Trasy turystyczne w kopalniach. Warto je zwiedzić!

1739526538 zloty stok

fot: Kopalnia Złota

Kopalnia Złota na Dolnym Śląsku

fot: Kopalnia Złota

Rozpoczynające się w woj. śląskim ferie to świetna okazja, by zwiedzić podziemne trasy turystyczne. Na odwiedzających czekają sztolnie, kopalnie złota, srebra czy uranu. Okręgowe urzędy górnicze nadzorują działalność 15 zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych prowadzących działalność turystyczną, najwięcej z nich jest na Dolnym Śląsku – informuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

Okręgowe urzędy górnicze nadzorują działalność aż kilkunastu tras turystycznych.

Dwa zakłady górnicze prowadzące działalność turystyczną nadzoruje OUG w Katowicach. To Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu wraz ze Sztolnią Królowa Luiza, a także Sztolnia Czarnego Pstrąga przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach - obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.

Dwa miejsca przeznaczone dla ruchu turystycznego pozostają pod nadzorem OUG w Kielcach. To Krzemionki Opatowskie oraz Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim.

OUG w Krakowie też czuwa nad bezpieczeństwem turystów w dwóch miejscach. Są to Kopalnia Soli Wieliczka oraz Kopalnia Soli Bochnia.

Najwięcej, bo aż 9 zakładów prowadzących określone roboty podziemne z zastosowaniem techniki górniczej w celach ochrony zabytków i adaptacji wyrobisk górniczych dla potrzeb ruchu turystycznego nadzoruje OUG we Wrocławiu. To: Kopalnia Uranu w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia Podgórze, Dawna Kopalnia - Nowa Ruda, Stara Kopalnia Niklu w Szklarach, Stara Kopalnia Ołowiu i Srebra Nowy Filip w Lutyni, Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa oraz Stara Kopalnia Magnezytu Sobótka w Sobótce. Na turystów czekają tam ciągnące się wiele kilometrów sztolnie, kopalnie złota, srebra czy uranu.

Warto wiedzieć, że prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest zobowiązany do powoływania komisji do opiniowania stanu bezpieczeństwa powszechnego, związanego z ruchem zakładu górniczego, stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz stanu rozpoznania i zwalczania zagrożeń w zakładach górniczych.

Obecnie przy WUG działała 5 stałych komisji eksperckich. Jedną z nich jest komisja do spraw szkoleń w górnictwie, która w ubiegłym roku opracowała m.in. „Program szkolenia dla przewodników po trasach turystycznych w podziemnych wyrobiskach górniczych”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.