Trump idzie po lit, by zapewnić bezpieczeństwo Ameryce

1747902634 trump 1822121 1280

fot: pixabay.com

Donald Trump, prezydent USA

fot: pixabay.com

Administracja Donalda Trumpa stara się o udziały kapitałowe wynoszące nawet 10 proc. w spółce Lithium Americas, renegocjując jednocześnie warunki pożyczki w wysokości 2,26 mld dolarów udzielonej przez Departament Energii na projekt wydobycia litu w Thacker Pass z General Motors.Donosi o tym Reuters.

To przykład bezpośredniej interwencji administracji Trumpa w amerykańską gospodarkę. Wcześniej miało to miejsce w przypadku nabycia udziałów w firmach Intel, MP Materials i innych amerykańskich firmach technologicznych i wydobywczych w celu promowania branż, które uważa za kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego.

Jak informuje portal mining.com, kopalnia Thacker Pass, która po otwarciu w 2028 r. ma stać się największym źródłem litu na półkuli zachodniej, jest w budowie od blisko roku. W inwestycję zaangażowanych jest ponad 600 wykonawców. Kopalnia znajduje się około 40 km na południe od granicy Nevady z Oregonem.

 

Akcje spółki Lithium Americas wzrosły o około 80 proc., z około 3 dolarów za akcję do 5,54 dolara za akcję, w obrocie pozagiełdowym po opublikowaniu tej wiadomości.

Projekt ten od dawna jest uznawany za kluczowy sposób na zwiększenie produkcji kluczowych minerałów w USA i zmniejszenie zależności od Chin, największego przetwórcy litu na świecie.

Stany Zjednoczone produkują mniej niż 5000 ton metrycznych litu w zakładzie w Nevadzie należącym do Albemarle. Oczekuje się, że pierwszy etap w Thacker Pass pozwoli na produkcję 40 000 ton metrycznych węglanu litu o jakości akumulatorowej rocznie, co wystarczy do zasilania nawet 800 000 pojazdów elektrycznych.

- Chiny odgrywają dominującą rolę w globalnym łańcuchu dostaw litu, produkując ponad 40 000 ton metrycznych rocznie, co plasuje je na trzecim miejscu wśród największych producentów po Australii i Chile. Wpływ Chin jest znacznie większy w sektorze rafinacji, gdzie przetwarzają ponad 75 proc. światowego litu na materiał o jakości bateryjnej. Projekt Thacker Pass o wartości 2,93 miliarda dolarów został zatwierdzony przez Trumpa  pod koniec jego pierwszej kadencji. Pożyczka z Biura Programów Pożyczkowych (LPO) Departamentu Energii została zamknięta w zeszłym roku  przez urzędników administracji Bidena - informuje mining.com.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.