Transport: sześć milionów dla gminy Ząbkowice Śląskie na zakup elektrycznych autobusów

1597396674 solaris urbino 12 electric

fot: Solaris Bus

Autobusy elektryczne podnoszą jakość życia w miastach

fot: Solaris Bus

Gmina Ząbkowice Śląskie na Dolnym Śląsku będzie jednym z pierwszych beneficjentów środków, które rząd uruchomi w ramach Krajowego Planu Odbudowy i rozwoju elektromobilności. Prawie 6 mln zł dotacji przeznaczy na zakup czterech elektrycznych autobusów.

W komunikacie przesłanym we wtorek przez NFOŚiGW podano, że Ząbkowice Śląskie to jedno z pierwszych miast zaproszonych do negocjacji z NFOŚiGW w programie Zielony Transport Publiczny (Faza I). Gmina chce kupić cztery elektryczne autobusy i otrzyma na ten cel prawie 6 mln zł dotacji.

Celem przedsięwzięcia jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 7 mln zł, zakończenie projektu jest planowane na wrzesień 2022 roku - czytamy.

Jak podano, program cieszył się dużym zainteresowaniem. W sumie złożono w nim 45 wniosków o dofinansowanie.

W tej chwili równolegle prowadzone są zarówno ocena wniosków, jak i takie dostosowywanie instrumentów wsparcia, by korespondowały z warunkami określonymi w Krajowym Planie Odbudowy. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać środki finansowe z Planu przeznaczone na wsparcie zeroemisyjnego, inteligentnego transportu - napisano w komunikacie.

Szczególnie cieszy nas zainteresowanie programem średnich i mniejszych miast. Oznacza ono, że także w gronie mniejszych samorządów mamy coraz liczniejsze grono ambasadorów idei czystego, bezpiecznego, przyjaznego mieszkańcom transportu. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że 20 miast po raz pierwszy chce kupić autobusy elektryczne i wodorowe - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W programie aplikacje złożyły miasta z 14 województw, w tym 20 miast poniżej 100 tys. mieszkańców, a także 20 miast, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia rządowego i po raz pierwszy planują zakupić autobusy zeroemisyjne.

Elektryfikacja miejskiego transportu publicznego to stale ogromne wyzwanie. W polskich miastach jeździ ponad 12 tys. autobusów. Dotychczas dzięki wsparciu ze środków unijnych oraz krajowych programów NFOŚiGW takich jak Gepard czy Kangur samorządy zakontraktowały zakup około 690 autobusów elektrycznych, przy czym 430 jest już zarejestrowanych. Będziemy w pełni wykorzystywać możliwości i środki, jakie w zakresie budowania zeroemisyjności transportu publicznego da nam przyjęty przez Radę Ministrów Krajowy Plan Odbudowy - zapowiedział prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.