych budynkach. Niemal połowa gospodarstw domowych stosuje nadal piece na węgiel lub drewno jako podstawowe źródło ciepła. Te kotły często są przestarzałe i zwiększają zanieczyszczenie powietrza. Zdarza się, że zagrażają też bezpieczeństwu użytkowników (pożar, zaczadzenie).

Z raportu IBS wynika, że enklawy ubóstwa energetycznego występują głównie tam, gdzie zabudowa jest stara i nie ma sieci ciepłowniczej. Badacze zaobserwowali taką prawidłowość m.in. w Rudzie Śląskiej w mieszkaniowych koloniach robotniczych oraz w Tychach. Brak przystępnego cenowo ogrzewania powoduje, że mieszkańcy korzystają z przestarzałych pieców, paląc w nich opałem niskiej jakości i używają przenośnych grzejników elektrycznych. Budynki, w których mieszkają, są często nieocieplone. Osoby ubogie rzadziej niż inni zlecają przeglądy pieców i wentylacji. Efekt? Jak podaje IBS, w ostatniej dekadzie liczba pożarów spowodowanych niewłaściwą eksploatacją pieca podwoiła się. W 2019 r. było ich 13 tys.

Zjawisku ubóstwa zapobiegać mają też funkcjonujące, rządowe programy Czyste Powietrze i Stop Smog. Zdaniem ekspertów z IBS pierwszy z programów nie oferuje jednak wystarczającej pomocy, by gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji materialnej podjęły termomodernizację i to mimo podwyższonego dofinansowania. Z kolei drugi program, który zakłada pełne finansowanie tak termomodernizacji, jak i źródła ciepła, zainteresował jedynie siedem miast.

Autorzy raportu podkreślają rolę polityki rewitalizacji, która jest dobrym rozwiązaniem problemu ubóstwa wynikającego ze złych warunków mieszkaniowych.

– Zasadne jest utrzymanie lub zwiększenie środków przeznaczonych na remonty komunalnego zasobu mieszkaniowego, a także zapewnienie rekompensat wyższych wydatków na energię wśród osób ubogich – informują Jakub Sokołowski i Jan Frankowski z IBS.

Dodają, że poprawa warunków mieszkaniowych jest też koniecznym warunkiem sprawiedliwej transformacji sektora energetycznego.

– Ograniczenie zużycia energii oraz emisji bez jednoczesnej utraty jakości warunków życiowych powinno być nadrzędnym założeniem dekarbonizacji gospodarki. Brak gwarancji podstawowych standardów mieszkaniowych, takich jak stabilne ogrzewanie oraz korzystanie z urządzeń elektrycznych, podważa ideę sprawiedliwej transformacji – czytamy w raporcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.