Ubóstwo energetyczne dotyczy ok. 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Zgodnie z przepisami wniosek o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ubóstwo energetyczne dotyczy około 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce - poinformował PAP resort klimatu. Zapobiegać temu zjawisku ma Plan Społeczno-Klimatyczny, który do 30 czerwca Polska powinna przekazać KE, jednak według ministerstwa funduszy do tego czasu będą trwać jego konsultacje.

Ubóstwo energetyczne pojawia się wówczas, gdy gospodarstw domowych nie stać na korzystanie z wystarczającej ilości energii, żeby zapewnić sobie komfort termiczny i zasilanie urządzeń elektrycznych; często wynika ono z ubóstwa ekonomicznego.

Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zgodnie z wersją projektu Planu Społeczno-Klimatycznego z 4 czerwca 2025 r., ubóstwo energetyczne dotyczy 12 proc. polskiego społeczeństwa, tj. ok. 1,5 mln gospodarstw domowych - według wskaźnika Wysokich Kosztów Niskich Dochodów (WKND - Low Income High Costs (LIHC)). Zgodnie z tym wskaźnikiem gospodarstwo domowe może być uznane za ubogie energetycznie, jeśli spełnia jednocześnie dwa kryteria: niskich dochodów oraz wysokich hipotetycznych wydatków energetycznych.

MKiŚ przypomniało, że Polska ma być największym beneficjentem Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK) - 17,6 proc., co oznacza ponad 11,4 mld euro do wykorzystania w latach 2026 - 2032. SFK powołano rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (rozporządzenie SCF) by walczyć z ubóstwem energetycznym w Unii Europejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie UE powinny przedłożyć Komisji Europejskiej swoje plany społeczno - klimatyczne do 30 czerwca 2025 r.

MKiŚ zaznaczyło, że przygotowanie Planu Społeczno - Klimatycznego z wykazem działań, które państwa sfinansują w ramach funduszu jest warunkiem uzyskania wsparcia z jego środków. Resort dodał, że obecnie trwają “intensywne prace“ nad finalizacją dokumentu.

“W Polsce prace w tym zakresie koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR)“ - wskazało ministerstwo klimatu, podkreślając, że decyzja o terminie przesłania Planu Społecznego - Klimatycznego do Komisji Europejskie należy do MFiPR.

MFiPR 6 czerwca br. rozpoczęło konsultacje publiczne Planu; jak zapowiedziało, potrwają one do 30 czerwca br.

Na pytanie PAP, kiedy Plan zostanie przedstawiony KE, resort funduszy odpowiedział, że dalszy sposób procedowania będzie zależał od przebiegu konsultacji. “Po przeanalizowaniu zgłoszonych uwag przygotowana zostanie nowa wersja projektu Planu, która będzie następnie procedowana zgodnie z regulaminem prac Rady Ministrów“ - dodał.

Według ministerstwa funduszy budżet Planu na lata 2026-2032 wynosi 65 mld zł. “Na tę kwotę składa się wkład unijny oraz wymagany wkład krajowy w wysokości 25 proc. wartości przyznanych środków. Aby skorzystać z tych pieniędzy należy uprzednio przedłożyć KE Plan Społeczno - Klimatyczny“ - zaznaczył 6 czerwca br. wiceminister funduszy Jan Szyszko.

Resort proponuje przeznaczyć 37,5 proc. kwoty dofinansowania na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo - tzw. komponent osłonowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.