Tramwaje Śląskie wyemitują kolejne obligacje - do blisko 500 mln zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Obecnie planowana jest m.in. budowa ok. 28 km nowych torów (pojedynczych), modernizacja ok. 80 km istniejących i zakup ok. 30 tramwajów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Spółka Tramwaje Śląskie wyemituje kolejne obligacje, które pozwolą sfinansować wkład własny do realizowanych inwestycji unijnych. Konsorcjum banków Pekao SA i BGK przy współudziale EBI zapewni w ten sposób do 496 mln zł.

Jak przypomniał we wtorek rzecznik TŚ Andrzej Zowada, pod koniec 2018 r. zarząd spółki Tramwaje Śląskie podpisał umowę emisji obligacji z konsorcjum banków Bank Pekao SA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Zapewniła ona blisko 328 mln zł na finansowanie trwającego, wartego blisko 1,1 mld zł brutto unijnego projektu inwestycyjnego.

- Te pieniądze pozwoliły nam na realizację części zadań naszego projektu inwestycyjnego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności - powiedział, cytowany we wtorkowej informacji, prezes TŚ Bolesław Knapik.-  Przed nami jednak jeszcze wiele pracy w tym zakresie, a do ich realizacji potrzebujemy dalszych środków finansowych, stąd emisja kolejnego pakietu obligacji - dodał Knapik.

We wtorek przedstawiciele zarządów spółki Tramwaje Śląskie oraz Banku Pekao SA i Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali aneks rozszerzający wartość umowy o możliwość nowej emisji obligacji w wysokości 496 mln zł (poprzez dodanie nowych transz C i D). Ogółem umowa emisji została rozszerzona do 764,4 mln zł.

Jak podał w swojej informacji BGK, spółka Tramwaje Śląskie wyemituje obligacje warte 496 mln zł, które po połowie, czyli po 248 mln zł obejmą Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Pekao. W finansowanie zostaną zaangażowane również środki pochodzące z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

BGK, jako bank rozwoju, współpracuje z sektorem bankowym i tworzy rozwiązania korzystne dla społeczeństwa, które zwiększają komfort podróży w komunikacji miejskiej czy obniżają poziom hałasu w mieście. Finansowanie tak ważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych wpisuje się w misję BGK, jaką jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Poprzez takie transakcje poprawiamy jakość życia mieszkańców - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon.

- Finansowanie inwestycji dla mieszkańców lokalnych społeczności uznajemy za jedno ze swoich najważniejszych zadań, a nowoczesna komunikacja publiczna wpisuje się w nasze zaangażowanie społeczne i działania przyjazne dla środowiska. Z Tramwajami Śląskimi współpracujemy od lat i to już kolejna emisja obligacji, bardzo cieszymy się, że spółka ponownie nam zaufała - dodał wiceprezes Pekao Jerzy Kwieciński.

Obecna emisja obligacji jest już kolejną, zorganizowaną i gwarantowaną przez Pekao dla Tramwajów Śląskich. W 2012 r. Pekao i TŚ podpisały umowę na emisję obligacji w kwocie 320 mln zł, do której w 2015 r. dołączył EBI. Środki z tej emisji trafiły m.in. na zakup 30 nowych niskopodłogowych tramwajów, na modernizację 75 pojazdów typu 105N, a także modernizację 63 km torowisk - w ramach poprzedniego unijnego projektu spółki.

Obecny projekt modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) składa się z trzech etapów. Został on oszacowany na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych netto (ok. 1,088 mld zł brutto; przy ok. 562 mln zł unijnego dofinansowania). Zakłada obecnie remonty ok. 100 km torowisk, budowę kilku kilometrów nowych linii, zakup 55 tramwajów oraz pojazdów specjalistycznych i ratunkowych.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach). Codziennie w dni robocze na trasy wyjeżdża ok. 200 wozów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.